Нові назви та символи: як на Харківщині позбуваються імперського минулого
Після перейменування громад та району Харківської області нові назви отримують органи самоврядування та комунальні заклади, юридичні особи також мають врахувати зміни. У процесі деколонізації відбувається оновлення геральдики.
У вересні Верховна Рада затвердила перейменування майже тридцяти населених пунктів на Харківщині. Зокрема, нові назви отримали три громади та район.
Назви змінили 26 населених пунктів, серед яких адміністративні центри громад, а саме селище Чкаловське на Пролісне, місто Первомайський на Златопіль, місто Красноград на Берестин. Оскільки Красноград ще й районний центр, нову назву відповідно отримав район – Берестинський.
Оновили назву та герб
Як розповів начальник Пролісненської селищної військової адміністрації Сергій Котенко, у громаді, обираючи нову назву, звернули увагу на те, що Пролісне – назва залізничної зупинки в Чкаловському, до якої всі звикли і часто вживають.
Після того, як на державному рівні була затверджена назва Пролісне для селища та громади, її керівництво почало займатися питанням зміни офіційних найменувань виконавчих структур місцевого самоврядування, комунальних установ, нових табличок, печаток та інших атрибутів.
– Через офіційні інформаційні ресурси ми порадили всім підприємствам та підприємцям починати процедуру зміни установчих документів. Щодо, наприклад, в’їзних знаків населеного пункту, то цим має опікуватися державне підприємство «Дороги Харківщини», яке має власні загальні стандарти, – зазначив Сергій Котенко.
Разом із новою назвою селище отримало й нову символіку. В громаді вважають, що вона має містити знакові для її історії та сьогодення символи. До роботи були залучені краєзнавці, історики та художники. За словами керівника громади, обговорення, яке тривало місяць, проходило онлайн на платформі офіційного сайту селищної військової адміністрації, у соціальних мережах. У такий спосіб мешканці громади обирали з двох ескізів герба та трьох ескізів прапора.
Новий герб Пролісного. Зображення: Чкаловська СВА
– Ми аграрний край, тож на гербі мала бути зображена нива. На території громади розташоване найбільше в Україні підприємство, що вирощує поросят – агрокомплекс «Слобожанський». Можна сказати, що сам населений пункт Чкаловське з’явився навколо цього комплексу. Цю обставину ми не могли оминути, тому на новому гербі громади є й порося. А також пролісок, відповідно до нової назви населеного пункту – Пролісне, – сказав Сергій Котенко.
Він додав, що конкретного автора ескізу нового герба селища немає, це результат «колективної творчості».
Змінили назву, на черзі – герб
Новий герб має отримати й Златопіль, а поки міська влада завершує процес перейменування. Після того, як нова назва міста з’явилася в Державному реєстрі, перейменували міську раду та її виконавчий комітет, повідомив міський голова Микола Бакшеєв.
– Зараз почалася процедура перейменування підприємств та установ, засновником яких є міська рада і в назві яких міститься слово «Первомайський». Таких переважна більшість. Основна частина перейменувань припаде на сесію, яка запланована на 17 грудня. Але вже на минулій сесії були перейменовані Центр надання адміністративних послуг, відділ соціального захисту, інші підрозділи, в яких були готові необхідні документи. Робота ведеться активно, – зазначив міський голова.
За його словами, на те, щоб нова назва міста відобразилася в документах, печатках тощо, потрібні незначні кошти. Златопільська міська рада вже звернулася до всіх підприємств, організацій та юридичних осіб, які зареєстровані в громаді, про необхідність внести відповідні зміни у свої документи.
– Жорсткого терміну немає. У міру того, як вони звертатимуться до державного реєстратора за поновленням документів чи за інших обставин, отримуватимуть документи з новою назвою, – сказав Микола Бакшеєв.
Для мешканців громади зміни будуть проходити в автоматичному режимі у випадках звернень до органів влади або їх структурних підрозділів за потреби.
– Для громадян нові документи друкуються з новою назвою, старі залишаються чинними, – зазначив міський голова.
У місті готуються змінити в’їзну стелу та рахують вартість установлення нової.
– Вона буде в межах 300–500 тисяч гривень. Кошторис від потенційного виконавця ми ще не отримали, – сказав Микола Бакшеєв.
Тільки-но будуть внесені відповідні зміни у Державний реєстр, нова назва міста має з’явитися у навігаційних сервісах.
– Коли перейменовували вулиці міста, тільки-но оновилися реєстрові дані, нові назви швидко підтяглися в навігатори. Багато сервісів, наприклад, Нова пошта, вже використовують назву Златопіль. Нову назву ми вже використовуємо на своїх цифрових інформаційних ресурсах, – розповів міський голова.
Разом з назвою Златопіль має отримати й новий герб, бо старий, на його думку, не відповідає реаліям сьогодення.
– Чесно кажучи, навіть під назву Первомайський герб з колбою, що символізує хімічний завод, про який вже усі забули, неактуальний. Його потрібно було міняти раніше. План такий є, проводимо конкурс, – сказав Микола Бакшеєв.
Поетапні зміни
У Берестинській громаді також чекали, коли нова назва з’явиться у Державному реєстрі географічних назв. Але міська рада, її виконавчі органи та комунальні підприємства були готові до перейменування.
Як повідомила Красноградський міський голова Світлана Кривенко, до кінця року комунальні заклади мають відповідно погодити документи, печатки та вивіски.
– Поступово проходимо всі етапи. Користувалися печаткою «Красноградська міська рада», не змінювали назву на сайті. Як-от змінилася назва в реєстрі, офіційно стала «Берестинська міська рада», – розповіла Світлана Кривенко.
Після перейменування міста відповідно до нової назви має бути погоджена символіка громади. Світлана Кривенко сказала, що зміни будуть незначні.
– Ми поспілкувалися з розробником герба Краснограда, йому належать авторські права. Він дав згоду. Замість слова «Красноград» на гербі буде написано «Берестин». Хочемо залишити герб таким, як був. Красноградщина славиться газовидобувною промисловістю, тож залишаємо блакитний газовий вогник. На зображенні немає ніякої радянської символіки, – пояснила Світлана Кривенко.
Також підготовлений проєкт гімну міста, до якого внесені зміни згідно з новою назвою.
Зміни на районному рівні
Герб та гімн Берестинського району також мають зазнати змін. Відповідне рішення має схвалити районна рада.
Як розповіла заступниця голови Красноградської районної ради Тетяна Дурачевська, до оновлення ескізу герба Берестинського району був залучений автор чинного зображення, який погодився внести зміни у малюнок. Так само автори гімну району погодилися дещо переписати текст.
– Пленарне засідання чергової сесії районної ради заплановане на 20 грудня. До цього проєкти нової символіки будуть розглянуті на засіданнях постійних комісій, – сказала Тетяна Дурачевська.
Вона також повідомила, що наприкінці вересня було прийнято рішення сесії про перейменування районної ради. Днями зміни були внесені в Єдиний державний реєстр юридичних осіб.
Для громадян, неюридичних осіб, зміни в документах робити необов’язково. Вони вноситимуться у міру звернень мешканців за адміністративними послугами.
– Процедура відбуватиметься автоматично. Якщо людині потрібно звернутися до органів місцевої влади, наприклад, для зміни реєстрації за місцем проживання, тоді у документи вноситимуться відповідні зміни, – зауважила Тетяна Дурачевська.
Що стосується юридичних осіб, то районна рада планує надіслати листи тим, хто не є комунальними підприємствами, що з огляду на зміну назви району потрібно міняти установчі документи. Комунальних підприємств у районної ради немає, усі вони були передані громадам у ході децентралізації.
Імперську геральдику – в минуле
Змінювати назву Ізюма необхідності не було, але герб, що був затверджений російською самодержицею, вже змінили.
Як розповів заступник Ізюмського міського голови Володимир Мацокін, звернути увагу на необхідність оновити міську символіку довелося через звернення громадян. Узагалі завжди було незрозуміло, що відображає герб з трьома гронами винограду.
– Герб був затверджений в єкатерининські часи. Є задокументована історія, що свого часу географічна служба запропонувала три проєкти герба Ізюма. Два ескізи імператриця викреслила, залишився цей, – зауважив Володимир Мацокін.
На початку червня був оголошений конкурс на кращий ескіз нового герба. Також була сформована спеціальна комісія з розгляду проєктів, яку очолив начальник міської військової адміністрації Валерій Марченко. Переможця визначали за сумою балів, набраних у голосуванні, та балів, які присудить конкурсна комісія.
Коментуючи результати конкурсу, заступник міського голови зазначив, що свої ескізи нового герба Ізюма надали більше десяти конкурсантів. До голосування дійшли три зображення.
– Конкурс був безкоштовний. Ми не встановлювали винагороду для переможця. За підсумками онлайн- та офлайн-голосування з великим відривом переміг ескіз герба, запропонований Алісою Тіраян. Їй 19 років, вона з Харкова. Дівчина запропонувала декілька проєктів, один з них переміг, – розповів Володимир Мацокін.
Ескіз нового герба Ізюма. Зображення: Ізюмська СВА
На початку листопада новий герб Ізюма був затверджений розпорядженням начальника міської військової адміністрації.
Також «Слобідський край» повідомляв, що у Харкові пропонують перейменувати станцію метро «Індустріальна»
На Харківщині район змінив назву: що робити громадянам та юридичним особам
Нові дрони по Харкову та будівництво укриттів: що відбулося на Харківщині за добу
Одну з громад на Харківщині офіційно перейменовано
Як створювали новий герб Пролісного: коментар начальника СВА