Комфортна громада для всіх: що запланували в Чугуївській міськраді на 2021 рік
Більше територій – більше проблем
– Через адмінреформу територія Чугуївської громади змінилася. Як це вплинуло на роботу міської ради? Чи завершився процес передачі майна від району?
– У рамках адмінреформи до Чугуївської міськради приєдналися чотири сільські та одна селищна рада. Відповідно, зросла не тільки територія, але й істотно, на 6,5 тисячі людей, збільшилася кількість населення. Ми розуміємо, що абсолютно у всіх територій є свій спектр проблем. Для міських вони одні, для сільських – інші. Раніше нам практично не доводилося стикатися з цілою низкою питань, властивих тільки сільським територіям. Утім ми звикли вчитися і завжди відкриті всьому новому. А головне те, що сьогодні ми готові працювати над розвитком усієї території громади.
Щодо процесу передачі майна, яке раніше належало райраді, то я думаю, що до встановленого урядом терміну (1 липня) його буде завершено. Більшість роботи вже опрацьовано: оформлені документи, визначено балансоутримувачів. Загалом на балансі громади вже більше 90 % об’єктів, що підлягають передачі.
Інтереси жителів нашої громади та якісні послуги залишаються для нас пріоритетом. Тому, в першу чергу, були вирішені питання щодо об’єктів соціальної, медичної та культурної сфер. Що ж стосується решти адміністративних будівель, то у цьому напрямі поки ведеться робота.
– Зараз ви активно відвідуєте старостинські округи з робочими поїздками. Які проблеми є найбільш гострими?
– Дійсно, у кожному з населених пунктів, які ввійшли в громаду, є цілий комплекс проблемних моментів, що накопичувалися десятиліттями. Є серед них загальні, а є і суто специфічні.
До специфічних, зокрема, я б віднесла необхідність ремонту водопровідних мереж протяжністю 16 кілометрів у Зарожному та Тетлезі, а в Кочетку – ремонт 440-метрового мосту через річку Тетлега. У Кочетку ми також зіткнулися відразу з декількома непростими ситуаціями в питанні теплозабезпечення житлового фонду і об’єктів соцсфери. Це котельня на вулиці Райдужній, яка обігріває один будинок, але за вартістю тепла обходиться як опалення цілого мікрорайону. Зараз над цим питанням працюють профільні фахівці, які мають знайти варіанти її переведення на економніше паливо.
Ще одна проблемна котельня належить ТОВ «КЛК». Тут власник відмовляється укладати договір на опалення. Через це без тепла в новому опалювальному сезоні можуть залишитися санаторна школа і чотири житлові багатоквартирні будинки. Цю ситуацію теж маємо вирішити, адже, як ви розумієте, людей, і тим більше дітей, без тепла ніхто не залишить.
Є й загальні проблеми в селах. Це відсутність договорів на вивіз твердих побутових відходів, яка автоматично тягне за собою появу стихійних звалищ. Має бути проведена серйозна робота з населенням, аби зламати усталену думку про те, що в селі, мовляв, безвідходний спосіб життя.
Швидкого вирішення вимагає й питання відсутності дозвільної документації на користування джерелами і колодязями, а також відновлення вуличного освітлення.
Хоча проблем у наших селах вистачає, але я впевнена, що наш досвід, в тому числі і з залученням коштів міжнародних і державних програм, дозволить їх розв’язати. Адже наше завдання – зробити життя всіх членів громади однаково комфортним, не залежно від того, чи живуть вони в місті або в селі.
Дещо нами вже зроблено за цей невеликий час. Насамперед це стосується соціальної сфери. Так, наразі нам удалося суттєво поліпшити харчування дітей у школах і дитсадках, значно покращити матеріально-технічне забезпечення амбулаторій, наблизити до громадян адміністративні послуги.
– Амбулаторія в Кам’яній Ярузі – один з проблемних об’єктів, які громада успадкувала після об’єднання. Яка там ситуація на даний момент?
– Будівництво амбулаторії в Кам’яній Ярузі почалося ще у 2018 році. Кошти на ці цілі виділила область, замовником виступила сільська рада. Хоча більшу частину робіт було проведено, будівлю так і не ввели в експлуатацію. Вона стала довгобудом. І весь цей час медичні працівники та їх пацієнти змушені тулитися в аварійній споруді, що розташована поруч.
Ми розуміємо, що така ситуація неприпустима, і цей об’єкт потрібно обов’язково добудувати. Тому в березні на сесії міськради ми прийняли статус замовника будівництва від Кам’яноярузької сільради. Об’єкт і всю необхідну документацію детально перевірили фахівці міського ДАБІ, які висловили низку зауважень і рекомендацій. На цей час уже оголошено тендер.
Паралельно ми провели звірки актів виконаних робіт і наявних у підрядника раніше закуплених будматеріалів. Я поставила перед підрядниками дві основні вимоги. По-перше, після завершення будівництва об’єкт повинен бути максимально функціональним і зручним для людей. По-друге, будівництво має завершитися цього року. На сесії обласної ради були виділені необхідні кошти для цього (2 мільйони 897 тисяч гривень). Ще 322 тисячі гривень ми виділили з міського бюджету. Я хочу, користуючись нагодою, висловити величезну подяку керівництву області та особисто голові Харківської ОДА Айні Тимчук за розуміння важливості завершення будівництва цієї амбулаторії.
Читайте також: Вісім футбольних команд і безкоштовний фітнес у селах: як розвивають спорт у Коломацькій громаді
ФОК і квартири для переселенців
– Громада активно бере участь у міжнародних проєктах. У рамках одного з таких зараз у ліцеї № 6 триває реконструкція. Розкажіть, що там планується і коли роботи завершаться?
– Так, дійсно, у нашого міста вже є доволі успішний досвід участі в міжнародних проєктах, зокрема у сфері енергоефективності. Завдяки цьому на модернізацію інфраструктури Чугуєва були залучені великі кошти. Насамперед ідеться про установи освіти. Це ліцеї № 1 і № 8, дитсадки № 3, № 4, № 8 і № 12.
Не є новиною, що роботи з термомодернізації великих об’єктів дуже вартісні та часто не під силу міському бюджету. Тому місто завжди бере участь як в урядових програмах, так і в міжнародних проєктах. Одним із таких є співпраця з Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО). Відповідно до укладеної угоди, місту надається майже 11 мільйонів гривень як кредит під пільговий відсоток (3 % річних на п’ять років) і 168 тисяч євро безоплатно на проведення комплексу робіт з енергоефективності в ліцеї № 6.
Реконструкція передбачає утеплення фасаду будівлі, заміну та утеплення даху, стін, заміну вікон і дверей, а також модернізацію систем опалення, освітлення і вентиляції, ремонт даху в молодшій школі.
На сьогодні фірма-підрядник уже закупила необхідні матеріали і повним ходом веде роботи, які, як планується, повинні бути завершені цієї осені.
Ніяке майно громади не є заставним. Повний пакет заходів має термін окупності 8,5 року, а загальні грошові заощадження складуть близько 1 мільйона 946 тисяч 509 гривень на рік.
Також у цьому році будівлю Чугуївського ліцею № 5 енергомодернізують за кошти Німецького банку розвитку KfW у рамках проєкту УФСІ. На проведення енергозберігаючих заходів планується спрямувати близько 12 мільйонів гривень. За кошти місцевого бюджету вже виготовлена проєктно-кошторисна документація, і на даний час іде розгляд тендерних пропозицій.
– На території міста будується житло для переселенців. Які потужності матиме нове приміщення?
– Будівництво тимчасового житла для переселенців стартувало восени 2020-го. Цей об’єкт ми реалізуємо в рамках проєкту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури – УФСІ VІ», який фінансується Урядом Федеративної Республіки Німеччини через Німецький банк розвитку KfW і реалізується Українським фондом соціальних інвестицій.
Нова будівля буде розташована на місці колишньої нотаріальної контори по вулиці Кожедуба. Це буде шість окремих квартир комунальної власності громади, які тимчасово надаватимуться переселенцям або чугуївцям, які відчувають гостру потребу в житлі.
Зараз на об’єкті повним ходом тривають будівельно-монтажні роботи.
Читайте також: Як будують міст у Чугуївському районі. Фото, відео
– У громаді також планується будівництво ФОКу. Розкажіть, на якому етапі цей проєкт?
– Так, це затребуваний об’єкт для нашої громади. Проєктно-кошторисна документація для ФОКу була розроблена ще два роки тому. Також було виділено необхідну земельну ділянку в районі вулиць Героїв Чорнобильців і Чайковського.
Крім того, проєкт майбутнього ФОКу був зареєстрований у Державному фонді регіонального розвитку для отримання співфінансування будівництва з місцевого та державного бюджетів. Це стане, мабуть, однією з найбільших інвестицій у розвиток соціальної інфраструктури Чугуєва за останні роки. Загальна вартість проєкту 34,1 мільйона гривень. З міського бюджету вже виділено на співфінансування 3,3 мільйона гривень.
Це було непросто: парадоксально, але нам знадобилося доволі багато часу і сил, щоб переконати деяких депутатів міської ради в тому, що місту потрібні інвестиції. На сьогодні Управлінням капітального будівництва ХОДА уже проведено тендер, визначено підрядну організацію і розпочато роботи. Ми сподіваємося, що завершаться вони вже в цьому році, і в місті з’явиться сучасний спортивний об’єкт.
– Які дорожні ремонти запланували на цей рік?
– Уже багато років, і цей рік не є винятком, ми продовжуємо в місті облаштовувати і ремонтувати внутрішньоквартальні дороги, тротуари та вхідні групи для житлових будинків. У цьому році також продовжуються ці роботи на загальну суму 3,1 мільйона гривень. Заплановані роботи з поточного ремонту на суму 5,7 мільйона гривень.
Роботи з відсипки та грейдування цього року планується виконати не тільки по місту, але і в населених пунктах, що приєдналися до Чугуївської громади.
На жаль, з Державного бюджету кошти на ремонт доріг ми не отримали. Водночас 1,5 мільйона гривень нам удалося отримати з держбюджету на проєктування автоматичного регулювання дорожнього руху на вкрай проблемній для міста ділянці перетину вулиці Харківської та траси Київ – Харків – Довжанський.
Безумовно, ці суми не закриють усі проблеми, які стоять сьогодні перед дорожнім господарством громади. Але вони дозволять зробити ще один послідовний крок на шляху до їх роз’язання.
Читайте також:
Як Краснокутська громада зароблятиме на туристах
На Харківщині відновили міст, почастішали обстріли Куп'янська: головні новини
На Харківщині відновили шляхопровід, підірваний росіянами під час відступу
На Харківщині закрили переправу та готуються до відключень світла: головні новини
На Харківщині дорожники розчистили від снігу понад 550 кілометрів доріг