Суми у платіжках – на третину менші: як ОСББ з Чугуєва економить на опаленні
«У квартирах завжди комфортна температура»
Цього опалювального сезону жителі п’ятиповерхового будинку № 15 по вулиці Кожедуба отримали у квитанціях за опалення майже на третину менші цифри, аніж сусіди. Серед них і Андрій Клочков, який проживає у двокімнатній квартирі.
– У мене товариш мешкає у будинку № 5. Має таку саму квартиру, як і в мене. Різниця в опаленні в цьому сезоні складає
500 гривень. Якщо брати інших сусідів, які проживають у трикімнатних квартирах, то мешканці нашого будинку сплачували в місяць близько 1700 гривень, в будинку № 5 – 2200 гривень, – розповів чоловік.
Економити на опаленні чугуївцям допомагають енергоефективні заходи, зауважив Андрій. Він не тільки мешканець будинку, але й п’ять років очолює об’єднання співвласників багатоквартирних будинків «Добробут Чугуєва», куди входить його будинок та ще дві п’ятиповерхівки.
Минулого року в будинку, де мешкає чоловік, установили індивідуальний тепловий пункт (ІТП), провели теплоізоляцію трубопроводів системи опалення та збалансували її роботу. Окрім економії в сімейних бюджетах мешканців будинку, такі заходи створили комфортні умови в самих квартирах.
– Один із мешканців нашого будинку сказав одну фразу, яку я тепер постійно повторюю: якщо на вулиці холодно, то у квартирах тепло, якщо на вулиці тепло – у квартирах тепло. У квартирах завжди комфортна температура, немає перегріву, – додав Андрій Клочков.
За його словами, у ці всі заходи жителі п’ятиповерхівки вклали всього близько 7 тисяч гривень власних коштів. За мінімальних витрат зробити свій будинок енергоефективним чугуївцям допомогла участь у пілотному проєкті Фонду енергоефективності «Перші ластівки».
У 2019 році «Добробут Чугуєва» став першопрохідцем в області, адже опинився серед 15-ки ОСББ країни, які на власному прикладі тестували механізм отримання коштів.
Що таке Фонд енергоефективності
Фонд енергоефективності – це державна установа, яка надає гроші для термомодернізації багатоквартирних будинків. Участь
у програмі можуть брати винятково об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Програма передбачає часткове
(60 %) відшкодування витрат на заходи з енергоефективності в багатоквартирках.
Грант виплачується за рахунок Державного бюджету України ( 2,7 мільярда гривень), а також коштів Цільового фонду багатьох донорів, що адмініструється – IFC, група Світового банку. Кошти цього фонду сформовані за рахунок внесків Європейського Союзу та уряду Німеччини. Загалом внесок міжнародних донорів складає близько 100 мільйонів євро.
За словами регіонального радника Програми IFC підтримки Фонду енергоефективності Олега Масленнікова, основною метою
Фонду є допомога країні позбутися енергетичної залежності та не тільки досягти економії коштів наших домогосподарств, але й зменшити викиди СО2, які призводять до глобального потепління. Країни Європейського Союзу вже давно взяли курс на енергозбереження та намагаються підтримати й інші держави.
Крок за кроком
Участь у проєкті для чугуївського ОСББ розпочалася ще у березні 2019-го. На першому етапі мешканці п’ятиповерхівок ухвалили рішення про проведення попереднього енергоаудиту. Так вони отримали рекомендації аудитора щодо заходів, які необхідно
було провести в будинку, аби економити на енергоресурсах.
– Аудитор установив «діагноз» нашому будинку та порекомендував установити індивідуальний тепловий пункт з погодним регулюванням і балансуванням системи опалення. Також було встановлено контролер. Це своєрідні «мізки» системи,
які дають можливість регулювати подачу тепла навіть через мобільний телефон чи комп’ютер та оперативно реагувати на побажання мешканців, – розповів Андрій Клочков.
Після отримання висновків аудитора ОСББ провело загальні збори та ухвалило рішення про участь у програмі. Далі Андрій
заповнив заявку та почав готувати необхідні документи. Отримавши схвалення від Фонду, на наступних зборах мешканці самостійно обрали проєктувальника для розробки документації. Проєкт мав пройти експертизу.
У цих документах жителі вже отримали чітко зазначені точну вартість та перелік робіт, які збиралися провести у будинку. Далі,
затвердивши цей етап у Фонді, ОСББ обрало підрядника, який і виконував роботи. Їх удалося провести за місяць, і вже 1 квітня
2020-го акт виконаних робіт було підписано.
– Для фінансування заходів нам власних коштів не вистачало, тому ми вирішили звернутися до «Приват Банку» по кредит. Загальна сума проєкту склала 486 490 гривень. З них 60 % – 291 894 гривні були гроші Фонду, ще 20 % суми дало місто, таке
ж відшкодування отримали від області. Нам залишилося погасити лише близько 7 тисяч гривень, – пояснив Андрій Клочков.
ОСББ «Добробут Чугуєва» створено у 2016 році. Того ж року жителі об’єднання взяли участь у програмі ПРООН (Проєкт ЄС
і ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» впроваджувався у 2016–2017 роках. – Авт.). Тоді вони залучили в енергоефективність 400 тисяч гривень, з яких лише 5 % сплатили самі мешканці. У 2018–2019 роках ОСББ брало участь у програмі «теплих кредитів». Так, у рамках програми в будинках № 9 та № 13 замінили вікна й поставили металопластикові двері. У двох будинках також установили індивідуальний тепловий пункт (ІТП) та ощадне освітлення з датчиками руху. Загальна сума кредитів перевищила мільйон гривень.
Комплексний підхід
А цього року чугуївське ОСББ вирішило продовжити співпрацю з Фондом енергоефективності та взяти участь у програмі «Енергодім». На сьогодні Фонд пропонує для ОСББ два пакети. Обираючи пакет «Легкий», у будинках можна замінити систему опалення, вікна та двері у місцях загального користування, утеплити дах. Такі заходи дають у середньому 20 % економії у платіжках
за опалення споживачів.
Інший пакет – «Комплексний». Тут економія на опаленні може досягнути 60 %. Цей пакет включає всі заходи енергозбереження,
пов’язані з опаленням, а також утеплення стін і даху.
Саме останній зацікавив ОСББ «Добробут Чугуєва». Як розповів Андрій Клочков, у будинках об’єднання мають намір замінити
вхідні двері у під’їздах та підвалах, утеплити фасади та цоколі, а також замінити труби у підвалах. Зокрема, у будинку № 15, де мешкає Андрій, ще й запланували капітально відремонтувати дах.
– Нам пощастило потрапити в 500 перших ОСББ країни, які подали заявки на участь у програмі Фонду. Тож Фонд має нам компенсувати 70 % фінансування, – додав голова ОСББ.
Читайте також: Чому на Харківщині й досі не можуть відкрити дитсадки «Великого будівництва»
Чугуїв, Лозова, Ізюм – найактивніші
А поки «Добробут Чугуєва» планує вчергове залучати кошти у власну енергоефективність та економити на «комуналці», інші ОСББ
не надто поспішають. За даними регіонального радника Програми IFC підтримки Фонду енергоефективності Олега Масленнікова,
з 2019 року Фонд отримав близько 500 заявок від ОСББ країни.
Активніші міста західних областей – Луцьк, Львів та Івано-Франківськ. На Харківщині ОСББ почали долучатися до механізму з кінця
2020 року.
– Після реалізації проєкту в Чугуєві була пауза. Насамперед це пов’язано з тим, що багато активних ОСББ брали участь у програмі «теплі кредити» і мали договірні обов’язки. Частину ОСББ зупинив локдаун, було багато побоювань з приводу економіки.
Також багато залежить від активності місцевої влади, – розповів регіональний радник.
Станом на 25 березня від Харківської області в Фонді було зареєстровано дев’ять проєктів. Ще близько 15 ОСББ планують подаватися. Серед найактивніших міст – Чугуїв, Лозова, Ізюм. Є і маленькі населені пункти, серед яких, приміром, Піщанка Красноградського району, де теж заявили про участь у програмі.
– Середні суми проєктів, які подаються, складають 5 мільйонів гривень. Є рекордсмени, які подають заявки на 17 мільйонів гривень, – зауважив фахівець.
За його словами, Фонд енергоефективності має чималі переваги від попередніх програм. Зокрема, це компенсація до 70 % для перших 500 заявок від ОСББ (далі Фонд компенсуватиме 50 % вартості проєкту). Окрім цього, якщо в програмі «теплих кредитів» мешканці багатоповерхівок могли отримати компенсацію тільки за матеріали, то у Фонді вони отримають компенсації і в енергоаудиті та проєктній документації. Також є можливість місцевим громадам підтримати ОСББ у енергозбереженні та відшкодувати ще 10 % від суми проєкту.
– Такої компенсації немає в жодній країні світу. Сусідня Польща та Литва теж мали такі програми. Максимальна компенсація
тут складала 40 %. Важливо, що це постійно діюча програма, а не конкурс. Тому всі ОСББ, які дотримаються процедур Фонду, отримають фінансування, – повідомив Олег Масленніков.
Харківщина має понад 1200 електрогенераторів різної потужності – Синєгубов
Як лікарні Харківщини забезпечують безперебійним живленням
У Харківській області скасували графіки погодинних відключень
Масований авіаобстріл: чим росіяни били по енергетиці України вранці 17 листопада