Майбутнє Балаклії: як громада відновлюється та розвивається попри війну
Громади на зв'язкуДеокупована Балаклійська громада оговтується від наслідків російської агресії та паралельно з цим уже активно планує майбутнє. Амбітні проєкти та підтримка міжнародних партнерів стали ключем до її відновлення. «Слобідський край» дізнавався, як громада з наполовину скороченим бюджетом створює умови для бізнесу, молоді та переселенців і якою бачить себе через кілька років.
Розмінування та відбудова
Один з основних викликів, який довелося долати Балаклійській громаді відразу після деокупації, – це розмінування територій. Російські загарбники залишили по собі багато небезпечних «сюрпризів». Найбільше були «нафаршировані» вибухівкою Гусарівський, Волохово-Ярський, Новогусарівський, Вербівський, Яковенківський старостинські округи та Балаклія. Половину від замінованих територій становлять землі сільгосппризначення. За даними Балаклійської міської військової адміністрації, потенційно замінованими вважалися понад 83 тисячі гектарів.
– На сьогодні перевірено, розміновано і перебуває в обробітку понад 28, 5 тис гектара орних земель, що становить третину від потенційно замінованих. У першу чергу обстежуються та розміновуються об’єкти критичної інфраструктури, – повідомив начальник Балаклійської МВА Віталій Карабанов.
Великої шкоди російські окупанти завдали й житловому фонду громади. Завдяки державній програмі «єВідновлення» місцеве населення відбудовує своє житло, а там, де неможливе відновлення, – купує нове. У рамках «єВідновлення» на Балаклійщині вже видано 339 сертифікатів на придбання нового житла (це 360,1 мільйона гривень) і 5 компенсацій на відбудову знищеного (це 7,1 мільйона гривень).
– Є люди, які вже скористалися сертифікатами, – придбано 70 об’єктів нового житла. У Балаклійській громаді придбали 15 об’єктів, Харківській – 37. Це означає, що більшість людей (74%), які втратили житло, залишаються в області, що сприяє збереженню нашої громади та регіону, – розповідає начальник Балаклійської МВА Віталій Карабанов.
Психологічна підтримка
Сьогодні на Балаклійщині фактично близько 30 тисяч населення. З початком повномасштабного російського вторгнення багато людей виїхало, після деокупації частина з них повернулася, також громада стала новим домом для 5 тисяч 968 переселенців, з яких 1055 – діти. Слід також зауважити, що станом на сьогодні громада не є найнебезпечнішою. Все це відбивається на психологічному стані людей. Задля відновлення психічного здоров’я жителів у Балаклії створили «Центр життєстійкості».
Центр життєстійкості у Балаклії/Фото: Балаклійська МВА
– Тут люди можуть отримати психологічну допомогу. Звернутися до спеціалістів можна як індивідуально, так і родиною або групою. Періодично в Центрі проводяться заходи з емоційного та психологічного розвантаження, – розповідає начальник Балаклійської МВА.
Робота Центру соціальних служб спрямована на допомогу насамперед мешканцям громади, які перебували під російською окупацією, сім’ям з дітьми, ветеранам війни та членам їхніх сімей, родинам загиблих захисників, ВПО.
У громаді працює мобільна бригада соціально-психологічної допомоги для людей, які постраждали від домашнього або гендерного насильства, реалізовується Програма по роботі з кривдниками.
Також у Балаклійській громаді активно працюють над інтеграцією переселенців.
– Центр зайнятості допомагає ВПО з працевлаштуванням і перенавчанням. Наразі на обліку там перебувають 84 безробітні переселенці. Для них проводяться тренінги, а також групові консультації з пошуку роботи та психологічної підтримки, – зазначає очільник Балаклійської МВА.
У терцентрі соціального обслуговування зареєстровані 68 ВПО, які отримують такі послуги, як догляд вдома, натуральна допомога, соціальна адаптація.
– Десятеро переселенців зареєстровані у відділенні денного перебування терцентру. Ці люди обрали для себе активний спосіб життя. Вони навчаються користуватися гаджетами, відвідують гуртки, є учасниками арттерапії та психологічних тренінгів, літературних читань. Тож у громаді створені умови, які допомагають ВПО інтегруватися в нове середовище, отримувати необхідну підтримку та розвиватися, – зазначає Віталій Карабанов.
«Кожен міг висловитись»
Інтеграцію ВПО громада також враховує у своїй Стратегії розвитку до 2027 року, яку, з урахуванням нових викликів, почала розробляти цього року. До її створення залучені представники міської ради, громадськості та бізнесу, також допомагають партнери – Програма DOBRE та Польський фонд місцевої демократії. Головна мета Стратегії – відбудова Балаклійщини, зміцнення економіки, покращення життя людей.
У Балаклійській громаді розробляють стратегію розвитку/Фото: Балаклійська МВА
– Відбулося громадське обговорення проєкту Стратегії з 20 листопада по 10 грудня 2024 року. У зв’язку з воєнним станом воно відбувалося в онлайн-режимі. Кожен мав можливість висловитись і тим самим вплинути на формування Стратегії, зокрема й люди похилого віку та особи з інвалідністю, – зазначає очільник громади.
Під час обговорення жителі громади подали пропозиції, які будуть розглянуті робочою групою та включені до фінальної версії документа.
Відродження бізнесу
Наразі більшість великих підприємств громади знищена або виведена з ладу, що призвело до масового скорочення робочих місць. Через це бюджет громади скоротився на 50%. У 2024 році динаміка надходжень бюджету в порівнянні з довоєнним 2021 роком поки що негативна. Зниження обсягів доходів бюджету – понад 24 мільйони гривень. Водночас, за даними МВА, є і позитивні моменти.
Торговельна зона в місті Балаклія (селище Нафтовиків)/Фото: Балаклійська МВА
– Утім, у виконанні бюджету є позитивні фактори. Зокрема, маємо плюс 4 мільйони гривень надходжень по акцизах і плюс 11 мільйонів гривень єдиного податку, що свідчить про розширення кола суб’єктів торгівлі та збільшення виручки від реалізації товарів, – наголошує Віталій Карабанов.
Тут добре розуміють, що економічний стан громади залежить від розвитку місцевого бізнесу. Тож намагаються створити сприятливі умови для підприємців, щоб до цієї діяльності залучити більшу кількість місцевого населення. Наразі в громаді за консультаційної підтримки партнерів розробляється відповідна програма.
– Відбулася низка зустрічей з місцевими підприємцями, щоб систематизувати виклики, які сьогодні постали перед ними. Для збирання від бізнесменів пропозицій і потреб проводили онлайн-опитування. Експерти DOBRE зараз аналізують анкети й узагальнюють пропозиції для врахування в нашій Програмі сприяння розвитку підприємництва, – підкреслює очільник Балаклійської МВА.
У рамках Програми передбачається створення Ради підприємців при міській раді; відкриття Центру розвитку підприємництва; можливість ваучерної підтримки з місцевого бюджету на заходи з енергоефективності (за наявності ресурсів).
Сьогодні на сайті міської ради, у соціальних мережах і телеграм-групі «Підприємці-Балаклія» регулярно оприлюднюється інформація про актуальні гранти й конкурси для бізнесу.
Міжнародна допомога
Після деокупації Балаклійська громада активно залучає міжнародну допомогу. Вже підписано понад 30 меморандумів про співпрацю з міжнародними організаціями та донорами. За період деокупації на Балаклійщину від різних фондів і благодійних організацій надійшло гуманітарної допомоги на суму майже 109 мільйонів гривень.
– У рамках співпраці з Програмою DOBRE надійшло п’ять торговельних павільйонів, ворота-жалюзі та біотуалет для маломобільних груп на суму 3,1 мільйона гривень. Це дозволило облаштувати торговельну зону в мікрорайоні селища Нафтовиків, створити нові робочі місця та умови для підприємців, – повідомив очільник Балаклійської МВА.
У 2024 році за підтримки Центру зайнятості чотири жителі громади отримали мікрогранти на суму 1 мільйон 650 тисяч гривень на створення або розвиток власного бізнесу.
Ставка на молодь
Велику увагу в Балаклійській громаді приділяють розвитку молоді. Тут уже кілька років працює Молодіжна рада, яка є членом ГО «Українська асоціація молодіжних рад» і проводить тренінги, освітні заходи, організовує благодійні акції тощо. Окрім цього, у громаді успішно працює Молодіжний центр.
– Нинішнього року у нас відкрився Молодіжний центр «КУБ», де хлопці та дівчата одержують підтримку, навчаються, беруть участь у тренінгах. У центрі працюють чотири співробітники, а 23 волонтери допомагають реалізовувати проєкти в місті та старостинських округах, – розповідає Віталій Карабанов.
Центр організовує тренінги з лідерства, особистісного розвитку, самооборони, арттерапії, запобігання булінгу. Проводить також розважальні заходи: кіно просто неба, квести, тематичні вечори, спортивні турніри тощо.
У Молодіжному центрі "КУБ"/Фото: Балаклійська МВА
Місцева молодь активно долучається до написання та реалізації проєктів і грантів, що спрямовані на розвиток та покращення життя в громаді. Так, на базі Балаклійського будинку культури були створені музичний простір Youth Bash і три кавер-бенди.
– Завершуються роботи з облаштування спортивного майданчика зі штучним покриттям в селі Петрівське. Його створення ініційоване молодіжним активом села. А завдяки участі в проєкті «Голос громади в місцевому самоврядуванні» село отримало сучасне спортивне знаряддя, інвентар, акустичну систему, тренажери, – зазначає Віталій Карабанов.
Також молодь Петрівського подала заявку на участь у соціальному проєкті «Активні парки-локації здорової України». Його реалізація дозволить оплачувати роботу координатора проведення спортивних заходів на спортивному майданчику села упродовж десяти місяців 2025 року.
За підтримки міжнародних партнерів у Вербівському старостинському окрузі створюється багатофункціональний громадський простір.
Також у громаді діє дитячо-юнацька спортивна школа, де понад 500 вихованців займаються різними видами спорту. Цього літа облаштовані волейбольні майданчики в селах Волохів Яр і Гусарівка.
До послуг місцевих жителів і 13 діючих закладів культури: бібліотеки, клуби, музична школа та музей. Тут працюють гуртки для молоді, організовуються майстер-класи, проводяться літературні вечори та навчальні заходи. У мікрорайонах та селах, де зруйновані культурні заклади, запроваджено мобільну послугу «Бібліотека з рюкзачка», яка стала популярною серед молоді.
Також діють три молодіжні ГО, які реалізують проєкти для покращення життя громади. Один з таких проєктів – створення Центру спільнототворення «Простір можливостей». Він буде місцем для навчання, волонтерства та згуртування.
Повоєнні плани
Війна триває, але Балаклійська громада будує мирні плани та цілеспрямовано розвивається в цьому напрямі. Відповідно до стратегічних цілей, передбачається, що після війни об’єкти критичної та соціальної інфраструктури ТГ «обслуговуватиме» зелена енергетика. У співпраці із сусідніми громадами Балаклійська працюватиме над покращенням екологічної безпеки та керуванням побутовими відходами. Також продовжаться роботи над модернізацією систем водопостачання та водовідведення. Ну і, звісно, планується відбудова всіх пошкоджених ворогом об’єктів.
– Повоєнна Балаклійська громада бачиться сильною та безпечною. У пріоритетах – екологічна чистота, створення умов для туристичного бізнесу, збереження історичної спадщини. Балаклійщина мирного часу продовжить створювати умови для професійного та особистісного зростання кожного її жителя, щоб люди підтримували свою громаду і брали активну участь у прийнятті спільних рішень, – наголошує Віталій Карабанов.
Нагадаємо, що Балаклійська громада Ізюмського району була відзначена за відповідальне ставлення до вирішення питання із самозалісненими ділянками.
Також нагадаємо, що Балаклійська громада Ізюмського району отримала від благодійників новий пасажирський автобус. Він буде задіяний на приміських маршрутах уже з початку 2025 року.