Другий етап єВідновлення: як отримати сертифікат за знищене майно на Харківщині
Жителі Харківської області, які є власниками знищеного житла, можуть отримати сертифікат на придбання нового будинку. Також такий вид компенсації можна використати для реконструкції знищеного майна.
Як повідомляє медіа «Слобідський край», з 1 серпня на Харківщині запрацював новий етап єВідновлення. Тепер жителі області, чиє майно не підлягає відновленню, можуть отримати електронні сертифікати. Гроші можна буде витратити на реконструкцію будинку або придбання земельної ділянки, квартири, будинку з доплатою або без. За словами директора Департаменту містобудування та архітектури ХОВА Антона Коротовських, наразі найбільше зруйнованих будинків і квартир зафіксовано в Харкові, а також в Ізюмському та Куп’янському районах.
– У нас зафіксовано чотири тисячі пошкоджених багатоповерхівок, 10–15 % з них не підлягають відновленню. Відповідно, власники всіх квартир, які знаходяться в цих будинках, будуть отримувати сертифікати. Із 10 тисяч приватних будинків третина не підлягатиме відновленню, – зазначає Антон Коротовських.
Наразі компенсацію у вигляді сертифіката можна отримати за зруйноване житло, яке пошкоджено на понад 70 %, має одного власника, не розміщується в зоні активних бойових дій та розташоване на підконтрольній Україні території. Ступінь пошкоджень визначатимуть відповідні комісії. Нагадаємо, що перший етап програми стосувався відновлення незначних пошкоджень майна до 200 тисяч гривень.
Як подати заявку
Подати заявку на компенсацію за знищене житло можна в Дії. Утім, згодом це можна буде зробити через ЦНАП або нотаріуса. Для оформлення заявки обов’язково необхідно мати документ про право власності. Його можна знайти в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Пріоритетне право на розгляд заявок має пільговий контингент.
Алгоритм дій
– Відкрийте застосунок Дія.
– Перейдіть у меню «Послуги» та оберіть розділ «єВідновлення».
– Заповніть заяву про компенсацію, вказавши права на нерухомість, що були внесені до Держреєстру речових прав на нерухоме майно.
– Укажіть пільгову категорію, якщо маєте, та контактні дані.
– Перевірте заяву та відправте на обробку.
Наразі жителі Харківщини стикаються з проблемою, що документи застарілого зразка не підтягуються до Державного реєстру речових прав. Тоді необхідно зареєструвати майно у ДРРП. Отримати цю послугу можна у виконавчих органах сільських, селищних, міських рад, державних нотаріальних конторах, у приватних нотаріусів, державних реєстраторів прав на нерухоме майно та ЦНАП. Строк надання послуги – від одного до п’яти робочих днів.
Яка сума компенсації
Після розгляду заявки вона потрапляє до органів місцевого самоврядування території, де розташовано знищений будинок. Тож, суму компенсації визначатиме спеціальна комісія органу місцевого самоврядування. Кожна заява розглядатиметься комісією протягом 30 днів. За необхідністю комісія може запросити в людини додаткові документи. Наразі на Харківщині працюють 20 таких комісій.
На цьому етапі єВідновлення немає граничної суми компенсації. Вона розраховується відповідно до кількості квадратних метрів зруйнованої оселі. В Україні прийнята вартість квадратного метра 36 422 гривні (це вартість квадратного метра квартири) та 22 197 гривень (у приватному будинку). Плюс по всіх регіонах застосовуються відповідні коефіцієнти в залежності від віку будинку, його місцезнаходження тощо. Тому в кожній громаді Харківської області ця цифра буде індивідуальною.
Що робити після підтвердження заяви
Після прийняття позитивного рішення на отримання компенсації заявник повинен скасувати своє попереднє право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Після цього електронний сертифікат прийде в Дію або на електронну пошту. Його можна використати, щоб придбати нову квартиру, будинок чи будь-яке інше житлове приміщення. Гроші також можна використати для купівлі нерухомості на вторинному ринку.
Людина із сертифікатом має право обирати нове житло на всій території України. Після цього їй треба звернутися до виконавця програми, Укрпошти, через Дію. Для цього потрібно:
– подати заяву в Дії для бронювання коштів за сертифікатом,
– укласти угоду купівлі в нотаріуса, зазначивши сертифікат як спосіб оплати.
Крім того, власники сертифіката можуть витратити гроші на реконструкцію свого будинку. Сертифікат буде дійсним протягом п’яти років. Утім, якщо людина хоче відбудувати житло на власній землі, у Міністерстві цифрової трансформації України радять почекати із заявою. Наразі в Україні працюють над впровадженням послуги грошової компенсації на відбудову. Також слід зважити, що людина, яка отримує компенсацію від держави, не зможе претендувати на цю суму коштів з репарацій від росії.
Нагадаємо, наразі жителям регіону призначили компенсації для відновлення житла на 153,2 мільйона гривень. Також ми писали, що жителі Харківської області можуть отримати разову грошову виплату до Дня Незалежності України від 450 до 3 100 гривень. Раніше ми писали, що українці, які евакуйовуються з окупованих територій, можуть повернутися на підконтрольну територію України через пункт пропуску Колотилівка – Покровка на кородоні Сумської області і білгородської області рф.
Більше новин Харківська область читайте на нашому сайті.
Допомога для ВПО: про які зміни у складі сім’ї необхідно повідомляти
Виплати для ВПО затримуються: чому так відбувається та куди звертатися
У Харкові подовжили виплату компенсацій за програмою «Прихисток»: подробиці
єВідновлення на Харківщині: скільки заявників вже придбали житло