Пролетарське, Профінтерн, Жовтневе. В якому районі Харківщини найбільше "радянських" селищ
Комсомольське, Радянське, Жовтневе... Майже в кожному районі Харківської області є найменше десяток населених пунктів з комуністичними йменнями..
Чи перейменовуватимуть тепер усе, коли й з чиї кошти?
На початку квітня депутати Верховної Ради прийняли резонансний Закон, яким засудили комуністичний та націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими в Україні та заборонили пропаганду їх символіки. І хоча поки Закон ще не набув чинності, суспільство жваво обговорює прийдешні зміни й вигадує нові назви для Дніпропетровська та Кіровограда. Та й у нашій області вистачає своїх населених пунктів, вулиць, парків з тією самою символікою.
«Живу в Первомайському, так що, тепер цілий район перейменують?» – звертається до редакції наша читачка.
Ми спробували розібратися в ситуації. Вирішили розпочати з азв міст, сіл та селищ, адже підрахувати всі обласні вулиці просто фізично важко. Самих тільки вулиць Леніна не одна сотня, адже такі є, мабуть, у кожному населеному пункті. За нашими підрахунками, Харківщина має 122 населені пункти – міста, селища й села, які, відповідно до нового Закону, потрібно перейменувати.
Майже кожний із 27 районів може похвалитися такими населеними пунктами. Виключенням є Валківщина та Куп’янщина. «Найбагатшими» на «комуністичні» села є Вовчанський, Красноградський і Харківський райони. У Вовчанському районі це 11 сіл: два «соцреволюційні» села – два Жовтневе і Жовтневе Друге, а крім того, Червоноармійське Перше і Червоноармійське Друге, Пролетарське, Профінтерн, Радянське, Революційне, Петрівське. Останнє село, до слова, засновано у 1795 році як Пасиківку.
Його перейменували в 1948-му на честь радянського політичного діяча й одного з організаторів голодомору 1932–33 років Григорія Петровського. Таких сіл Петрівських в області чимало, разом із тим, не всі вони отримали назву на честь зазначеної вище особи. Наприклад, назва села Петрівського (1731 р.) у Балаклійському районі пов’язана з фортецею «Святого Петра». Цікава історія також із селом Революційне, якому вже понад 350 років. Засноване в 1640 році як Бугаївка, воно здобуло нове ймення у 1920 році.
У Красноградському районі дев’ять селищ і сіл: Чапаєве, Червоне, Ленінка, Ленінське, Октябрське, Першотравневе, Улянівка, Жовтневе, Володимирівка. І в Харківському районі 13: Артемівка, Фрунзе, селище і село Комунар, Комуніст, Красне, три селища Радгоспних, Травневе, Ударне, Жовтневе, Першотравневе.
Тетяна Василець, матеріал з газети "Слобідський край" №47 від 21.04.2015