У Зачепилівці з легендарного трактора зробили пам'ятник хліборобам. Фото, відео
Новий майже триметровий пам’ятник з’явився в центрі села, на майданчику між сільським клубом і школою. На цегляний постамент бердянці поставили легендарний гусеничний трактор ХТЗ Т-74. Очищений від іржі, пофарбований у срібний колір трактор, свіженький, як нова копійка, і, здається, готовий хоч зараз вийти в поле. Та насправді, своє тракторець уже давно відслужив, навіть понад норму – випущений наприкінці 70-х, він бігав по бердянському чорнозему господарства ім. Фрунзе ще на початку нульових.
Житель Бердянки Олександр Слєсарь – з тих, хто працював саме на цьому Т-74 два роки до служби в армії і рік після. Тепер його залізний «колега» увіковічений на постаменті в центрі села.
– Хай стоїть, тепер він знову живий, – каже Олександр Слєсарь.
Пригадуючи минулі роки в господарстві, чоловік розповідає, що працювати на цій техніці було важко, але вона була надійною.
– Такі трактори служили добре, фактично не глушилися. Це наша гордість, – упевнений Олександр Слєсарь.
У суботу, 17 листопада, честь відкрити пам’ятник надали механізаторам минулих років Івану Стеценку та Івану Косенку.
– Я пригадав свій трудовий шлях, якому віддав 27 років життя, і дуже вдячний за такий захід, де вшанували наші досягнення і працю, – сказав у привітальному слові до односельців Іван Косенко.
83-річний Іван Стеценко перед урочистостями поділився із «СК» і своїми враженнями. Йому приємно було бачити трактор у такій ролі, радів з того, що долучився до церемонії відкриття.
Усе життя Івана Стеценка, зокрема й 40-річне трудове, пройшло в Бердянці. Чоловік пригадує, як після закінчення школи-семирічки у 15-річному віці пішов працювати в колгосп. А вже в 17 потрапив у тракторну бригаду причіпником. Після армії повернувся до роботи в колгоспі, працював помічником комбайнера. А вже в 1965-му й сам вивчився на тракториста, працював з різною технікою. Це була важка й захоплююча справа.
Приклад молодому поколінню
«Вийшовши на пенсію», трактор Т-74 певний час припадав пилом та іржавів. Ідея надати техніці друге життя виникла в генерального директора ПСП ім. Фрунзе Івана Гляня приблизно сім років тому.
– Цей трактор-трудяга – історичний артефакт. Мені хотілося показати й увіковічити це минуле, ознаменувати сьогодення і показати молодому поколінню, що робили, де робили і як їхні односельці. Це не стільки саме цю модель трактора ми хочемо прославити, а скільки показати наше ставлення до людей, до тих хліборобів, які працювали. Бердянка їх шанує, любить і пам’ятатиме. Це історія, і її не можна перекреслити. А трактор хай символізує добро і хліб, без якого на столі – біда, – прокоментував Іван Глянь.
До слова, трактор Т-74, який випускався Харківським тракторним заводом понад 30 років, наочно нагадує, наскільки важкою була праця хліборобів.
– Це були не першокласні трактори, не теперішні «джондіри», – продовжує Іван Глянь. – Вони забирали чимало здоров’я. Це той трактор, кабіни якого були насичені пилюкою, техніка, якою було важко керувати. Сьогодні ці механізми вже віджили своє, і їх недоцільно використовувати.
Керівник сільгосппідприємства додає, що головним завданням для нього було показати майбутньому поколінню, що не маємо права забувати про те, завдяки чому маємо наше сьогодні. І новий пам’ятник у центрі Бердянки відтепер нагадуватиме про людей, які створювали добробут на селі.
У колі однодумців
Після урочистого відкриття пам’ятника святкування Дня працівників сільського господарства перемістилося до Бердянського будинку культури.
– Я дуже вдячний нашим трударям і в рослинництві, і в тваринництві за їхню працю, за те, що ми сьогодні можемо з високо піднятою головою після року праці підбити підсумки й добре відсвяткувати, – привітав односельців зі сцени Іван Глянь.
Працівники сільського будинку культури, учителі та учні бердянської школи, аматори села спільними силами підготували цікаву концертну програму, створивши неповторну домашню атмосферу. До клубу зійшлося чи не все село. Та й гостей сюди приїхало чимало, адже професійне свято годиться відзначати в колі однодумців і колег. До Бердянки завітали керівники сільгосппідприємств із Зачепилівського, Красноградського, Кегичівського, Нововодолазького та Зміївського районів. Вітали зі святом бердянців керівник Департаменту агропромислового розвитку Харківської облдержадміністрації Олександр Нездюр, голови Зачепилівської РДА Андрій Конопля, Красноградської РДА Євген Третяков, депутати обласної ради, очільниця Бердянського старостинського округу Вікторія Згонник та інші.
Під час концерту подяками та грошовими преміями було нагороджено працівників ПСП ім. Фрунзе: механізаторів, водіїв, майстрів-ремонтників, фахівців рослинництва і тваринництва, кухарів та інших. Від імені трудового колективу генерального директора підприємства привітав його заступник Анатолій Трохімець.
Концертна програма цього вечора продовжилася піснями, танцями та гуморесками. Родзинкою свята став виступ керманича ПСП ім. Фрунзе Івана Гляня, який зворушливо заспівав пісню «Росте черешня в мами на городі».
Читайте також: Євробляхи виїхали з протестом на харківські дороги. Фото
Учителька з Краснокутщини організувала молодь на ремонт дороги
Дві поетеси з Харківщини боряться за перемогу в міжнародному конкурсі: як їх підтримати
У Зачепилівській громаді дозволили відстріл лисиць
Діти з трьох громад Харківщини повернулися з відпочинку на Закарпатті