Придатність до військової служби: що змінилось у переліку
Міністерство оборони України затвердило новий Розкладі хвороб, за яким оцінюється придатність до військової служби, та впорядкувало проходження служби обмежено придатними.
Наказом Міністерства оборони № 490 повністю оновлено Розклад хвороб для оцінки придатності військовослужбовців, деталізовано порядок визначення місця служби для обмежено придатних, уточнено порядок прийняття постанови ВЛК про причинний зв’язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) з проходженням військової служби та захистом Батьківщини.
Зокрема, уточнено перелік документів, які необхідно подати на розгляд.
Також внесені зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ.
Що змінилося
Раніше у пункті 20.4 Розділу III Положення визначалося, що у воєнний час за статтями Розкладу хвороб, які передбачають варіанти (індивідуальну оцінку «придатний» або «обмежено придатний до служби»), ВЛК має приймати постанову «придатний до військової служби», за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.
Тепер слова та цифри «за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в» з Положення виключено, тобто придатними визнаватимуть усіх, хто має хвороби, перераховані в цих статтях:
- 2-в – клінічно вилікуваний туберкульоз;
- 4-в – вірусні гепатити з незначним порушенням функцій;
- 5-в – безсимптомне носійство ВІЛ;
- 12-в – повільно прогресуючі та непрогресуючі з незначними порушеннями функцій і рідкими загостреннями анемії, порушення згортання крові, пурпура, геморагічні стани, інші хвороби крові та кровотворних органів, деякі порушення із залученням імунного механізму;
- 13-в – хвороби ендокринної системи з незначними порушеннями функцій;
- 14-в – легкі короткотривалі хворобливі прояви психічних розладів;
- 17-в – невротичні, пов’язані із стресом, і соматоформні розлади при помірно виражених, короткотривалих проявах, з астенічним станом;
- 21-в – повільно прогресуючі хвороби центральної нервової системи з незначними порушеннями функцій;
- 22-в – епізодичні та пароксизмальні розлади, крім епілепсії, з незначними порушеннями функцій органів і систем.
Про обмежену придатність
Щодо обмежено придатних, то відтепер одночасно з постановою про обмежену придатність до військової служби ВЛК має приймати постанову про придатність військовослужбовця до служби за конкретною військовою спеціальністю (ВОС).
У разі визнання військовослужбовця не придатним до служби за військовою спеціальністю командир частини перед переміщенням військовослужбовця на іншу посаду може направити його на ВЛК для визначення придатності до служби за новою військовою спеціальністю.
Водночас уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець запропонував Раді нацбезпеки та оборони прибрати формулювання «обмежено придатний», урегулювавши питання придатності або непридатності до служби через військові професії.
– Ми зафіксували дуже багато випадків, коли через корупційну складову були видані довідки громадянам, які не мають вад, не мають проблем зі здоров’ям, як «непридатний», а громадянам України, які мають відкриті проблеми зі здоров’ям, є багаторічні діагнози, їм видали довідки «обмежено придатний». Це було окремо заслухано на засіданні Ради нацбезпеки і оборони в присутності Президента та членів РНБО, я там у тому числі доповідав. І рішення таке, що треба прибрати це «обмежено придатний», – заявив Дмитро Лубінець.
За словами омбудсмена, громадянину треба чітко показати: якщо він придатний, але в нього є проблеми зі здоров’ям, то він придатний для проходження служби у військах, які, наприклад, не пов’язані взагалі з передовою.
Раніше ми писали про те, що в Україні запроваджують електронний обіг документів для проходження ВЛК .
Якщо вам потрібна підтримка в отриманні направлення на лікування, проходженні ВЛК у військових закладах охорони здоров’я, отриманні соціальних гарантій, процедурі оскарження рішень ВЛК та інших питаннях, звертайтеся на гарячу лінію Міністерства оборони України 0 800 500 442.
Нагадаємо, в Україні спрощено процедуру встановлення інвалідності для військовослужбовців, за потреби комісія виїжджатиме до місця перебування пацієнта.
Читайте також:
Ринок праці на Харківщині: які професії користуються попитом
Підприємства ОПК та енергетики зможуть бронювати до 100 % працівників – Кабмін
У Лозовій ЦНАП почав оновлювати дані військовозобов'язаних: як це працює
Військовозобов’язані можуть оновити свої дані онлайн: що відомо
Уряд спростив оформлення інвалідності: перелік документів для МСЕК