Гороскоп міста склали у Харкові
Гороскоп можна скласти не тільки людині, а й місту. А ще можна творчо переробити і застосувати до нього вчення Вернадського про ноосферу; скласти й описати цикли його розвитку і через всю цю суміш спробувати зрозуміти, що таке Харків і що його чекає.
Потім виокремити знакові, ключові точки Харкова й кожній такій точці зробити портрет у вигляді медальйона (а може, насправді – оберега). А потім зібрати команду однодумців, додати історичні нариси про ці знакові місця і з усього цього зробити книгу – причому таку, якої в Харкові ще не було: з тканинною обкладинкою і керамічним медальйоном-вставкою, на крейдованому папері з відмінним друком; книгу, яку цікаво читати й не соромно дарувати.
Таку книгу архітектор і кераміст Валерій Аксак задумав 10 років тому. Про таку книгу він мріяв і був упевнений, що зробить її такою, щоб вона не була схожа на жодну іншу книгу про Харків. До того моменту він був уже пенсіонером і міг спокійно спочивати на своїх архітекторських лаврах, благо, за плечима був не один десяток проектів, але до архітектури спочатку додалося, а потім і витіснило її нове захоплення – кераміка. Валерій Аксак згадав про своє дитячо-юнацьке захоплення живописом і графікою і, незважаючи на те, що він був керівником майстерні в «Гіпровузі», пішов з архітектури, почавши працювати як художник-кераміст. У 90-ті роки він бере активну участь у виставках (причому не тільки в Харкові, а й у Москві), і йому спадає на думку цікава ідея – створити портрети знакових місць Харкова в кераміці. До 2009 року він вирішує написати до цих медальйонів статті й додати до них своє власне бачення розвитку Харкова та архітектури взагалі, оскільки ще одним захопленням стало дослідження впливу навколишнього середовища на людину. Перші проби в розробці цієї теми він робить у журналі «АСС», але швидко розуміє: це повинна бути книга.
Книжковий графік і астролог Наталія Козлова, фотохудожник Ігор Лаптєв, мистецтвознавець Віра Крилова, архітектор і історик харківської архітектури Ігор Лаврентьєв, журналіст Інна Можейко, історик Наталя Чуб, архітектор Володимир Гавриш – ці дуже різні люди створювали книгу «Харків і час». Видання в тому вигляді, у якому воно було задумано, вийшло доволі дорогим у виробництві – і Валерій Аксак вирішує заробити на нього гроші, повернувшись до архітектури і взявши участь у проектуванні та будівництві храму в Рогані. Коли він потрапив на лікарняне ліжко й на одужання в лікарів було мало надії, він зміг перемогти хворобу, тому що знав: він повинен видати книгу.
Наступного року Валерію Аксаку виповниться 80 років. Головний подарунок він зробив собі сам: з друку вийшла та книга, про яку він мріяв – чудове подарункове видання. Але невгамовний Аксак уже мріє про її перевидання, тепер уже двома мовами – російською та англійською.
Р.S. До речі, судячи по циклах, які наведені у статті Валерія Аксака «Харків і час», місто у 20-ті роки XXI століття очікує підйом.
Читайте також: Міжнародний медіафестиваль «Дитятко» стартує на Харківщині
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків зодіаку
Гороскоп на тиждень 18–24 листопада для всіх знаків зодіаку
Гороскоп на тиждень 11–17 листопада для всіх знаків зодіаку
Гороскоп на тиждень 4–10 листопада для всіх знаків зодіаку