Без бюджетних коштів і з допомогою військовим: як живе спорт у Сахновщинській громаді
Після початку війни у Сахновщинській громаді Харківської області припинили фінансувати спорт з місцевого бюджету. Попри це, там знаходять можливості, аби підтримувати цю сферу. Зокрема за 2023 рік уже провели понад 50 різних спортивних змагань, під час яких організовували збір коштів для потреб ЗСУ.
Виграли два трофеї
Справжнім проривом спорту Сахновщинської громади цьогоріч можна сміливо назвати виступи місцевої футбольної команди «Колос». Через війну обласні футбольні змагання в нашому регіоні не проводяться, тому команди шукають можливість брати участь у турнірах в інших областях України. Так «Колос» у 2023 році заявився на Відкритий чемпіонат Дніпропетровської області з футболу. Сахновщани до заключного туру боролися за чемпіонське звання, яке у підсумку їм і дісталося завдяки вольовій перемозі в рідних стінах над прямим конкурентом «Агросферою» із селища Юр’ївка Дніпропетровської області – 2:1. Це перший випадок в історії, коли чемпіонат Дніпропетровщини виграла команда не з цього регіону.
Сахновщани до останнього боролися і за Кубок Дніпропетровщини, де у фіналі 8 жовтня програли лозівському «Авангарду» 0:4. За тиждень після цієї поразки, 15 жовтня, команда із Сахновщинської громади мала слушний шанс узяти реванш у лозівчан у матчі за Суперкубок Дніпропетровщини.
Гра вийшла бойовою. Перший тайм завершився без голів. Десь за чверть години до кінця поєдинку «Колос» відкрив рахунок у матчі. Хороший прямий удар зі штрафного метрів з 30 вийшов у Сергія Алексанова – воротар суперника нічого не зміг подіяти з цим «пострілом». Однак за кілька хвилин «Авангард» відновив паритет у матчі. Основний час поєдинку закінчився внічию 1:1. Переможець визначався у серії післяматчевих пенальті, де сильнішими виявилися гравці «Колоса» – 5:4. Єдиний удар у цій серії відбив голкіпер тріумфаторів Олександр Какадій, якого в кінці зустрічі випустили на пенальті.
– Видалася важка гра двох рівних команд. Ми більше контролювали м’яч, однак моментів мало створювали, вони з’являлися тільки при стандартних положеннях. Це була для нас принципова гра, серйозно налаштовувалися, аби одразу віддати борг за поразку у фіналі Кубка. Загалом задоволений командою, хотілось би більше створювати моментів, але поки з цим проблеми. Стосовно характеру і самовіддачі гравців, то до цього питань узагалі немає, – каже головний тренер «Колоса» Роман Какадій.
Сахновщинський «Колос» у серії післяматчевих пенальті обіграв лозівський «Авангард» у Суперкубку Дніпропетровщини
Підтримка меценатів
На багатьох матчах «Колоса» в цьому сезоні був присутній Сахновщинський селищний голова Володимир Суєцький. Він зазначає, що команда є справжньою гордістю громади.
– Ми дуже пишаємося командою, місцеві жителі їй симпатизують. Коли грали останній матч чемпіонату Дніпропетровщини, то приїздили представники тамтешньої асоціації футболу і були дуже вражені такою популярністю клубу серед місцевого населення. Окрім здобутків у турнірах Дніпропетровської області, цьогоріч «Колос» уперше виступав у Кубку України серед аматорів, де дістався 1/8 фіналу. У цих змаганнях беруть участь команди, які є переможцями обласного чемпіонату або Кубка. У нашій області наразі ці турніри не проводяться, однак Українська асоціація футболу допустила нашу команду до розіграшу Кубка після рекомендаційного листа від Харківської обласної асоціації футболу, – розповідає Володимир Суєцький.
Він зауважує, що з бюджету громади гроші на команду не виділяються.
– Коли «Колос» почав грати в чемпіонаті Дніпропетровщини, наші земляки активно писали, мовляв, навіщо той футбол, краще б хлопцям на фронт щось купили. Ми пояснювали, що жодної бюджетної копійчини не було витрачено. Навіть більше, протягом домашніх матчів збиралися кошти на потреби ЗСУ. Ми допомагаємо команді транспортом, шукаємо спонсорів. В основному команда існує завдяки «Благодійному фонду Армена Бакманяна», також клуб підтримують небайдужі місцеві меценати. Вважаю, що у зв’язку з воєнним станом в Україні недоречно витрачати бюджетні кошти на спортивні команди чи змагання. Краще використати їх на підтримку територіальної оборони, створити якісь захисні споруди тощо. До слова, наразі в школах громади відновлюються бомбосховища, виділяємо на це кошти, також співфінансуємо оборонні програми, – розповідає очільник Сахновщинської громади.
Стяг від ЗСУ
Хоча з бюджету Сахновщинської громади не виділяють кошти на спорт, ця сфера все одно підтримується і розвивається. Для проведення змагань селищна рада шукає спонсорів. У 2023 році в громаді вже пройшло понад 50 турнірів з футболу, волейболу, настільного тенісу, більярду тощо. На спортивних змаганнях традиційно є скринька, куди люди можуть кидати донати на ЗСУ. Загалом на потреби військових у такий спосіб зібрали понад 100 тисяч гривень.
Жителі громади, які боронять Україну в лавах ЗСУ, постійно слідкують за змаганнями спортсменів-земляків, підкреслюючи важливість проведення спортивних заходів. Військові подякували за допомогу і подарували спортивному осередку громади стяг України з підписами захисників. Цей прапор як талісман беруть на матчі «Колоса». Коли захисники бувають вдома у відпустці, вони залюбки приходять на ігри «Колоса».
Спорт номер один у Сахновщині – це футбол. Окрім «Колоса», тут серйозну увагу приділяють ветеранському футболу. Ветерани з громади є і чемпіонами, і віце-чемпіонами Харківської області. Тут проводять чимало змагань серед гравців цієї вікової категорії. Найближчими вихідними, 21–22 жовтня, в Сахновщині планують провести турнір Пам’яті працівників фізичної культури і спорту серед ветеранів. На ці змагання запросили спортсменів з Красноградської, Кегичівської та Лозівської громад.
Також у громаді піклуються про майбутнє покоління футболістів.
– Наразі за «Колос» виступає багато легіонерів, запрошених гравців з інших куточків області. Однак ми хочемо, аби за «Колос» виступало якнайбільше місцевих вихованців. Тому в нас є команда «Олімп», її представляють футболісти 16–20 років. Це вихованці комунального закладу «Сахновщинський дитячо-юнацький клуб фізичної підготовки «Олімп». Для нас важливий розвиток цього клубу, гравці якого вже досягають гідних результатів. Цьогоріч у Кегичівці на День селища проводився турнір, який виграв «Олімп», – розповідає Володимир Суєцький.
У 2023 році в Сахновщинській громаді провели понад 50 різномантних спортивних змагань
Долучаються і переселенці
Окрім футболу, у ДЮКФП «Олімп» багато секцій з інших видів спорту. Загалом їх 26 – баскетбол, волейбол, настільний теніс, дзюдо тощо. Ці заняття безкоштовні. Їх відвідують понад 600 дітей, зокрема й малеча з числа внутрішньо переміщених осіб.
Щодо переселенців, то вони теж роблять свій внесок у розвиток спорту громади.
– Навесні цього року ми познайомилися з тренером з шахів Сергієм Тугаєм. Він разом з родиною переїхав до нас з Харкова. Поспілкувалися, вирішили провести турнір. Він оголосив, що відкриває гурток, сказав, що їх добре прийняли в громаді, тому буде безкоштовно займатися. Ми надали приміщення, і тепер кожного тижня проводяться заняття для дітей, хоча приходять грати і дорослі. Ми йому допомагаємо за можливості, наприклад, надаємо транспорт, коли просить, – каже головний спеціаліст по напрямку спорту відділу освіти, культури, молоді та спорту Сахновщинської селищної ради Володимир Яцина.
Переселенець з Харкова Сергій Тугай проводить безкоштовні заняття з шахів
Він зазначає, що дуже популярний, окрім футболу, у місцевих жителів і настільний теніс. Громада має хорошу школу з цього виду спорту. Перед війною їхні спортсмени ставали чемпіонами Харківської області. Влітку змагань не дуже багато проводиться, оскільки сезон настільного тенісу – осінь-весна, тому в громаді ще буде багато турнірів, на які запрошуватимуть спортсменів з різних куточків Харківщини.
Володимир Суєцький говорить, що спорт у Сахновщинській громаді підтримуватиметься й надалі.
– Ми вважаємо, що підтримка і розвиток спорту важливі з кількох причин. По-перше, здорова нація – це гордість для країни, і в здоровому тілі здоровий дух. А по-друге, люди відволікаються в такий важкий для всіх час. Спортсмени зустрічаються, спілкуються, донатять на потреби ЗСУ. Спорт нас згуртовує і робить більш стресостійкими, сильними. Звісно, й надалі проводитимемо різні спортивні змагання, а після Перемоги будемо приділяти ще більше уваги і вкладати кошти у цю сферу, – наголошує Сахновщинський селищний голова Володимир Суєцький.
Нагадаємо, в селищі Андріївка провели мініфутбольний турнір та велопробіг. А сахновщинський «Колос» став переможцем чемпіонату Дніпропетровщини.
Також ми розповідали, як живе спорт Богодухівської громади під час війни.
Більше новин селища Сахновщина та інших населених пунктів громади читайте на нашому сайті.
Більше новин спорту читайте на нашому сайті.
Обстріл Харкова та нарада Президента: які події відбулися на Харківщині за добу
Михайло Мудрик з Берестина потрапив до топ-5 найшвидших гравців АПЛ у сезоні
Арсеній Батагов з Пісочинської громади оформив перший дубль у кар’єрі
Михайло Мудрик з міста Берестин забив у другому матчі поспіль у Лізі конференцій