Як в амбулаторіях Харківщини працюватимуть дистанційні консультації лікарів
Тестування телемедицини в сільських амбулаторіях заплановано загалом в п’яти областях: Кіровоградській, Рівненській, Дніпропетровській, Полтавській і Харківській. Дистанційні консультації проводитимуться за чотирма нозологіями: серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, бронхіальна астма й дерматологічні захворювання.
– Ми впритул наближаємось до впровадження телемедицини в сільських амбулаторіях. Запроваджуючи телемедицину, ми саме даємо сімейному сільському лікарю унікальну можливість отримати фахову консультацію вузькопрофільного спеціаліста з приводу діагнозу чи лікування, – прокоментував нововведення міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко 14 січня під час всеукраїнської наради, на якій презентували дорожню карту з впровадження телемедицини в пілотних областях.
За даними високопосадовця, рекомендації щодо організації телемедицини та її використання розроблено за участі Уряду Канади і Світового банку, з якими в лютому 2018-го було підписано Меморандум щодо впровадження телемедицини. Світовий банк разом з міжнародними партнерами також підготували технічне завдання для розробки програмного продукту з впровадження телемедицини.
– Коли ми розпочинали змінювати медичну систему в Україні, із самого початку розуміли, що нічого не вдасться зробити без сучасних технологій – таких як електронна система охорони здоров’я і телемедицина. Надзвичайно важливо, що нам вдалося запустити зміни, де сучасні технології лежать в основі процесів, – зазначив під час наради заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.
За його даними, сьогодні понад 24 мільйони українців отримали доступ до гарантованого пакету послуг, які надають сімейні лікарі, терапевти й педіатри, а оплачує Національна служба здоров’я.
Також менш ніж за дев’ять місяців медичним закладам первинного рівня вдалося провести масову комп’ютеризацію. За даними обласних департаментів охорони здоров’я, майже 97 % закладів «первинки» вже обладнано необхідною технікою. Це важливі передумови для розвитку телемедицини, адже з’явилася технічна можливість обробляти телемедичні дані.
Найближчим часом пілотні області мають визначити амбулаторії, де запрацює телемедицина. У Харківській облдержадміністрації запевнили, що послуга телемедицини буде доступною для всіх пацієнтів. Необхідність її застосування визначатиме сімейний лікар.
Як запевнив заступник голови Харківської облдержадміністрації Михайло Черняк, додаткового фінансування з обласного бюджету пілотна програма не потребуватиме.
– Нині ми визначаємося з фахівцям, яких стовідсотково буде залучено до телемедицини з різних нозологій. Після цього стане зрозуміло, на якому рівні надання послуги, у якому саме медичному закладі вони працюватимуть, – так відповів посадовець на запитання «СК» щодо того, коли почне працювати новація на Харківщині.
За даними Міністерства охорони здоров’я, регіональні консультанти, які долучаться до впровадження телемедицини в пілотних областях, отримуватимуть доплати.
Читайте також: За електроенергію – по-новому: що необхідно знати про законодавчі нововведення
Елементи телемедицини
Заразом певні елементи дистанційної медичної допомоги вже успішно працюють на Харківщині.
– Наша область має велику протяжність території, розгалужену мережу населених пунктів. При цьому виникають певні незручності доїзду пацієнтів до вузьких спеціалістів. У цих умовах необхідно було приймати рішення щодо проведення обстеження, перш за все, сільського населення та впровадження дистанційних форм організації медичної допомоги і консультацій. Зокрема, заклади охорони здоров’я первинної ланки та бригади екстреної медичної допомоги області було забезпечено мобільними апаратами системи «Телекард», яких сьогодні в області налічується 840 одиниць. Завдяки цьому можна проводити електрокардіографічне обстеження хворому безпосередньо під час відвідування лікарями первинної ланки вдома, при викликах екстреної медичної допомоги, – розповів Михайло Черняк.
Результати обстежень, виконаних за допомогою «Телекарда», передаються до обласної клінічної лікарні та служби екстреної медичної допомоги. Лікар, який перебуває біля пацієнта, в онлайн-режимі отримує рекомендації обласних фахівців щодо подальшого обстеження та лікування пацієнта.
Кількість електрокардіограм, проведених «Телекардом», щороку зростає, стверджує заступник голови ХОДА. Так, за його словами, у 2016-му таких кардіограм було 17 тисяч, у 2017-му – 21 тисяча, а у 2018-му – вже майже 49 тисяч.
– За таких умов щорічно виявляється близько 1000 випадків інфаркту міокарда, – додав Михайло Черняк.
Крім того, у 2018 році в селищі Колонтаїв Краснокутського району використовувалася комп’ютерна ЕКГ-система CardioLab CS харківської розробки. Система дозволяє лікарю бачити ЕКГ безпосередньо під час знімання даних, що дає змогу зняти якісний сигнал і уникнути артефактів. За наявності Інтернету результати відразу передаються фахівцям обласної клінічної лікарні, за відсутності Мережі інформація зберігається на ноутбуці й передається фахівцям лікарні, коли з’являється доступ до Інтернету.
Михайло Черняк підтвердив дані МОЗ: сьогодні всі сімейні лікарі забезпечені необхідною технікою.
– Практично всі центри первинної медико-санітарної допомоги та амбулаторії області мають доступ до Інтернету – дротового або супутникового, що важливо для віддалених населених пунктів, – додав Михайло Черняк.
Перші за амбулаторіями
Тим часом, Харківщина – серед лідерів з впровадження реформи сільської медицини, як заявив під час наради Геннадій Зубко.
За його даними, у 2018 році в Україні в рамках ініційованого Президентом проекту зміцнення сільської медицини було розпочато будівництво понад 500 нових амбулаторій. За інформацією Мінрегіону, на даний час найефективніше робота з будівництва ведеться в Кіровоградській, Миколаївській, Харківській, Луганській, Донецькій, Дніпропетровській, Хмельницькій та Рівненській областях.
Нагадаємо, у нашому регіоні заплановано будівництво півсотні нових амбулаторій.
Як повідомив 15 січня Михайло Черняк, за перший квартал 2019-го на Харківщині планується ввести в експлуатацію близько 15 амбулаторій.
Серед тих медзакладів, які вже на 90 % готові, у яких виконано всі будівельні роботи й нині залишається завершити облаштування, внутрішні роботи й оздоблення, посадовець назвав амбулаторію в с. Мала Рогань Харківського району, а також заклади в с. Савинці та с. Веселе Балаклійського району, с. Бердянка Зачепилівського району, с. Колонтаїв Краснокутського району, с. Стара Водолага Нововодолазького району. На повну тривають роботи в амбулаторіях Близнюківського, Богодухівського, Борівського, Валківського, Куп’янського, Краснокутського, Золочівського та Первомайського районів.
Що таке телемедицина
За інформацією Міністерства охорони здоров’я України, телемедицина – це напрям медицини, а саме: комплекс дій, технологій і заходів, що застосовуються при наданні медичної допомоги, з використанням засобів дистанційного зв’язку у вигляді обміну електронними повідомленнями (у випадках, коли відстань є критичним чинником, наприклад, у сільській місцевості).
До слова, в Україні телемедицину вперше було застосовано ще 1935 року у Львові, коли професори Мар’ян Франке та Вітольд Липинський організували постійне використання телеелектрокардіографії. Хворі перебували у відділенні, а результати обстежень серця передавалися на 500 метрів в Інститут патології.
Читайте також: У Харкові відкрився медичний хаб. Фото
Замість знищеного ракетою: модульний ФАП відкрили у селі Шевченківської громади
Відновлення крок за кроком: як працює медицина у Старосалтівській громаді
У Лозовій розпочнуть капітальний ремонт дитячої поліклініки
У Вовчанському хабі працюють лікарі та психологи