Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Деокупована Циркунівська громада дякує ЄС та не відмовиться від трактора

24.11.2023 13:20
Фото - "Циркунівські вісті"
Фото - "Циркунівські вісті"

Звісно, будь-яку проблему можна вирішити самостійно. Але краще, коли є підтримка. Жителі звільненої Циркунівської громади Харківської області вдячні іноземним партнерам, зокрема країнам Європейського Союзу, які допомагають відновлюватися людям, які пережили російську окупацію та втратили житло через ворожі обстріли.

Разом зі ще п’ятьма населеними пунктами село Циркуни увійшло до програми комплексного відновлення за новими принципами, яку утвердив Кабмін України. Це дуже важливо для місцевих жителів, але, звісно, не вирішує всіх проблем, які через збройну агресію рф має деокупована Циркунівська громада. Обстрілами тут пошкоджено чимало житла та об’єктів критичної інфраструктури, багато людей залишили свій дім та виїхали.

Відновлювати життя на звільнених територіях Харківської області допомагають держава, обласна та місцева влада, благодійники та волонтери, у тому числі іноземні. У Циркунівської громади багато партнерів у країнах Євросоюзу, яким вона дуже вдячна за підтримку.

– Європейці почали підтримувати нас майже одразу після звільнення восени минулого року. За це ми дуже вдячні, про що завжди їм кажемо. Вони і самі пропонують, чим можуть допомогти, і якщо ми щось просимо, теж надають необхідну підтримку. Зараз нічого не змінилося, допомоги від них менше не стало. Бо європейці розуміють, що це для нас дуже важливо – і було, і буде, – розповідає начальник Циркунівської сільської військової адміністрації Микола Сікаленко.

Польський центр міжнародної допомоги (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej)

Допомога від Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Польща ремонтує житло

Від сусідів-поляків йде велика допомога Циркунівській громаді вже рік. Їхня підтримка має різне спрямування. Наприклад, є програма, за якою Польський центр міжнародної допомоги (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej) разом з українськими волонтерами ремонтують дахи та вікна у приватних будинках жителів громади, які постраждали від обстрілів. У 44 домоволодіннях вони вже перекрили дах шифером, ще 40 будинків узяли в роботу.

– Це давні стосунки, польські друзі самі приїхали до нас. Крім ремонту, допомагали з обстеженням руйнувань. Узагалі багато з чим допомагали, це дуже надійні партнери, – розповідає Микола Сікаленко.
Також Польща організує для жителів громади, в якій розбито багато медичних закладів, підтримку лікарів. Фахівці з Polska Misja Medyczna / Polish Medical Mission разом з колегами з українсько-ізраїльської організації FRIDA Ukraine періодично проводять прийоми для місцевих жителів, надають їм консультації та необхідні ліки.

Лікарі Polska Misja Medyczna та українсько-ізраїльської організації FRIDA Ukraine

Лікарі Polska Misja Medycznaразом з колегами з українсько-ізраїльської організації FRIDA Ukraine працюють у громаді

Лікарі з Литви та будматеріали від Німеччини

Ведуть медичний прийом на території сільської ради в Циркунах та в амбулаторії в Руських Тишках також литовські лікарі. Останній раз вони працювали в громаді на початку листопада.

За словами першого заступника начальника Циркунівської сільської військової адміністрації Ігоря Кузьменка, спочатку в громаду приїжджав журналіст з Литви Ельдарас Бутрімас. Він писав матеріали про життя в Україні, розповідав своїм читачам і про Циркунівську громаду.

– Саме він посприяв, щоб до нас приїхали литовські лікарі. Вони через цього журналіста про нас дізналися, – говорить Ігор Кузьменко.

До речі, хоча багато іноземних партнерів потрапляють до громади завдяки обласній і районній владі, які знайомлять обидві сторони для подальшої співпраці, також багато європейців дізнавалися про громаду через соціальні мережі та пресу. Цей механізм налагодження партнерських зв’язків теж дає добрі результати.

– Німецький фонд «HELP» дізнався про те, що громаді потрібна допомога, з наших сторінок у соціальних мережах. Три місяці тому приїхали до нас, познайомилися, працюємо, – розповідає Микола Сікаленко.

Крім продуктових наборів, німці надають будівельні матеріали. Зараз збирають металопрофіль, щоб накривати розбиті дахи, його громада отримає найближчим часом. Також вони планують повністю зробити в Циркунах Пункт Незламності та забезпечити все необхідне обладнання для нього: піч, побутові речі, продукти.

Тож, посміхаються начальник СВА та його перший заступник, маючи такий позитивний досвід, у громаді завжди користуються будь-якою нагодою розповісти про себе. А саме про те, як місцеві жителі після деокупації відновлюють своє життя та що їм потрібно, аби пришвидшити цей процес. Наразі, наприклад, треба розповісти про те, що в громади є потреба в тракторі.

– Так, хочеться, щоб нам дали трактор. Громаді дуже потрібна різна техніка, щоб місцеві жителі мали змогу швидше відновлюватися. Більшість нашої комунальної техніки ворог або розбив, або вивіз. Тож ми ні від чого не відмовимося, все стане в пригоді, бо люди продовжують повертатися додому. Їм треба ремонтувати свої будинки та налагоджувати життя у своїй громаді, – каже начальник Циркунівської сільської військової адміністрації.

Данія допомагала з розмінуванням

Одна з найсерйозніших гуманітарних проблем у Циркунівській громаді – забрудненість території вибухонебезпечними предметами. Сапери розмінували межі населеного пункту Циркуни, але мінна небезпека зберігається майже на всій території деокупованої громади. Останнім часом трапилося декілька випадків, коли люди підривалися та отримували поранення. Тож будь-яка допомога з розмінуванням надзвичайно важлива.
Виявленням вибухонебезпечних предметів по території громади займалися фахівці Данської ради у справах біженців (DRC). Підтримує Циркунівську громаду і Норвезька рада у справах біженців (NRC).

– Вони надавали будівельні матеріали, побутові речі – ковдри, відра, каструлі тощо. Також відремонтували повністю два приватні будинки. Нещодавно до нас приїздив Генеральний секретар Норвезької ради у справах біженців в Україні Ян Еґеланд, спілкувався з людьми, оцінював гуманітарну ситуацію в громаді, дивився, чим ще можна допомогти. Мова йде, зокрема, про ремонт пошкоджених будинків місцевих жителів, – розповідають у СВА.

Представники Норвезької ради у справах біженців (NRC) відвідали громаду

«Вдячні всім, потрібні будматеріали»

Підтримку від небайдужих європейців важко переоцінити. Це надійні партнери, які розуміють складну ситуацію на деокупованих територіях Харківської області.

– Підтримка від Європи йде постійно. Це може бути що завгодно, бо потреба є в найрізноманітніших речах. Допомагають людям – продуктами, речами, будматеріалами тощо. А ось зараз французька організація Acted Ukraine проводить у населених пунктах громади прийоми місцевих жителів, щоб надати людям багатоцільову грошову допомогу. Також волонтери підтримують тварин, поляки та німці надавали корм для собак, – говорить Микола Сікаленко.

Місцеві жителі налаштовані відбудуватися та повернути своє звичайне життя. Вони постійно облаштовують територію, ремонтують пошкоджені житло та інфраструктуру. Саме для того, щоб відновлюватися швидше, їм постійно потрібні будівельні матеріали. Громада їх отримує, але ступінь руйнувань такий, що потрібно ще більше.

– Тож давайте скажемо так. Величезна подяка всім, хто допомагає Циркунівській громаді, зокрема країнам Євросоюзу. Ми дуже цінуємо вашу підтримку. Але якщо є така можливість, то нашим людям потрібні будівельні матеріали, дуже потрібні. І трактор, – завершує розмову начальник Циркунівської сільської військової адміністрації Микола Сікаленко.

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися