Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Школи переводять на альтернативне паливо: як Богодухівська громада стає енергонезалежною

18.11.2021 08:50
Фото: Богодухівської міської ради
Фото: Богодухівської міської ради
На початку минулого десятиріччя, ще до реформи децентралізації, Богодухівський район Харківської області, а нині Богодухівська громада, робив перші кроки до енергонезалежності. Втім згодом це все затихло. Наразі громада активними темпами поновлює роботу в цьому напрямі: переводить об’єкти соцсфери на альтернативне опалення, насамперед – школи. Крім цього, в громаді завдяки альтернативній енергетиці знайшли спосіб, як спробувати зупинити зростання тарифів на «комуналку».

У 2013 році в колишньому на той час Богодухівському районі активно переводили об’єкти соціальної сфери на опалення пелетами – лікарню, будинок культури, поліклініку, банк. Тоді встановили найсучасніші котельні, обладнання яких було найкращим не тільки в Україні, а й в Європі. Ці всі зміни відбувалися, коли з 2012-го по 2014 рік Богодухівську райдержадміністрацію очолював нинішній Богодухівський міський голова Володимир Бєлий.

– Коли я став головою Богодухівської міської територіальної громади, був здивований, що більше таких котелень у нинішній Богодухівській громаді немає. Ніхто цим питанням, на жаль, не займався, – ділиться Володимир Бєлий. – Коли ми з депутатами обговорювали тему опалення, я їм сказав: «Газ коштуватиме понад 20 гривень. І нам треба переходити на альтернативні види палива». Я запропонував пелети, оскільки, якщо ми зробимо кілька таких котелень на пелетах, ми можемо виробляти їх самі. У нас кругом є сировина для цього. І тому ідея депутатами була підтримана.

Опалюватимуть пелетою та щепою

І цього місяця цей проєкт, перехід на альтернативне опалення, почали реалізовувати в школах громади. Передбачаючи ситуацію з подорожчанням газу, керівництво громади ще навесні почало впроваджувати власну стратегію, спрямовану на поступовий відхід від споживання газу для опалення бюджетних установ. Першими забезпечили перехід на альтернативні види опалення заклади освіти, які споживали найбільшу кількість газу, – це Крисинський, Улянівський, Гутянський ліцеї та Петропавлівська гімназія.

Котельні вже працюють у селах Крисине і Петропавлівка. До речі, котельня в Крисиному забезпечуватиме опаленням не лише ліцей, а і його дошкільний підрозділ, а згодом буде підключений і сільський клуб-філія. На відкритті котельні в Крисиному побувала заступниця голови Харківської обласної ради Тетяна Біловол. Вона завірила у своїй повній підтримці енергозбері­гаючих ініціатив Богодухівської громади.

– Це, без сумніву, передовий досвід, який варто підтримувати, продовжувати і переймати, – зазначила заступниця голови Харківської облради.

Щодо двох інших навчальних закладів, там роботи ще ведуться, їх планують завершити до кінця цього тижня. Також зробили проєкт на опалення пелетою і в Богодухівському центрі дитячої та юнацької творчості.

Система опалення пелетою така. Є бункер на кілька тонн, в який завантажується цей вид палива. Потім пелета надходить у котельну, де є менший бункер, з якого вже котли беруть це паливо і працюють в автоматичному режимі.

– Нема такого перепалу, яке навіть може бути в інших котельнях і з іншим обладнанням. Я повторююся, це найсучасніша і найбезпечніша система опалення, – підкреслює Богодухівський міський голова.

Як розповідає Володимир Бєлий, наступного року планується й інші заклади освіти перевести на альтернативні види палива.

– Вже прийнято рішення в Богодухівському ліцеї № 3 встановити котли, що працюватимуть на щепі. На цей вид палива переведемо й інші школи громади. У нас є дробарка для щепи, ми цю тему розвиватимемо. Якщо треба, купимо ще, щоб забезпечити себе як мінімум дешевою або навіть безкоштовною сировиною для опалення котлів, що працюватимуть на щепі. Робитимемо висновки, яке пальне дешевше, оскільки вартість газу дуже велика, вона постійно збільшується. Тому наразі від блакитного палива треба відмовлятися і переходити тільки на альтернативні види палива, – запевняє Володимир Бєлий.

Читайте також: Феєричний флешмоб і драйвовий концерт: як Богодухів відзначав День міста

Стримати тариф сонцем

Загалом питання енерго­збереження і використання альтернативних джерел енергії для громади є ключовим. Адже від цього залежить формування тарифів на послуги і розмір витрат бюджету. Завдання міської влади – намагатися максимально знизити собівартість послуг, зокрема водопостачання, шляхом зменшення в них частки вартості електроенергії.

– Одна з основних складових тарифів на воду є електроенергія. Коли постало питання щодо підвищення тарифу на воду, у зв’язку з подорожчанням електроенергії, депутати мене підтримали і погодили рішення про виділення коштів для придбання трьох сонячних станцій – дві для КП «Богодухіввода» та одну для Богодухівської ЦРЛ, за що я їм щиро вдячний, – говорить Володимир Бєлий. – Ці сонячні електростанції встановлюються для того, щоб сонячну енергію направляти на добуток води. І чим більше ми зможемо зберегти електроенергії, яка коштує дуже дорого, зростання тарифів на воду можна якщо і не зменшити, то хоча б стримати. А це вже буде дуже добре.

Наразі у КП «Богодухіввода» вже змонтована  одна станція потужністю 30 кВт на водозаборі колишньої  військової частини. Подібна установка монтується  і на південному водозаборі. Богодухівський міський голова зазначає, що економічний ефект від цих установок буде прорахований уже наступного року.

Керівник КП «Богодухіввода» Сергій Троценко подякував міському голові за ініціативу, підтримку і допомогу, щоб ці станції з’явилися у підприємства.

– Дійсно, тенденція на сьогодні така, що електроенергія може дорожчати, в листопаді зросла, далі тенденція йде на подорожчання. Робота станцій буде прорахована у найбільш вигідному режимі, щоб використовувати час найбільшої потужності станції і відповідно до нього робити запас води та цілодобово подавати її мешканцям, – зауважує Сергій Троценко. 

Володимир Бєлий зазначає, що громада не зупинятиметься на досягнутому.

– Знаю, що на сьогодні тариф перевищує чотири гривні для комунальних підприємств. Через рік він може бути і п’ять, і шість гривень. Це точно так само, як і з вартістю газу. Тому цим питанням треба активно займатися. Ми не обмежуватимемося тільки цими сонячними станціями, встановлюватимемо на інших водозаборах, щоб виробляти сонячну енергію, яка нам збереже кошти, – запевняє Володимир Бєлий.

Читайте також: Суми у платіжках – на третину менші: як ОСББ з Чугуєва економить на опаленні

Перевтілення ЦНАПу

Цей рік у Богодухівській громаді оголосили роком Центру надання адміністративних послуг, оскільки він уже давно потребував капітального ремонту.

– Коли я вперше побачив, в якому стані перебуває ЦНАП – це просто жахіття. Те, що було, це ганьба. Не тільки для Богодухівської громади, а й для всієї Харківщини. Двері були забиті плівкою, навіс був у жалюгідному стані, вода людям за комірець потрапляла. Сходи були всі зруйновані, тротуару не було, припаркуватися ніде, дах протікав тощо. Враховуючи те, що Центр одна з найголовніших установ будь-якої громади, прийняли рішення оголосити цей рік роком ЦНАПу, – розповідає Богодухівський міський голова Володимир Бєлий.

За словами очільника громади, на цю реконструкцію було виділено відповідні кошти, депутати підтримали це рішення.

– Нам треба зробити так, аби було не соромно, щоб люди приходили в Центр і мали гідні умови – туалети, кімнати для відпочинку, кімнату для дітей тощо. Наша мета – створити всі гідні умови, як для працівників, так і для відвідувачів, – наголошує Володимир Бєлий. – Зараз ремонт на завершальному етапі – залишилося зробити тамбур та приймальну кімната, куди можна безконтактно здати та отримати документи. Покрівля наразі вже готова, займаємося благоустроєм території. Наступного року продовжимо ремонтувати ЦНАП, зокрема утеплювати приміщення.

Автор:
Савелій Мякушко

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися