Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Рік після звільнення: як живе деокупована Балаклійщина

08.09.2023 13:20
Фото: Балаклійська МВА
Фото: Балаклійська МВА

Восьмого вересня – річниця звільнення Балаклійської громади від російських окупантів. Про те, як балаклійці долають наслідки піврічної облоги і яких успіхів уже досягли, розповідає начальник Балаклійської міської військової адміністрації Віталій Карабанов.

6 багатоповерхівок ще без тепла

На Балаклійщині нараховується понад 3000 зруйнованих або пошкоджених об’єктів. Відразу після деокупації територіальна громада почала налагоджувати партнерські стосунки з вітчизняними і міжнародними благодійними організаціями з метою якнайшвидшого відновлення житлових та інших споруд. Харківська область, Ізюмський рпайон, вересень 2023
Унаслідок російської агресії з 254 багатоквартирних житлових будинків значних ушкоджень зазнали 35, середнього ступеня – 83, незначних – 136 будинків. У приватному секторі пошкоджено 3000 житлових споруд.
– Кошти та благодійна допомога, які надійшли до громади, були скеровані виключно на поточний ремонт, щоб швидше відновити діяльність об’єктів інфраструктури і забезпечити нормальний рівень життєдіяльності громади, – говорить Віталій Карабанов.
Ураховуючи, що визволення відбулося восени, необхідно було якнайшвидше налагодити роботу підприємства з теплопостачання, подбати про те, щоб містяни і жителі населених пунктів громади мали в своїх оселях світло, газ, воду, Інтернет.
Після деокупації громади працівники Балаклійської дільниці Чугуївського відділення АТ «Харківгаз» працювали в посиленому режимі. Робота була ускладнена щільним замінуванням території, та, попри це, газопостачання було відновлене у всіх населених пунктах Балаклійської громади. Сьогодні газ надходить до 6650 абонентів у 29 населених пунктах. 
На початок вересня 2022 року було знеструмлено 21 377 точок обліку з 22 385 наявних у громаді. Ще не заживлено орієнтовно 41 точку обліку в 14 населених пунктах Балаклійщини. 
Відбудовні роботи в житловому фонді громади тривають. На сьогодні не підключеними до централізованого теплопостачання залишаються 6 багатоквартирних житлових будинків. Будівельники відновлюють внутрішньобудинкову мережу теплопостачання, яка зазнала значних пошкоджень.
Ворог, відступаючи, знищив за собою мости. Наразі мости відновлюються через річку Сіверський Донець біля села Байрак, у частині міста, названій Лагерями, поблизу села Вербівка. На об’їзній дорозі по вулиці Новоселівка та по Савинському шосе проводяться роботи з відновлення мосту через річку Балаклійка. Розроблено проєктно-кошторисну документація на ремонт шляхопроводу по вулиці Новоселівка, який зазнав незначних ушкоджень. Поки що люди користуються тимчасовими переправами. 

393 людини отримали 30,1 мільйона гривень 

У громаді понад три місяці працює комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій. За цей час через застосунок «Дія» подано 1265 заяв на отримання компенсації за пошкоджене майно за програмою «єВідновлення».
Комісія вже розглянула 1025 заяв, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації за пошкоджені об’єкти 600 заявникам на загальну суму 44,3 мільйона гривень. Виплати вже отримали 393 особи на загальну суму 30,1 мільйона гривень. 
14 серпня розпочала роботу комісія з розгляду питань компенсації за знищене житло. Наразі подано 45 заяв на отримання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна.

Проліковано 5947 пацієнтів

Руйнувань зазнала і Балаклійська лікарня. Військові рф не обмежилися тільки обстрілами. Вони по-варварськи обійшлися з медичним обладнанням, викрали все, що становило для них цінність.
Невдовзі після звільнення почалася відбудова закладу. За тиждень до нового 2023 року був відновлений прийом пацієнтів.
– Завдяки допомозі Міністерства охорони здоров’я України, Департаменту охорони здоров’я Харківської обласної військової адміністрації, вітчизняних і міжнародних благодійних організацій заклад забезпечений комп’ютерним томографом, лапараскопічною хірургічною стійкою, стаціонарними та пересувними рентгенапаратами, ендоскопічними стійками, апаратами ультразвукової діагностики, штучної вентиляції легень тощо, – розповідає начальник Балаклійської МВА. 
До початку повномасштабного вторгнення в закладі працювали 614 осіб, сьогодні їх 505, що становить 82 % від потреби.
У відновленому закладі проліковано 5947 пацієнтів, проведено 1441 операцію, амбулаторно проліковано майже 100 тисяч пацієнтів, прийнято 98 пологів.
Найближчим часом буде задіяна система GeneXpert для швидкої діагностики захворювання на туберкульоз.

Працюють 14 підрозділів «первинки»

До повномасштабного вторгнення рф у Балаклійській громаді діяли 11 амбулаторій загальної практики – сімейної медицини і 12 фельдшерсько-акушерських пунктів. Із 23 структурних підрозділів Центру наразі працюють 14. 
– Сьогодні первинна медична допомога надається жителям не тільки Балаклії та сіл, які географічно наближені до неї, а й таких віддалених від центру громади населених пунктів, як Чепіль, Протопопівка, Лозовенька. Ці села не були окуповані, але вони опинилися на лінії вогню і перебували під постійними обстрілами. Особливо дісталося Чепілю і Протопопівці, – говорить начальник Балаклійської міської військової адміністрації. 
Нелегко долає наслідки вторгнення окупантів і Гусарівка. У селі не вціліло майже жодного інфраструктурного об’єкта. Під прямий удар потрапила й адмінбудівля місцевого сільгосптовариства, під одним дахом з якою розміщувалась адміністрація старостинського округу. Тепер вона тимчасово знаходиться під одним дахом із сільською амбулаторією. Вона теж зазнала ушкоджень, але за кошти місцевого бюджету і благодійних фондів була капітально відремонтована. 
З урахуванням Гусарівської амбулаторії, відновлювально-ремонтні роботи виконані ще в семи структурних підрозділах «первинки». У тому числі в Новій Гусарівці, Протопопівці, Петрівському, які знаходилися на лінії фронту.

Близько трьох тисяч школярів

Із 19 закладів загальної середньої освіти 4 повністю зруйновані. Це Вербівський, Волохово-Ярський, Петрівський ліцеї та Асіївська гімназія. У 5 закладах пошкодження становлять 60–80 %. Наполовину знищена будівля Петрівського дошкільного закладу.
– Від початку року з місцевого бюджету виділено близько 14 мільйонів гривень на виготовлення проєктно-кошторисної документації на проведення капітального ремонту закладів освіти, – зазначає Віталій Карабанов.
За рахунок коштів резервного фонду замінені віконні блоки у Балаклійському ліцеї № 3, Балаклійському ліцеї № 4, Балаклійському ДНЗ № 2, розпочато відновлювальні роботи у Балаклійському ліцеї № 5 за підтримки благодійного фонду «Сміливі». Завдяки участі в обласному конкурсі «Разом в майбутнє» у Балаклійському ДНЗ № 1 замінені вікна та двері. За кошти місцевого бюджету здійснюється капітальний ремонт системи опалення у Балаклійському ДНЗ № 10.
Балаклійська міська військова адміністрація вживає заходів щодо капітального ремонту підвалів та об’єктів цивільного захисту в освітніх закладах. У них будуть створені безпечні умови для учнів та їхніх учителів.
Так, по чотирьох закладах освіти виготовлено проєктно-кошторисну документацію та наявний позитивний експертний звіт на проведення капітального ремонту підвалів і облаштування укриттів у Балаклійському ліцеї № 1 ім. О. Тризни, Балаклійському ліцеї № 5, Борщівській гімназії, Бригадирівському ліцеї.
Балаклійський ліцей № 1 імені Олександра Тризни увійшов до переліку об’єктів, яким надається субвенція з державного бюджету на облаштування безпечних умов у закладах середньої освіти. 
У громаді навчальний рік розпочався для 2826 учнів проти 4135 у довоєнний час, 223 з яких – першокласники. Освітній процес проходить у режимі онлайн. 
Дистанційну форму навчання запровадили 17 із 19 освітніх закладів. Два із них – Чепільська й Асіївська гімназії – призупиняють свою діяльність на 2023/2024 навчальний рік через відсутність учнівського контингенту. Так, на кінець минулого року кількість учнів в Асіївській гімназії становила 25 осіб. Вони виявили бажання навчатися деінде.

4 людини загинули, 15 – поранено

Територія Балаклійщини була щільно замінована. На території громади постійно працюють підрозділи з гуманітарного обстеження територій критичної інфраструктури, місць великого скупчення людей та земель сільськогосподарського призначення.
– Це ДСНС, військові ЗСУ, Державна служба спеціального транспорту та неурядові організації протимінної діяльності, які мають відповідні сертифікати. Вони перевірили та розмінували Шевелівський, Протопопівський, Волохово-Ярський заклади освіти, Балаклійський ліцей № 1, Балаклійський ліцей № 4, міські дошкільні навчальні заклади № 4 і № 7, Вербівський дитсадок, – говорить начальник Балаклійської МВА. 
Перевірено та розміновано також місця традиційно великого скупчення людей у Балаклії: кафе «Вояж», магазин «Посад», вулиці Соборна і Центральна, парк відпочинку соцмістечка.
Обстеженню та розмінуванню підлягають 45 184 гектари земель сільськогосподарського призначення. Наразі знаходяться в обробітку 9,4 тисячі гектарів землі.
На жаль, після деокупації громади внаслідок детонування вибухонебезпечних предметів 4 особи загинули, 15 – отримали поранення.

Транспортне сполучення

Регулярні перевезення пасажирів організовані на шести автобусних маршрутах: Кільцевий, Підсобне – Райлікарня, Райлікарня – Дружба, Балаклія – Борщівка, Балаклія – Вербівка, Балаклія – Мілова. Також перевізник КП «Балаклійське АТП» уклав договір з Управлінням транспорту Харківської обласної військової адміністрації на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування: Балаклія – Донець, Балаклія – Пришиб, Балаклія – Савинці, які проходять двома громадами – Донецькою і Савинською.
Перевізник надає послуги і з соціальних перевезень жителів громади за маршрутами: Бригадирівка – Волохів Яр – Балаклія, Первомайське – Мілова – Криничне – Балаклія. 
Завдяки гуманітарній місії «Проліска» люди можуть користуватися соціальним транспортом ще на 7 маршрутах: Щурівка – Балаклія, Калинівка – Балаклія, Слобожанське – Балаклія, Чепіль – Балаклія, Лозовенька – Балаклія, Петрівське – Балаклія, Протопопівка – Балаклія. Жителі 25 віддалених сіл громади один або два рази на тиждень безкоштовно виїздять до Балаклії і повертаються у зворотному напрямку. 
Нещодавно запроваджено новий маршрут регулярних соціальних перевезень Балаклія – Крейдянка та Балаклія – Явір.

Р.S. Невдовзі в Балаклії запрацює «АТБ». На об’єкті вже тривають внутрішньо-оздоблювальні роботи. Новий вигляд матиме і Балаклійський ринок, на частині якого розгорнутий ремонт. До річниці визволення міста в парковій зоні замість напівзруйнованої обстрілами встановлена нова інсталяція «Я люблю Балаклію» в патріотичному стилі. 

Автор:
Тетяна Чмут

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися