Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Операція Уіппла: вісім речей, які потрібно знати

Promo
27.08.2024 10:46

Якщо у вас або у когось із ваших знайомих діагностували рак підшлункової залози, ви, можливо, чули про операцію Уіппла. Ця складна процедура часто використовується для лікування цього типу онкологічних захворювань, але вона підходить не всім.

Якщо у вас або у когось із ваших знайомих діагностували рак підшлункової залози, ви, можливо, чули про операцію Уіппла. Ця складна процедура часто використовується для лікування цього типу онкологічних захворювань, але вона підходить не всім.

Щоб допомогти пацієнтам дізнатися більше про операцію Уіппла і про те, як вона може вплинути на якість життя, ми поговорили з фахівцями Лікарні ізраїльської онкології LISOD.

Що таке операція Уіппла?

Операція Уіппла – це процедура, під час якої видаляють голівку підшлункової залози, дистальну жовчну протоку, жовчний міхур, регіонарні лімфатичні вузли та дванадцятипалу кишку – першу частину тонкого кишківника, що з'єднується зі шлунком.

У деяких пацієнтів операція може також включати часткове видалення шлунка, а також прилеглих вен та артерій. Операція зазвичай проводиться через один розріз у верхній частині живота, хоча іноді може проводитися через кілька менших розрізів.

Які види раку можна лікувати за допомогою операції Уіппла?

Близько 70% пацієнтів, які пройшли цю процедуру, мали діагноз пухлина підшлункової залози. Але її також використовують для лікування:

  • Нейроендокринні пухлини підшлункової залози.
  • Кісти підшлункової залози.
  • Рак жовчних проток.
  • Рак дванадцятипалої кишки.
  • Рак, що виник в іншій частині тіла, але поширився на підшлункову залозу.

Операція Уіппла

Як визначити, чи є пацієнт відповідним кандидатом для операції Уіппла?

Як правило, цей тип хірургічного втручання є хорошим варіантом для пацієнтів, у яких рак обмежений підшлунковою залозою або невеликою ділянкою, прилеглою до неї. Так само важливо, щоб пацієнт перебував у досить хорошому стані здоров'я, щоб обґрунтовано очікувати свого повного одужання.

Операція Уіппла, як правило, не застосовується в тих випадках, коли ракові клітини поширилися за межі ділянки первинної локалізації пухлини. Крім того, оскільки це складна операція, її зазвичай не рекомендують, якщо пацієнт недостатньо здоровий для повного одужання.

Які переваги операції Уіппла?

Як правило, метою цієї процедури є продовження життя пацієнта або навіть потенційне вилікування його від раку. У деяких випадках метою може бути запобігання або полегшення симптомів, таких як біль або закупорка жовчної протоки чи шлунка.

Чи існують альтернативи операції Уіппла?

Так. Вони можуть не давати тих самих результатів, але хімієтерапія, променева терапія або навіть участь у клінічних випробуваннях є альтернативами, які іноді можуть бути кращими за хірургічне втручання.

Як і під час будь-якого лікування, пацієнтам важливо зважити ризики та переваги операції Уіппла і знайти варіант лікування, який відповідає їхнім цілям – чи то подовження життя, чи то поліпшення його якості, чи то щось іще.

Лікування раку

Скільки часу займає відновлення після операції Уіппла?

Пацієнти зазвичай залишають лікарню і вирушають додому протягом тижня. Але більшості людей потрібно від 2 до 6 місяців, щоб повністю повернутися до нормальної якості життя. В кінцевому підсумку пацієнти повинні бути в змозі робити все, що вони могли робити до операції. Деякі з них навіть повертаються до активних занять спортом. Але це дійсно залежить від людини.

Частина пацієнтів старшого віку може мати фонове захворювання, яке робить їх трохи вразливішими від самого початку. Вони також можуть отримувати інші види лікування – наприклад, хімієтерапію або променеву терапію – до або після операції. Усі ці фактори можуть вплинути на час відновлення.

Якщо операцію Уіппла проводять пацієнту, який відповідає всім критеріям, у правильний час і правильним хірургом, то вони можуть розраховувати на повне повернення до тієї якості життя, яка в них була до онкологічного діагнозу.

Які потенційні побічні ефекти операції Уіппла?

Пацієнтам може знадобитися їсти невеликими порціями частіше протягом дня замість трьох великих прийомів їжі на день. Але здебільшого це просто тому, що так краще. Тому рекомендується ставитися до цього скоріше як до зміни способу життя, а не проблеми.

Деяким людям можуть знадобитися ферментні замінники та антациди. Тому їхні ліки можуть змінитися. Пацієнти також можуть помітити зміни у звичках кишківника, тому що ми повністю перенаправляємо їхній шлунково-кишковий тракт.

Побічні ефекти операції Уіппла

Також може бути довгостроковий дефіцит поживних речовин. Жиророзчинні вітаміни, такі як A, D, E і K, можуть не засвоюватися так ефективно.  Дванадцятипала кишка також бере участь у засвоєнні мінералів, таких як кальцій. Якщо прибрати частину цього ланцюжка, то це може з часом спричинити дефіцит кальцію.

Підшлункова залоза допомагає регулювати рівень глюкози, тому після її видалення може розвинутися діабет. Це доволі рідкісний побічний ефект, але все ж він може зустрічатися.

Якщо лікар рекомендує операцію Уіппла, які запитання слід поставити, перш ніж прийняти рішення про її проведення?

Пацієнти повинні поставити собі кілька запитань, щоб визначити, чи є хірургічне втручання найкращим варіантом для них, і чи є ця команда лікарів і медичний центр найкращими для проведення операції. Ось запитання, які рекомендується поставити:

  • Які ще варіанти лікування доступні?
  • Яку користь це принесе конкретно мені?
  • Яким буде моє одужання?
  • Скільки операцій Уіппла ви проводите на рік?
  • Які ваші результати?
  • Яка у вас команда, яка буде підтримувати мене не тільки під час операції, а й після неї?

Операція Уіппла є важливим інструментом у боротьбі з раком підшлункової залози та іншими онкологічними захворюваннями, що зачіпають сусідні органи. Незважаючи на складність і ризики, пов'язані з цим хірургічним втручанням, воно може значно поліпшити якість життя пацієнтів і, в деяких випадках, продовжити його. Важливо, щоб пацієнти та їхні близькі ухвалювали рішення на основі повної інформації, консультуючись із досвідченими фахівцями та зважаючи на всі можливі варіанти лікування. Вибір на користь операції Уіппла має бути усвідомленим, з розумінням усіх можливих наслідків і побічних ефектів, що дасть змогу налаштуватися на успішне відновлення і повернення до повноцінного життя.

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я.

Ліцензія МОЗ АГ №599053 від  28.11.2011 р.

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися