Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Люди потрохи повертаються: як живе Циркунівська громада сьогодні

Громади на зв'язку
16.10.2024 08:50
Фото надані Циркунівською СВА
Фото надані Циркунівською СВА

У Циркунівській громаді за підтримки благодійників відроджують зруйноване, готуються до зими та реалізують нові проєкти.

Про те, як живуть люди у прифронтовій громаді, яку допомогу вони отримують від волонтерів та благодійних організацій, «Слобідський край» дізнавався в начальника Циркунівської військової адміністрації Миколи Сікаленка. 

Їдуть додому

До війни населення Циркунівської громади становило близько десяти тисяч осіб. Навесні 2024 року, до початку травневого російського наступу на півночі Харківської області, тут проживало майже чотири тисячі людей. З початком активних бойових дій у сусідній Липецькій громаді, збільшенням авіаційних ударів, яких завдають російські військові, населення Циркунівської ТГ знову почало виїжджати. Але з часом дехто повертається. Наразі населення громади складає до трьох тисяч людей.

У громаді зараз перебуває від 2,5 до 3 тисяч жителів – цифра постійно змінюється, говорить Микола Сікаленко. – Важко сказати точно, скільки за останній час евакуювалося людей. Проте повернулося до громади однозначно більше людей, ніж евакуювалося. Повертаються в основному родинами.

За словами начальника Циркунівської СВА, за тиждень повертається до громади близько двох десятків людей.

Забезпечити необхідним

У сільській військовій адміністрації неодноразово наголошували, що повернення мешканців громади, створення належних умов для життя – зрозуміло, що з урахуванням нинішніх обставин – основний напрям роботи.

На вулицях населених пунктів Циркунівської громади проводяться роботи з благоустрою, в них беруть участь як працівники комунального підприємства, так і волонтери. Працює нова техніка, що прибирає будівельне та інше сміття. Втім Микола Сікаленко каже, що наявних машин не вистачає для проведення всіх відповідних робіт.

Будівельна техніка на вулицях Циркунівської громади

На вулицях Циркунівської громади працює будівельна техніка

Так, у громаді є техніка, нова та сучасна. Машини та трактори частково придбали за кошти обласного бюджету, а також певну кількість передали волонтери. Але ще залишається потреба у техніці, – зазначає начальник СВА.

Допомогу, яка надходить до Циркунівської громади, розподіляють у гуманітарному хабі – від будівельних матеріалів до харчових та гігієнічних наборів.

Прибирання вулиць громади

Прибирають вулиці

– Волонтерські організації та благодійні фонди допомагають будівельними матеріалами, щоб якось прикрити пошкоджені ворогом домівки, вберегти їх від вологи, якось зберігати тепло. Але забезпечення необхідними засобами для ремонту залишається актуальним питанням. Спільно з нашими партнерами робимо все, щоб закрити цю потребу, – наголошує Микола Сікаленко.

Також волонтерські організації організовують гарячі обіди для мешканців громади. Так, на початку вересня команда англійських волонтерів Never Alone – Humanitarian Kitchen привезла гарячі обіди у Черкаські та Руські Тишки. Також мешканців цих населених пунктів гарячими обідами забезпечують представники благодійної організації «БФ «Незламні». Циркунівська громада стабільно забезпечується питною водою, зокрема за підтримки проєкту «CLEAN WATER», який реалізований організаціями POWER in UA та HELPING UKRAINE.US. Завдяки благодійникам у Циркунівській громаді надаються й додаткові медичні послуги.

Привезли гарячі обіди

Гарячі обіди від волонтерів Never Alone – Humanitarian Kitchen

Буде своя пожежна команда

Ми вже розповідали, що Циркунівська громада своїми силами та за допомогою волонтерів обладнала машини цистернами і помпами, щоб оперативно подавати воду для гасіння пожеж вогнеборцям. Через аномально суху погоду та регулярні російські обстріли пожежі виникають часто.

Автомобіль з цистерною

Машина обладнана резервуаром з водою для гасіння пожеж

Сьогодні громада працює над формуванням власної добровільної пожежної команди.

– У нас універсальні хлопці. Вони й прибирають вулиці, й вивозять сміття, й ремонтують зруйноване житло та інше, а також пожежі гасять. Вони все роблять. Знайшли старі діжки, обладнали помпами, що передали благодійники. Таким чином, у нас з’явилося дві одиниці майже спеціальної протипожежної техніки, яка належить громаді. Наступний крок – добровільна пожежна команда. Вже працюємо над цим, – розповідає начальник СВА.

Буде своя пожежна команда

Наступний крок – добровільна пожежна команда

Напередодні зими

У Циркунівській громаді, де немає централізованого опалення, проводиться робота із забезпечення всіх, хто цього потребує, твердим паливом – брикетами та дровами. Це питання планують закрити повністю до початку опалювального сезону.

– Станом на 14 жовтня потреби громади у твердому паливі забезпечені на 85 %. Тож залишилося небагато, думаю, до початку опалювального сезону роботу завершимо повністю. Поки що забезпечення твердим паливом домогосподарств відбувається за рахунок благодійників. А у разі, якщо цієї допомоги не вистачить, будемо закуповувати тверде паливо за рахунок місцевого бюджету, – зазначає Микола Сікаленко.

Дахи та вікна

Крок за кроком у Циркунівській громаді відновлюється житло. Як розповідає Микола Сікаленко, у багатоквартирному будинку влітку був проведений ремонт даху, а зараз установили нові двері. Дім готовий до зими.

– У будинку, де проведено ремонт даху, встановлені двері, люди живуть. Там газове опалення, індивідуальне по квартирах, – зауважує начальник СВА.

Встановлені двері

Встановлені двері в будинках

У громаді поступово триває процес відновлення вікон, вибитих унаслідок російських обстрілів.

– Частина мешканців громади отримала вікна та склопакети, що особливо важливо напередодні холодної пори року. Проте потреба у вікнах залишається і вона велика, особливо враховуючи те, що ворожі обстріли не припинилися. Реально велика потреба у вікнах, – наголошує Микола Сікаленко.

Нові вікна

Встановлені нові вікна 

У жовтні був завершений капітальний ремонт будівлі Клубу української незламності Циркунівської громади. З ремонтом приміщень, проведеним влітку, допомогла громадська організація «Звичайні люди». А дах був реконструйований за підтримки міжнародної гуманітарної організації «Help – Hilfe zur Selbsthilfe».

 Ремонт будівлі Клубу

Ремонт у Клубі української незламності

– Будівля, де зараз розмістився Клуб української незламності, була майже списана. За останній час будівлю оновили, зробили добрий ремонт, відновили покрівлю. Сьогодні клуб відвідують мешканці громади. Передусім діти проводять там з користю час, відвідуючи заняття для розвитку, з малечею працює психолог, – розповідає очільник Циркунівської громади.

Дітям і дорослим

Заняття для дітей у Клубі української незламності проходять і в онлайн-форматі. Для найменших мешканців громади тут також проводяться заняття з логопедом та з дошкільної підготовки.

– У приміщенні стабільний зв’язок завдяки тому, що встановлений термінал Starlink, а також забезпечене стабільне енергопостачання. Тож діти з батьками можуть відвідувати заняття навіть, коли є проблеми з електропостачанням, – зауважує Микола Сікаленко.

Маючи тепер оновлене приміщення, циркунівський Клуб української незламності ставить за мету охопити у своїй діяльності якомога більше мешканців. Створення якісних умов для всього населення, особливо для ветеранів війни, називають одним з актуальних завдань для розвитку громади.

З огляду на це сільська адміністрація вирішила взяти участь у конкурсі «Громада на всі 100», що проходить за підтримки міжнародних партнерів для громад, де населення не перевищує 100 тисяч. У разі перемоги Циркуни отримають матеріальну підтримку на придбання спеціальних тренажерів та іншого знаряддя, яким планують облаштувати спортивну залу для ветеранів, що розміститься також у приміщенні Клубу української незламності.

Громада допомагає військовим

Попри складну ситуацію, Циркунівська громада знаходить можливості допомагати військовим. Триває акція, започаткована Молодіжною радою Циркунівської громади, «Картон на дрон». Удалося придбати вже два безпілотники DJI Mavic 3T з тепловізорами.

– У ході акції «Картон на дрон» удалося зібрати макулатури стільки багато, що два дрони вже передані військовим, а ще один плануємо передати найближчим часом, – зазначає очільник Циркунівської громади.

Водночас Силам оборони передали генератори, придбані за кошти громади, а також прилад нічного бачення та пристрій радіоелектронної боротьби.

Гість з Японії

На початку жовтня у Циркунівську громаду завітав відомий на Харківщині волонтер з Японії Фумінорі Цучіко.

Глибоко вражений наслідками повномасштабної російської агресії Фумінорі Цучіко особливо відзначив стійкість і силу духу мешканців громади, які, попри всі випробування і загрози, підтримують життя в населених пунктах та продовжують відновлювати все, що намагався знищити ворог.

Гості з Японії

Фумінорі Цучіко в Циркунах

– Увага таких людей, як Фумінорі Цучіко, для нас має велике значення, оскільки через них світова спільнота краще дізнається про російські злочини й те, який жах і горе несе війна, – наголошує Микола Сікаленко.

Як будували сучасний спортмайданчик у Циркунах «Слобідський Край» розповідав раніше.

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися