Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

День бабака: традиція, що поєднує людей

02.02.2024 18:50
Фото: Вікторія Крижанівська
Фото: Вікторія Крижанівська

День бабака – це свято, яке відзначається 2 лютого. Цього дня в багатьох країнах світу люди спостерігають, чи побачить бабак свою тінь, виходячи з нори. Якщо тінь бабака видно, це означає, що зима ще триватиме шість тижнів. Якщо ж тінь не видно, то весна настане скоро.

Звідки пішла традиція святкування Дня бабака

Традиція святкування Дня бабака походить від німецької легенди про борсука. За легендою, борсук, який бачив свою тінь 2 лютого, повертався в нору і впадав у сплячку до весни.

У США День бабака став популярним 1887 року, коли в місті Пітсбург був заснований Перший клуб бабака. Щороку в День бабака в Пітсбургу проходить парад, в якому бере участь великий живий бабак.

В Україні День бабака також є популярним святом. У багатьох містах і селах цього дня проводяться заходи, присвячені цій традиції.

Бабак Тимко з Харківщини

Найбільш відомим бабаком в Україні є Тимко, який живе на біостанції в Гайдарах під Харковом. Тимко став символом Дня бабака в Україні, і його прогноз погоди завжди є предметом пильної уваги ЗМІ та громадськості.

Тимко був знайдений у 2003 році в лісі під Харковом. Він був ослабленим і голодним, і його привезли на біостанцію, де надали допомогу. Бабак швидко одужав і став одним з улюбленців працівників біостанції.

З 2004 року Тимко (наразі це вже Тимко Третій) щороку дає свій прогноз погоди на День бабака. Зазвичай він виходить з нори і, якщо не бачить своєї тіні, – очікуємо весну незабаром. Якщо ж побачить тінь, то принаймні ще півтора місяця зима не здаватиме своїх позицій.

Цього року, в ювілейний, двадцятий рік пророкувань, Тимко навіщував весну за шість тижнів. Поживемо – побачимо.

Прогнози Тимка не завжди збігаються з прогнозами синоптиків. Скажімо, у 2023 році Тимко передбачив, що весна настане в середині березня. Синоптики ж прогнозували, що весна настане в кінці березня. У результаті правда була за Тимком – весна настала в середині березня.

Тимко також постраждав від російської навали – йому сім місяців довелося бути в окупації, адже село Нестерівка, де він тоді перебував разом з іншими бабаками, було тимчасово окуповано. І хоча у вересні 2022 року село звільнили, через постійні обстріли тваринки перебувають під стресом, як розповіли працівники біологічного факультету університету імені В. Н. Каразіна, які їх доглядали.

Бабак Тимко – важлива частина української культури. Він є символом весни, надії та нових починань.

День бабака єднає світ

День бабака – це не просто народне свято, а й важлива традиція, яка допомагає людям у всьому світі очікувати весни. Це свято символізує сподівання на краще майбутнє, воно також значуще для охорони природи. Бабаки – важливі представники фауни, і День бабака допомагає привернути увагу до їхнього захисту.
Цього дня люди з різних країн світу об’єднуються в очікуванні весни.

Автор:
Тетяна Миколаєнко

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися