Відновлення медицини в Балаклії: як громада розв’язала питання зруйнованих амбулаторій
У Балаклійській громаді Харківської області відновлюється медична інфраструктура, яка зазнала значних пошкоджень під час російської окупації, зокрема первинна ланка. Наразі Центр первинної медико-санітарної допомоги обслуговує понад 34 тисячі пацієнтів, включно з жителями Балаклійської та Савинської громад.
Про це кореспондентці медіа «Слобідський край» розповіла директорка Балаклійського центру первинної медико-санітарної допомоги Мар’я Глізнуця.
Близько 70 % підрозділів Центру було пошкоджено або зруйновано, однак на кінець 2024 року вдалося відновити всі амбулаторії та частину фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАПів). За підтримки міжнародних партнерів було встановлено три модульні амбулаторії, які замінили зруйновані приміщення.
– Завдяки модульним ФАПам ми швидко вирішили питання зруйнованих приміщень. Це тимчасові п’ятиконтейнерові споруди, які вдалося встановити й запустити в роботу, – зазначила Мар’я Глізнуця.
Крім того, у громаді провели капітальні ремонти амбулаторій: оновили фасади, замінили вікна, покрівлі, установили сучасні системи кондиціонування. Усі підрозділи оснастили резервними джерелами живлення, комп’ютерною технікою, апаратами ЕКГ та іншим необхідним обладнанням.
– У громаді проживає понад дві тисячі внутрішньо переміщених осіб. Навантаження на медиків компенсується залученням благодійних фондів. Чотири організації допомагають у забезпеченні медичними послугами, включаючи виїзні прийоми лікарів у віддалених населених пунктах. У складі мобільних бригад працюють терапевти, сімейні лікарі, кардіологи, гінекологи, психологи та інші фахівці, – зазначила Мар’я Глізнуця.
Приміщення Центру первинної медико-санітарної допомоги в м. Балаклія: вигляд до та після ремонту / Фото: Слобідський край
У Центрі первинної медико-санітарної допомоги працюють 115 медичних працівників, серед яких 20 сімейних лікарів і 55 медичних сестер. Однак брак медиків, особливо сімейних лікарів, у сільській місцевості залишається гострою проблемою.
– Молоді фахівці неохоче їдуть на периферію. Запровадження обов’язкового трирічного відпрацювання в сільській місцевості могло б значно покращити ситуацію, – зауважила директорка Центру.
Попри виклики воєнного часу, Балаклійська громада робить акцент на модернізації медичної інфраструктури, підтримці медиків і залученні нових спеціалістів.
Раніше ми писали, що медзаклади деокупованої Старосалтівської громади Харківської області ремонтують або знаходять інші приміщення, місцева влада також допомагає медикам, а партнери підтримують лікарськими засобами та проводять виїзні прийоми.