Розвиток в умовах війни: як Богодухівська громада стала енергонезалежною
Громади на зв'язкуНа шляху до євроінтеграції громади поступово переходять на шлях енергозбереження. Одними з перших у Харківській області сонячні панелі почали встановлювати у Богодухівській громаді. Все - задля економії, зменшення споживання енергії та негативного впливу на довкілля.
Перехід до енергонезалежності
У 2021 році Богодухівська громада вирішила стати енергонезалежною. Першими на альтернативне опалення перевели об’єкти соцсфери та критичну інфраструктуру.
– Реформа децентралізації дуже посприяла розвитку нашої громади. У середині 2021 року я очолив підприємство і разом з профільним заступником та міським головою Володимиром Бєлим, який і був ініціатором цих реформ, почали вивчати питання сонячної енергетики. Ми розуміли, що наша країна йде в Європу, а разом з цим ростуть ціни на дизельне пальне, бензин, дорожчає електроенергія. Тобто ми спрацювали на випередження. Вже тоді, у кінці 2021 року, виділили кошти на перші сонячні станції. Пробну 30 кВт станцію встановили на одному з водозаборів міста Богодухова, - згадує керівник підприємства «Богодухіввода» Сергій Троценко.
Богодухівський міський голова Володимир Бєлий запропонував встановити такі панелі на об’єктах критичної інфраструктури - КП «Богодухіввода», центральній лікарні, поліклініці, школах, а також Комплексі з сортування твердих побутових відходів.
- До повномасштабної війни ми встигли встановити панелі на КП «Богодухіввода», під час війни встановили на Комплексі і на центральній лікарні, але на школи та поліклініку не встигли. Це залишається у планах, - говорить Богодухівський міський голова.
Першу електростанцію на 30 кВт купували за пів мільйона гривень. Підприємство робило її монтаж самотужки.
Ми купували сучасні панелі, гарантія на які 30 років, а експлуатуватися вони можуть 30-50 років. Панелі обладнані інвекторами, смартміторами, потребують налаштувань та постійного онлайн-контролю - займаємося цим із нашими фахівцями. Поки що бачимо тільки позивні моменти, проблем немає. От зараз, коли світло вимикають зранку, ми запускаємо дизель-генератори. Сонечко вийшло - й генератори сповільнюється, витрата солярки зменшується, обороти падають, а потужність навантаження переходить на сонячні станції. Це дуже гарна альтернатива, що допомагає заощаджувати недешеву електроенергію, - говорить Сергій Троценко.
Нове обладнання попри війну
На початку 2022 року громада отримала нові сонячні станції й, незважаючи на бойові дії, підприємство «Богодухіввода» продовжувало вдосконалювати свою критичну інфраструктуру. Сергій Троценко каже, що вирішили не зупинятися, бо бачили позитивний ефект. Встановили дві станції на 30 кВт, а першу добудували до 50 кВт.
– Доробляли вже під час повномасштабного вторгнення, бо проєкт був готовий і ми закінчували монтаж. Потрібен був результат, тому навіть не сумнівалися, чи варто продовжувати. Ми ж нікуди не виїжджаємо, працюємо у громаді й для людей, кожного дня ходимо на роботу, тому треба плани доводити до кінця, - каже Богодухівський міський голова Володимир Бєлий.
У громаді розуміли, що нове обладнання необхідне, бо кошти, які економить використання сонячних станцій, взяти ніде. Єдиний варіант – підвищення тарифів для населення.
Але ми не мали морального права так вчинити з людьми. Тож тариф не змінювали, він лишився для населення довоєнним – 29 гривень 26 копійок за куб води. Це один із найнижчих тарифів у невеличких містах по нашій області. У Харкові дешевше вода, бо це велике місто й вони беруть воду з водосховища та річок, а у нас так історично склалося, що вода подається з глибоководних артезіанських свердловин. Їх глибина - 880-912 метрів. Ці свердловини експлуатуємо ще з 70-х років минулого сторіччя, у нас дуже якісна вода, яка подається населенню, - розповідає Сергій Троценко.
Економія для підприємства
У 2023 році громада брала участь в обласному конкурсі «Разом у майбутнє» й виграла проєкт на співфінансування семи невеликих електростанцій по 10-15 кВт для менших водозаборів, що розташовані у сільській місцевості. А за співфінансуванням з «Укргазвидобуванням» вдалося встановили ще три електростанції. Зараз у КП «Богодухіввода» 12 електростанцій – три великих і 9 менших. Загальна потужність - близько 160 кВт. Вони дозволяють підтримувати безперебійне електропостачання на свердловинах у селах. Тож інвестиція повністю виправдала себе.
Сьогодні для підприємства частка «зеленої» електроенергії становить понад 50 % – різницю забезпечують сонячні станції, - пояснює керівник підприємства «Богодухіввода».
Як розповідають у громаді, на рік економія виходить десь чотири-п’ять мільйонів гривень, це дуже великі кошти.
- Ми налаштовуємо своє обладнання так, щоб потужності максимально працювали вдень, коли є сонце - набираємо резервуари, башти, а вночі тільки роздаємо воду малопотужними насосами населенню. Таким чином оптимізували роботу й у сонячний місяць можемо економити по пів мільйона гривень на електроенергію, - додає керівник підприємства «Богодухіввода».
Щодо ефективності впровадження сонячних станцій у Богодухівській громаді можуть розповідати багато та детально. Причому з конкретними цифрами, які підтверджують їхню економічну користь на практиці.
– Якщо розглянути на прикладі КП «Богодухіввода», то тариф для населення на сьогодні залишається таким, яким був до повномасштабного вторгнення. Це все завдяки тому, що близько 50% електроенергії виробляється сонцем. Сьогодні при вартості 1 кіловата електроенергії до 10 гривень, якби підприємство самостійно не виробляло електроенергію з сонячних панелей, вода б точно коштувала у рази більше. Така ж ситуація - на інших об’єктах, де становили панелі. Маємо гарну економію. Особливо це важливо зараз, коли почалися проблеми з генерацією, зокрема у Харкові та області. Причому сонячна енергія - то великий плюс не лише для нас. Якби кожна громада так зробила, то менше навантаження було б на генеруючі установки по всій області, - пояснює Богодухівський міський голова Володимир Бєлий.
Після перемоги в громаді планують встановити сонячні панелі у школах, поліклініці, будинку культури та центрі дитячої творчості.
Раніше ми писали про те, що незважаючи на близькість до кордону з рф, Богодухівщина живе й розвивається.
У деокупованій Старосалтівській громаді розробляють стратегію розвитку
У Новій Водолазі вчать бути лідерами та долучають до волонтерства
Громади на зв'язкуЯк соціалізувати школярів в умовах війни: досвід Височанської громади
Формування бюджету та освіта: у Богодухові обговорили майбутнє громади