Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Причини нестачі кальцію в організмі

Promo
31.10.2024 12:05

Дефіцит кальцію, також відомий як гіпокальціємія, — це стан, при якому в організмі не вистачає цього важливого мікроелементу. Він є незамінною поживною речовиною, яка відіграє ключову роль у багатьох фізіологічних процесах. Дефіцит нутріента може призвести до різних проблем зі здоров'ям.

Аналізуючи наукові дослідження, важливо підкреслити основні аспекти, що спричиняють недостатність кальцію в організмі. По-перше, необхідно виявити недоліки у харчуванні, адже нестача цього цінного елемента може виникати внаслідок недостатнього споживання молочних продуктів, зелених листових овочів та бобових. Аналіз також охоплює питання всмоктування кальцію — тобто можливість порушень у травленні, хронічні захворювання або прийом певних ліків можуть негативно впливати на його засвоєння.

Причини дефіциту кальцію

Що спричиняє дефіцит кальцію в організмі? Найчастіше гіпокальціємія виникає через такі фактори, як:

  • порушення всмоктування мікроелементу, причинами якого можуть бути дефіцит вітаміну D в організмі, так званий синдром мальабсорбції, хвороба Крона, целіакія, виразка шлунка та дванадцятипалої кишки, резекція кишечника, тривале парентеральне харчування;
  • дієта з дефіцитом кальціювідсутність у меню таких продуктів, як молоко та молочні продукти, соя та продукти її переробки, інші бобові, деякі овочі (наприклад, петрушка, брюссельська капуста, броколі), риба, горіхи;
  • інтенсивне споживання продуктів, що містять велику кількість фосфору (м'ясо, риба, темний хліб, сир, кола). Надмірне споживання фосфору знижує засвоєння кальцію;
  • надмірне накопичення кальцію в тканинах;
  • надмірна втрата Са з сечею;
  • дефіцит паратгормону (ПТГ) — гормону, що виробляється паращитовидними залозами та регулює кальцієво-фосфатний баланс організму;
  • респіраторний алкалоз — кислотно-лужний дисбаланс, при якому відбувається підвищення рН крові та, як наслідок, несприятливе зв'язування іонів кальцію з білками;
  • лізис (розпад) пухлини — важке ускладнення запущеного раку, що порушує функцію нирок та опосередковано впливає, серед іншого, на концентрацію кальцію в організмі. 

Як бачите, причини дефіциту кальцію дуже різноманітні, і деякі з них є серйозними, тому варто проконсультуватися з лікарем при такого роду проблемах. Тим більше, що наслідки також можуть бути небезпечними для життя.

Симптоми дефіциту кальцію

Симптоми, що з'являються, у основному пов'язані з дефіцитом іонізованого кальцію. Порушення, пов'язані з гіпокальціємією, впливають на весь організм. Однак вони найбільш виражені в системах, для яких нутріент є важливим.

Особливо гостро дефіцит кальцію відчуває кісткова система. Відбуваються порушення в структурі та складі кісткової тканини, через що може спостерігатися ламкість кісток. Крім того, значно зростає ризик розвитку остеопорозу, а також негативно впливає на зуби — їхній стан погіршується та вони легше руйнуються.

Дефіцит кальцію також негативно впливає на нервову систему, що призводить до неврологічних розладів. Спостерігається надмірна збудливість м'язів до скорочення. Розвивається тетанія, що може бути явною або прихованою. Крім того, пацієнти скаржаться на біль у м'язах, часто в поєднанні з поколюванням та онімінням кінцівок. Все це негативно впливає на настрій і, як наслідок, призводить до депресивних та тривожних станів.

Дефіцит негативно впливає на серцево-судинну систему. Виникають наступні явища:

  • артеріальна гіпотензія;
  • порушення згортання крові;
  • порушення серцевого ритму;
  • носові кровотечі.

Література

1. https://www.calcemin.com.ua/uk/profilaktyka-ta-likuvannya/defitsyt-kaltsiyu-v-orhanizmi/

2. Leach RM, Muenster AM. Studies on the role of manganese in bone formation. I. Effect upon the mucopolysaccharide content of chick bone. J Nutr 1962; 78: 51–6.

3. Kaitila I.I. et al. A skeletal and connective tissue disorder associated with lysyl oxidase deficiency and abnormal copper metabolism // Prog Clin Biol Res. 1982; 104: 307–315.

Дана стаття несе інформаційний характер. Пам'ятайте, що самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися