Віддайте наші паї: селяни з Сахновщини продовжують боротьбу за свою землю
Одним з «відтінків» земельних відносин по-українському є рейдерство. Минулого року за ініціативи Міністерства юстиції в кожній області було створено оперативні штаби протидії рейдерству. Спочатку такий штаб на Харківщині розглядав поодинокі випадки, але цього року, за словами начальника Головного територіального управління юстиції у Харківській області Тетяни Єгорової, звернень надходить чимало. Особливо «гарячий» у спорах за землю – Сахновщинський район.
«СК» писав вже про те, що за свої паї борються жителі села Новомихайлівка. Протягом десяти років їх земля була в оренді в кегичівського ПСП ім. Щорса, строк договору закінчився наприкінці серпня цього року. Селяни не хотіли подовжувати оренду і заздалегідь намагалися повідомити про це директору підприємства, але той, за словами пайщиків, не йшов на жоден контакт з ними, відмовлявся приймати замовні листи.
Люди звернулися по допомогу до оперативного штабу. Їх проблему розглядали на кількох засіданнях, і, за повідомленням обласної юстиції, на жодне з цих засідань представники ПСП ім. Щорса не з’явилися.
Більш того, глава підприємства відмовився спілкуватися не тільки з пайщиками, а й з очільником Департаменту агропромислового розвитку ХОДА.
– Керівник підприємства заявляв, ще не вважає легітимним наш штаб, тож і не збирається виконувати його рішення, – зазначив під час засідання штабу (22 серпня) директор Департаменту агропромислового розвитку Олександр Нездюр.
– Наразі до нас звернулися 24 особи, які бажають розірвати орендні відносини з ПСП ім. Щорса, – підкреслила очільниця обласної юстиції.
За рішенням оперативного штабу, представники кегичівської районної влади мали провести зустріч з усіма сторонами конфлікту, однак, за словами пайщиків та обласної юстиції, директор ПСП ім. Щорса на цей захід так і не з’явився. Усі документи щодо цієї справи було передано до обласної прокуратури.
На засіданні оперативного штабу, яке відбулося 4 вересня, було прийнято рішення надавати правову допомогу пайщикам, які хочуть припинити орендні відносини з ПСП ім. Щорса. А для припинення орендних відносин з відповідною заявою потрібно звернутися до будь-якого реєстратора в Харківській області. Бо, за словами пайщиків, місцеві реєстратори відмовляються реєструвати розірвання їх договору оренди.
– Сьогодні на Харківщині працюють 450 нотаріусів і близько 600 державних реєстраторів, до яких можуть звернутися люди. Якщо державні реєстратори із Сахновщинського або Кегичівського районів у день закінчення договору оренди будуть на лікарняному чи ще щось, то громадяни можуть зробити це в інших населених пунктах області. Якщо в реєстрі є договір оренди, то обов’язково потрібно зареєструвати його розірвання. Після цього пайщики мають отримати витяг, де буде зазначено, що вони власники, і ніяких інших речових прав не зареєстровано. До речі, деякі пайщики вже так і зробили, – зазначила начальник Головного територіального управління юстиції у Харківській області Тетяна Єгорова.
Читайте також: Земля, що (не)продається
Юлія Міронюк
Як уряд допоможе громадам з енергетикою та земельними питаннями
Ворожі обстріли і заміновані поля: як працюють аграрії Золочівщини
Сахновщинська громада передала військовим квадрокоптери, тепловізори та автівки
У Сахновщинській громаді не встановлюватимуть новорічну ялинку