Біляївська громада спрямувала понад 4 мільйони гривень на підтримку населення
Громади на зв'язкуУ Біляївській громаді Харківської області створена та налагоджена комплексна програма соціального захисту населення. В неї входить підтримка багатодітних родин, переселенців, військових та їх родин.
Про це повідомляє медіа «Слобідський край».
Підтримують багатодітних та народжуваність
Одразу після створення у 2020 році в Біляївській громаді провели моніторинг по кожному із семи старостинських округів – Дмитрівському, Красненському, Верхньоорільському, Миронівському, Закутнівському, Суданському і Роздольському. Це було зроблено для створення плану розвитку громади та дорожньої карти. Одні з перших розробили комплексну програму соціального захисту населення. За словами секретаря Біляївської сільської ради Інни Брусенцової, більшість пунктів у програмі стандартні. Утім існують і такі, що вони внесли, враховуючи потреби свого населення.
Так у громаді підтримують багатодітні родини. Усього в ТГ 46 таких сімей, кожній після надання статусу виділили одноразову матеріальну допомогу в розмірі однієї тисячі гривень. І хоча багатодітні родини є, але народжуваність тут мала – за три роки народилося лише 16 дітей.
– Аби якось розв’язати цю проблему, ми почали підтримувати молоді сім’ї. При народженні дитинки надаємо допомогу в розмірі п’яти тисяч гривень, – каже Інна Брусенцова.
Крім того, у травні до Дня матері дев’ятьом матерям-героїням, які проживають у ТГ, виплачують по тисячі гривень.
Більша ж частина програми соціального захисту стосується надання одноразової адресної грошової допомоги вразливим категоріям, наприклад, важкохворим людям.
– Наші жителі, які мають цукровий діабет, онкозахворювання та інші важкі хвороби, отримують грошову допомогу від двох до десяти тисяч гривень. Ми її надаємо за зверненням, а сума залежить від хвороби та її стадії, – зазначає секретар Біляївської сільради.
До Міжнародного дня осіб з інвалідністю також надають допомогу. Її розмір залежить від групи: першій дають тисячу гривень, другій та третій – по п’ятсот гривень.
– Адресна грошова допомога надається не тільки у зв’язку з хворобою, а й людям, які опинилися в скрутному становищі. Вони звертаються, а ми дивимося, як можемо допомогти, – каже пані Інна.
Допомагають переселенцям
На початку повномасштабної війни у Біляївській громаді було зареєстровано 2895 переселенців, наразі їх кількість зменшилася до 775 осіб. Тож у програму внесли й пункт про ВПО, їм було надано житло, одяг, спальні матраци, постільну білизну та гуманітарну допомогу.
– На той час розселяли людей у покинуті будинки. Зв’язувалися з господарями, які давали дозвіл. Якщо треба було, то забезпечували нових господарів дровами, меблями та іншими необхідними речами, – розповідає Інна Брусенцова.
Так тут опинилася велика родина переселенців з Руських Тишків Циркунівської громади. Минулого року сім’я з 13 осіб евакуювалася до села Верхня Орілька Біляївської ТГ. Переселенка Ольга Сєрова каже, що будинок для них шукали всією громадою.
– У наш будинок у Руських Тишках було влучання, знесло всі несучі стіни. Тут нам дуже швидко почали шукати найкращий новий дім. Хоча в ньому декілька років ніхто не жив, він дуже непогано зберігся, – говорить переселенка.
Коли родина заселилася, усе село почало приносити одяг, ліжка, матраци, їжу. Пані Ольга каже, що такої згуртованості ще ніколи не бачила.
– Ми спочатку топили дровами, громада допомогла, бо батареї тут полопалися. Зараз уже відновили газопостачання. Єдина проблема – складне автобусне сполучення, але декілька тижнів тому пустили соціальний автобус, і це стало великим щастям, – зазначає Ольга Сєрова.
До речі, її батько знайшов роботу на місцевому аграрному підприємстві, тепер працює трактористом.
У громаді всіляко підтримують ВПО. На різдвяні та новорічні свята малюки отримують подарунки. Як каже завідувачка Червонівської сільської бібліотеки Валентина Гончаренко, у селі Червоне відчутно побільшало дітей, тому для них почали проводити ігрові заняття. Загалом у ТГ зареєстрована 201 дитина-переселенець.
Подарунки до нового навчального року.
– Діткам треба чимось корисним займатися, тому ми почали проводити невеличкі ігрові заняття в нашій бібліотеці. Робимо з дітьми поробки, розповідаємо їм щось цікаве, а потім проводимо ігри. Є в нас такий хлопчик, який приходить і одразу питає: «А коли ми вже будемо грати?». Це розрядка для дітей, – ділиться Валентина Гончаренко.
Також переселенців та інші вразливі категорії населення забезпечують паливними пелетами. Стосується ця допомога лише тих, хто має пічне опалення.
– У нас 100 таких домогосподарств, і кожній родині надаємо по 2,5 тисячі гривень на придбання паливних пелетів, – каже Інна Брусенцова.
До речі, не оминають увагою в громаді й людей похилого віку, яких завжди вітають з ювілеями. Жителям громади, яким виповнилося 80 та 85 років, дарують теплі ковдри, а 90- та 95-річним надають по три тисячі гривень. Загалом за час існування громади на виконання програми соціального захисту населення було витрачено понад чотири мільйони гривень.
Півмільйона на ЗСУ
Біляївська громада під час повномасштабної війни прийняла програму підтримки Збройних Сил України. За майже два роки війни ТГ підтримала військові частини на суму півмільйона гривень. Військові отримали два квадрокоптери, генератори, комп’ютерну техніку, колеса для автомобілів, 20 бронежилетів.
– Здебільшого воїни до нас звертаються та кажуть, що їм необхідно. Багато чого ми купували та передавали спільними зборами, до яких долучалися і наші землекористувачі, і жителі громади, і депутати. У нас дуже в цьому плані все спрацьовано. Як тільки щось треба військовим, одразу організовуємося і все робимо, – розповідає Інна Брусенцова.
Окрім того, що громада передає військовим автомобілі, тепловізори, дрони та інше, тут постійно роблять окопні свічки і маскувальні сітки. Цим займаються місцеві волонтери, а селищна рада усіляко підтримує їх роботу.
Біляївська сільська рада передала дрони для ЗСУ
– Нещодавно до нас звернувся земляк-військовий та попросив зимові маскувальні сітки. Розмір великий потрібен, ми самі будемо дуже довго їх робити. Утім є вже готовий гофрований матеріал, який треба тільки зшивати, і громада допомогла в його закупівлі, – каже волонтерка Анна Красова.
До волонтерства долучаються і місцеві землекористувачі, які виготовляють буржуйки та ще багато чого корисного.
– Ми вже 24 буржуйки передали нашим воїнам. Медикаменти, газові балони – дуже багато важливих та потрібних речей. На фронті все необхідно, ми намагаємося якнайшвидше це передавати, – зазначає Інна Брусенцова.
На нещодавній сесії селищної ради депутати прийняли ще одну програму допомоги військовим. Вона стосується тих воїнів, які брали участь в активних бойових діях та повернулися додому. Їм виплачуватимуть по п’ять тисяч гривень.
Також не забувають про родини загиблих захисників – сім’ям виплачують 20 тисяч гривень на поховання.
– Ще ми виділяємо кошти на квіти, вінки, інші речі для поховальної церемонії. Два місяці тому почали надавати грошову адресну допомогу на встановлення намогильних споруд загиблим захисникам України. Кожній сім’ї даємо по 60 тисяч гривень на пам’ятник. Декілька родин уже отримали ці кошти та встановили пам’ятники, інші – знають про цю допомогу та чекають весни, аби їх установити, – розповідає пані Інна.
Без уваги не залишаються воїни-афганці та чорнобильці, які проживають на території громади. На відповідні свята для них також передбачена виплата в розмірі однієї тисячі гривень.
Нагадаємо, жителі Біляївської громади Харківської області почали виготовляти зимові сітки для військових.
Нагадаємо, сільська бібліотека у Червоному стала місцем відпочинку для дітей-переселенців. А також у Червонівській сільській бібліотеці триває виставка вишитих рушників.
Більше новин селища Біляївка та інших населених пунктів громади читайте на нашому сайті.