Рецепти ощадності. Як громади Харківщини стають енергонезалежними
За останні чотири роки в Первомайському втілили низку енергоефективних проектів. Саме це місто стало одним з перших на Харківщині, де запрацювала система енергоменеджменту та енергомоніторингу. Вже протягом двох років щодня завгоспи об’єктів соцсфери знімають показання лічильників і вносять дані до спеціальної системи, яка дає можливість відстежувати, які саме енергоощадні заходи дають максимальний економічний ефект. Така система в місті з’явилася завдяки співпраці міської ради з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ), метою якої є розв’язання найбільш актуальних проблем українців через кризу на Сході країни та збільшення кількості внутрішньо переміщених осіб.
А розпочали економити в Первомайському із простого, коли у 2016 році встановили ощадне вуличне освітлення. Того року в місті замінили близько півтисячі ламп на LED. На ці потреби витратили близько 300 тисяч гривень, а тепер щороку економлять близько 34 тисяч кВт.
Близько трьох років тому розпочалася робота й у закладах соцсфери. Так, того ж 2016-го в міському дитсадку № 5 відремонтували покрівлю та замінили вікна. Завдяки цьому економія в опалювальному періоді склала близько 25 %.
Проте економія була не відразу після запровадження цих заходів.
– Коли ми побачили, що змін зі споживання тепла у програмі немає, ми долучили енергоменеджера, який налагодив температурний режим у дитсадку. Раніше цей дитсадок містяни називали Африкою, бо тут було завжди жарко, тому працівникам доводилося відкривати вікна та «обігрівати повітря», – розповів Первомайський міський голова Микола Бакшеєв.
Сьогодні місто є учасником низки міжнародних проектів, які допомагають без витрат бюджетних коштів реалізовувати енергозберігаючі проекти. Так, за кошти GIZ у школі № 5 відремонтували покрівлю, замінили та теплоізолювали трубопроводи тепломережі. Такі ж зміни відбулися й у школах № 6 та № 7, але вже коштом обласного та місцевого бюджету.
Загалом, за словами мера, утеплення теплових мереж – найбільш економічно вигідний захід, який не потребує суттєвих фінансових витрат і має швидкий термін окупності.
Масштабний проект втілили в життя за допомогою німецьких партнерів у міській школі № 2, де замінили вікна, утеплили фасад, системи інженерних мереж і покрівлю, а також установили перший у місті індивідуальний тепловий пункт з погодним і погодинним регулюванням.
– Після запровадження цих заходів енергоспоживання в навчальному закладі зменшилося на 69 %, – додав Микола Бакшеєв. – Крім цього, завдяки німецьким партнерам ми капітально відремонтували Центральну міську бібліотеку, а також замінили алюмінієві вітражі в палаці культури «Хімік». Наступні наші кроки – це модернізація системи опалення та утеплення покрівлі.
Також за обласний кошт у місті проводять термомодернізацію хірургічного корпусу центральної районної лікарні. Минулого року тут утеплили покрівлю, а зараз працюють над утепленням власне будівлі хірургічного корпусу.
Окрім цього, Первомайський співпрацює з Північною екологічною фінансовою корпорацією «НЕФКО». Завдяки цьому проекту в гімназії № 3 та дитсадка № 14 реалізують низку енергоефективних заходів. Сума контракту – 400 тисяч євро, половина з яких – кредитні. Ще в місті планують запровадити енергосервіс на п’яти об’єктах: у школах № 5, № 6 та № 7, у будівлі виконкому міськради, а також у будівлі територіального центру соціального обслуговування.
Перехід на альтернативу
Свій курс на енергозбереження та енергоощадність обрала для себе й Мереф’янська ОТГ. На балансі цієї об’єднаної громади – п’ять дитсадків, вісім шкіл, шість будинків культури та чотири адміністративні будівлі. Найуспішнішим міжнародним досвідом у цій сфері для громади стала співпраця зі спільним проектом Європейського Союзу та Програми розвитку ООН в Україні «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». За кошти міжнародних партнерів тут вдалося оновити багатоквартирні будинки, які на 100 % об’єднані в ОСББ. Так, наприклад, у будинках ОСББ «Мрія» було замінено вікна в місцях загального користування, а в багатоквартирних будинках ОСББ «Мерефа-Центральна» оновили мережу електропостачання, утеплили фасад. Крім того, у двох будинках цього багатоквартирного об’єднання провели повну термомодернізацію.
Уже власними силами громада замінила близько 85 % вікон на енергозберігаючі в закладах освіти та культури, замінили конфорки на плитах у харчоблоках шкіл і дитсадків. 100 % систем освітлення в бюджетній сфері було замінено на енергоощадні. Зараз у місті поступово замінюють вуличне освітлення.
– Ці заходи дали економію зі споживання електроенергії в 10 тисяч кіловат на місяць. Відповідно, для бюджету громади економія склала близько 27 000 гривень на місяць, – розповіла енергоменеджер Мереф’янської міської ради Олена Броварник.
З початку минулого року в ОТГ проводять щоденний моніторинг споживання основних енергетичних ресурсів.
– Розпочали зі звичайної таблиці Excel, потім установили програмне забезпечення. Основам енергоменеджементу навчаємося завдяки проекту «Енергоефективність у громадах II», який реалізується спільно з U-LEAD і GIZ, – додала енергоменеджер.
Окрім цього, заради економії бюджету у громаді переходять на альтернативне опалення. Тут уже працюють п’ять твердопаливних котелень.
– Цього року заплановано запуск ще однієї твердопаливної котельні, яка постачатиме тепло в медичний ліцей, музичну школу та бібліотеку, – додала Олена Броварник.
Не втратити можливості
Для того, аби громади стали на шлях енергоощадності, у Харківській області працює низка місцевих і міжнародних проектів. За словами голови постійної комісії Харківської обласної ради з питань бюджету Людмили Немикіної, у регіоні надають «теплі кредити» для фізичних осіб, а також ОСББ і житловим кооперативам. Приміром, за останні три роки відшкодування на заходи енергозбереження отримали понад 2000 жителів області на суму більш ніж 2 мільйони гривень.
У рамках Програми стимулювання об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів на впровадження енергоефективних технологій за цей період жителі області отримали 52 «теплі кредити» на суму 11,5 мільйона гривень.
А в рамках регіональної програми «Підвищення енергоефективності, енергозбереження та зменшення використання енергоресурсів» у 57 закладах замінили вікна та двері; на 93 об’єктах провели термомодернізацію; ще на 95 – замінили лампи на світлодіодні; на 15 – замінено системи опалення; на 12 – провели модернізацію котельного обладнання.
Загалом за минулий рік з різних джерел фінансування на програму було виділено понад 236 мільйонів гривень.
Енергоефективні заходи громади реалізовують і в рамках обласного конкурсу міні-проектів «Разом в майбутнє». Завдяки цьому на шлях енергозбереження стали більш ніж сотня ФАПів і амбулаторій, понад 200 шкіл і дитсадків, більш ніж сотня сільських клубів і будинків культури.
– Ще 72 ОСББ здійснили заходи, які привели до економії як бюджетних коштів, так і коштів жителів області, – повідомила Людмила Немикіна. – Загалом за останні три роки на Харківщині втілили в життя 514 проектів у сфері енергоефективності на суму 84 мільйони гривень.
За її словами, окрім регіональних програм, крок до енергоощадності громадам можуть допомогти зробити міжнародні партнери.
Серед них – Проект ЄС/ПРООН «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень», який має на меті сприяти підвищенню енергоефективності житлового сектора у країні та скороченню викидів парникових газів і надаватиме технічну допомогу шляхом впровадження проекту, який триває з 1 жовтня 2018 року до 30 вересня 2020 року.
Заявки від Харківщини відправили вже понад 100 учасників. Також в області успішно працюють програми та проекти, що фінансуються за підтримки Уряду Німеччини. Зокрема, до вже згаданої програми GIZ уже приєдналися 12 районів та 5 міст обласного значення з регіону. Загалом в області реалізують 55 мікропроектів.
Ще одним німецьким партнером громад є Український фонд соціальних інвестицій, завдяки якому на Харківщині реалізовуються 13 мікропроектів, пов’язаних з капітальними ремонтами соціальних гуртожитків та закладів освіти.
У сфері енергоефективності в Роганській, Нововодолазькій, Зачепилівській, Малинівській та Чкаловській ОТГ також втілюють у життя проект U-LEAD та Мінрегіону «Наша Енергія – енергетично спроможна громада», фахівці якого допоможуть провести громадам енергоаудит.
Матеріал підготовлено в рамках проекту, що реалізується Українською Асоціацією Медіа Бізнесу (УАМБ) у рамках проекту «Посилення економічної самостійності та цінності місцевих медіа для місцевої громади», що здійснюється за підтримки фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні за участю Харківської обласної ради.
Читайте також: Чому для жителів області газ коштує дорожче, ніж для харків’ян
Харківщина має понад 1200 електрогенераторів різної потужності – Синєгубов
Як лікарні Харківщини забезпечують безперебійним живленням
У Харківській області скасували графіки погодинних відключень
Масований авіаобстріл: чим росіяни били по енергетиці України вранці 17 листопада