Ректор ХНАДУ очолив рейтинг найкращих ректорів України у 2024 році
PromoРектор Харківського національного автомобільно-дорожнього університету професор Віктор Богомолов посів перше місце серед ректорів українських університетів у Всесвітньому рейтингу найкращих ректорів та університетів 2024 року.
Першого січня 2025 р. Міжнародним агентством державних, корпоративних і приватних рейтингів «IHBI» було оновлено результати Всесвітнього рейтингу найкращих ректорів та університетів 2024 року.
Складання рейтингу ґрунтується на таких індикаторах:
1. Внесок університету до економіки країни (у млрд або млн доларів США).
2. FP&NL ‒ відсоток педагогічних працівників і науково-педагогічних працівників університету, які взяли участь у сертифікованих міжнародних програмах професійного розвитку, де серед спікерів – відомі особистості-професіонали (FP ‒ Famous Personalities-Professionals) та Нобелівські лауреати (NL ‒ Nobel Laureates).
3. Рівень підтримки ‒ відсоток підтримки ректора та університету студентами, їхніми батьками і роботодавцями, які задоволені результатами роботи.
4. Кількість лауреатів міжнародних та національних премій, переможців Олімпійських ігор та чемпіонатів світу в галузі науки, освіти, мистецтва, спорту серед педагогічних працівників, науково-педагогічних працівників і студентів університету.
Крім розподілення ректорів та університетів світу за рейтинговими місцями, також передбачено присвоєння ректорам і університетам таких категорій:
ААА ‒ надзвичайно сильний;
АА ‒ дуже сильний;
А ‒ сильний;
BBB…B ‒ середній;
CCC…C ‒ слабкий;
DDD…D ‒ збій у роботі.
До цьогорічного топ-1000 Всесвітнього рейтингу найкращих ректорів та університетів увійшли 37 ректорів і університетів України, які посіли відповідні місця та отримали категорії.
Зокрема, топ-10 українських ректорів і університетів за версією Всесвітнього рейтингу найкращих ректорів та університетів 2024 року виглядає так:
455 ‒ Віктор Богомолов, Харківський національний автомобільно-дорожній університет (категорія АА).
505 ‒ Сергій Квіт, Національний університет «Києво-Могилянська академія» (категорія АА).
562 ‒ Тимофій Милованов, Київська школа економіки (категорія АА).
571 ‒ Михайло Згуровський, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут ім. Сікорського» (категорія АА).
589 ‒ Володимир Бугров, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка (категорія А).
609 ‒ Ірина Вахович, Луцький національний технічний університет (категорія А).
615 ‒ Ігор Цепенда, Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника (категорія А).
627 ‒ Євген Сокол, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» (категорія А).
635 ‒ Андрій Фоменко, Дніпровський державний університет внутрішніх справ (категорія А).
685 ‒ Василь Карпуша, Сумський державний університет (категорія А).
Віктор Богомолов став єдиним ректором з України, увійшовши до топ-500 найкращих ректорів світу.
Категорію «АА ‒ дуже сильний» отримали тільки ректори та університети України, які посіли перші чотири місця: Віктор Богомолов, Харківський національний автомобільно-дорожній університет; Сергій Квіт, Національний університет «Києво-Могилянська академія»; Тимофій Милованов, Київська школа економіки; Михайло Згуровський, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут ім. Сікорського».
Відповідно Харківський національний автомобільно-дорожній університет, очолюваний ректором Віктором Богомоловим, ‒ єдиний університет м. Харкова, що удостоївся категорії «АА ‒ дуже сильний».
Варто зазначити, що топ-5 найкращих ректорів і університетів м. Харкова, згідно із Всесвітнім рейтингом найкращих ректорів та університетів 2024 року, виглядає так:
Перше місце (455-й у світовому рейтингу) ‒ Віктор Богомолов, Харківський національний автомобільно-дорожній університет (категорія «АА ‒ дуже сильний»).
Друге місце (627-й у світовому рейтингу) ‒ Євген Сокол, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» (категорія «А ‒ сильний»).
Третє місце (693-тя у світовому рейтингу) ‒ Тетяна Кагановська, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна (категорія «А ‒ сильний»).
Четверте місце (847-ма у світовому рейтингу) ‒ Галина Пономарьова, Харківська гуманітарно-педагогічна академія (категорія «А ‒ сильний»).
П’яте місце (907-ма у світовому рейтингу) ‒ Алла Котвіцька, Національний фармацевтичний університет (категорія «ВВВ ‒ середній»).
Очільник ХНАДУ професор Віктор Богомолов поділився секретами успіху, а також розповів, які чинники сприяли таким високим здобуткам університету у Всесвітньому рейтингу.
‒ Дійсно, упродовж минулого року наш університет, незважаючи на воєнний стан в країні, впевнено утримував лідерські позиції з надання освітніх послуг і науково-інноваційної діяльності на усіх рівнях.
Найвагомішим здобутком університету вважаю результати вступної кампанії 2024 р., адже за показником розподілу бюджетних місць на держзамовлення ХНАДУ входить до ТОП-5 ЗВО Харківщини (четверте місце) і посідає 20-те місце серед ЗВО України за кількістю абітурієнтів, рекомендованих на місця державного та регіонального замовлень.
У звітному році до ХНАДУ було зараховано майже 2000 здобувачів усіх рівнів і форм освіти. На вересень 2024 р. в університеті навчається понад 7000 осіб.
Упевнено виконуємо ми і планові завдання щодо акредитації освітніх програм, за якими здійснюється підготовка бакалаврів, магістрів і докторів філософії. Наразі в ХНАДУ реалізуються 67 освітніх програм, 26 із них успішно акредитовано саме у 2024 році.
Велику увагу ми надаємо наповненню нашого навчального сайту сучасними методичними матеріалами. Натепер зареєстровано і розміщено на навчальному сайті 4567 електронних курсів-ресурсів освітніх компонентів, що забезпечені відеоконтентом, вільним для перегляду в зручний час. Нами забезпечено 100% відеозаписів усіх видів занять та їхнє зберігання на навчальному сайті упродовж необмеженого періоду.
Якість методичних розробок викладачів ХНАДУ щороку підтверджується отриманням відзнак конкурсу «Краще видання року», що проводить ГО «Національна академія наук вищої освіти України». І 2024 р. не став винятком: дипломами конкурсу «Краще видання 2024 року» відзначено навчальні посібники: «Синтез механізмів і динаміка машин»; «Логістичні аспекти взаємодії видів транспорту»; «Маркетингова діяльність підприємств транспортно-логістичної системи»; «Маркетинг взаємодії АТП з партнерами»; «Стратегічне управління»; «Управління проєктами»; «Інформаційні технології в економіці та бізнесі»; «Фінансовий облік»; «Організація і методика аудиту».
До речі, у 2024 р. ХНАДУ увійшов до 7% ЗВО України, ступінь ризику від провадження господарської діяльності якими у галузі вищої освіти оцінено Державною службою якості освіти України як мінімальний.
Важливою складовою діяльності ХНАДУ є визнання наукової та освітньої діяльності.
Упродовж звітного року університет активно співпрацював у Європейській асоціації університетів (European University Association, EUA).
Минулоріч на розвиток і підтримку нашого унікального наукового об’єкта ‒ Навчально-науково-випробувальної лабораторії швидкісних автомобілів імені В.К. Нікітіна, яку внесено до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання і мають виняткове значення для вітчизняної та світової науки, ‒ подовжено фінансування з державного бюджету.
Наказом Міністерства освіти і науки України (№ 838 від 13.06.2024 р.) в університеті створено Національний контактний пункт Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа», а також Програми з досліджень і навчання Європейського співтовариства з атомної енергії, комплементарної до програми «Горизонт Європа» за напрямом діяльності «Європейський інститут інновацій і технологій».
У конкурсі «Наука для зміцнення обороноздатності України», що був проведений Національним фондом досліджень України, отримано грантову підтримку на виконання теми «Розроблення комплексу методів і засобів георадарної діагностики для оцінювання надійності об’єктів критичної транспортної інфраструктури» (науковий керівник ‒ перша проректорка ХНАДУ, проф. А. Батракова).
У рамках конкурсу грантів «Підтримка України у відбудові та відновленні» ГО «Інститут Київська школа економіки» надав ХНАДУ фінансову підтримку.
Згідно зі звітом УКРНОІВІ «Інтелектуальна власність у цифрах: основні показники діяльності за 9 місяців 2024 р.», університет посідає третє місце серед ЗВО України з найвищою винахідницькою активністю за кількістю поданих заявок на винаходи і корисні моделі.
У 2024 р. Національним реєстром рекордів України зафіксовано два рекорди, встановлені провідними науково-педагогічними працівниками ХНАДУ. Рекордсменами України стали: професор кафедри мостів, конструкцій і будівельної механіки ім. В.О. Російського В. Кожушко ‒ за довідник «Спільна робота конструкцій і основи», де наведено 14216 джерел (понад 2000 з них іноземними мовами), присвячених спільній роботі конструкцій з ґрунтами; а також деканеса факультету управління та бізнесу, професорка кафедри економіки і підприємництва І. Шевченко, яка за 10 років підготувала 100 переможців і призерів міжнародних, всеукраїнських і регіональних конкурсів та олімпіад.
За підсумками Всеукраїнського конкурсу «Молодий вчений року», який щороку проводиться Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України, за кількістю переможців наш університет у 2024 р. посів третє місце по Україні та перше місце по Харкову.
У звітному році викладачі та здобувачі вищої освіти брали активну участь у міжнародних наукових заходах.
Так, у І Чемпіонаті Світу з науки, освіти, технологій та мистецтва (м. Рим, Італія) та в І Олімпійських іграх з науки, освіти, технологій та мистецтва (м. Дубай, Об’єднані Арабські Емірати) представники університету вибороли 31 медаль (15 золотих, 11 срібних і 5 бронзових).
У конкурсі «Молодий новатор» Товариства винахідників і раціоналізаторів України перемогу здобули три науково-педагогічні працівники та два здобувачі вищої освіти ХНАДУ.
За кількістю студентів-переможців міжнародних, всеукраїнських і регіональних конкурсів студентських наукових робіт ХНАДУ входить до п’ятірки кращих закладів вищої освіти України.
Високим визнанням внеску наших науково-педагогічних працівників у вітчизняну освіту і науку є отримання державних стипендій.
Згідно з Указами Президента України у 2024 р. на два роки призначено державні стипендії: як видатним діячам освіти ‒ чотирьом науково-педагогічним працівникам ХНАДУ; як видатним діячам науки ‒ двом науково-педагогічним працівникам ХНАДУ. При цьому державну стипендію як видатні діячі науки продовжували отримувати шість науковців; державну стипендію як видатні діячі освіти – двоє освітян; довічну стипендію Кабінету Міністрів України – один учений ХНАДУ.
Крім того, у 2024 р. чотирьом молодим дослідницям продовжено та двом поновлено стипендії Кабінету Міністрів України для молодих учених.
У 2024 р. Грамотою Верховної Ради України нагороджено одного НПП університету. Нагрудними знаками МОН України «За освітні та наукові досягнення» та «Відмінник освіти» нагороджено п’ять науково-педагогічних працівників, Почесною грамотою МОН України відзначено 17 працівників, Грамотою МОН України – 20 осіб, Подякою МОН України – 13 осіб. По 12 НПП ХНАДУ нагороджено грамотами і подяками Харківської обласної ради, а також почесними грамотами і подяками Харківської обласної державної адміністрації.
Як переможців V Міжнародної програми «Наукова еліта» орденом «Науковець року» та Подячним листом Президента Національної академії наук України нагороджено двох науково-педагогічних працівників ХНАДУ.
Сьогодні університет активно розвиває міжнародне співробітництво.
У світовому освітньому просторі наш ЗВО також має здобутки.
Так, серед закладів вищої освіти України у загальному рейтингу THE University Impact Rankings ХНАДУ посів 27-ме місце; у рейтингу UI GreenMetric – 23-тє; у рейтингу Webometrics – 39-те; у рейтингу SCImago Institutions Rankings – 13-те місце. Відповідно до Національного рейтингу «Топ-200 Україна 2024» ХНАДУ входить до 25% кращих ЗВО України.
У 2024 р. наші викладачі та здобувачі брали участь у реалізації європейських проєктів за програмою Erasmus+ та проєктів з міжнародної академічної мобільності. Зокрема, здійснено три проєкти Erasmus+ KA2, один з яких успішно завершено у листопаді.
За програмою проєктів Erasmus КА1 триває співробітництво із Ризьким технічним університетом (Латвія), Бранденбурзьким технічним університетом (м. Котбус, Німеччина), Бергіше Університетом (м. Вуперталь, Німеччина), Економічною академією ім. Д.А. Ценова (м. Свіштов, Болгарія) та Клайпедським університетом (Литва).
У рамках європейського проєкту «Розвиток німецько-української університетської мережі для забезпечення успіху дистанційного навчання в українських університетах у воєнний та кризовий час», що діє за фінансової підтримки DAAD (Німецької служби академічних обмінів), ефективно реалізується програма «Україна цифрова: Забезпечення академічної успішності під час кризи».
Крім того, за підтримки міської влади спільно з американськими партнерами Trimble Technology Lab на базі ХНАДУ створено єдиний в Україні Навчально-науковий центр галузевих технологій та отримано відповідне обладнання і програмне забезпечення.
У 2024 р. як стратегічно важливий та інфраструктурний ЗВО-учасник ХНАДУ продовжив роботу в Асоціації Rebuilding Ukraine Incorporated (RUAI); триває також реалізація проєкту освіти і навчання REUNITE.
Високим досягненням ХНАДУ є участь здобувачів вищої освіти у всеукраїнських і міжнародних змаганнях за різними видами спорту. Упродовж року наші спортсмени гідно виступили та вибороли по два перших і призових місця на чемпіонаті світу, чемпіонаті Європи та Універсіаді України; сім призових місць – на чемпіонатах України і чотири – на кубках України.
Як результат нашої роботи ХНАДУ визнано критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення України в особливий період (наказ МОН України від 01.05.2024 р. № 611).
Ці та багато інших показників діяльності університету і стали гідним підґрунтям для такого високого рейтингу.
Щиро вітаємо ректора Харківського національного автомобільно-дорожнього університету, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, заслуженого діяча науки і техніки України, академіка Транспортної академії України, доктора технічних наук, професора Віктора Богомолова з високим досягненням ‒ першим місцем серед ректорів університетів України у Всесвітньому рейтингу найкращих ректорів та університетів 2024 року!
Ілля ДМИТРІЄВ,
проректор з наукової роботи
Харківського національного автомобільно-
дорожнього університету, д.е.н., професор,
заслужений діяч науки і техніки України