Святкування Першого травня розпочали у США
Більшість українців асоціюють маївку із сезоном садово-городніх робіт і смакуванням шашликами. Хоча ще якихось 30 років тому цей день мав зовсім інше значення.
Чимало людей переконані, що День міжнародної солідарності трудящих виник ще за часів Радянського Союзу. Хоча насправді ж батьківщиною цього свята є американське Чикаго. Саме там 1 травня 1886 року місцеві робітники організували страйк із вимогою 8-годинного робочого дня. Але демонстрація пролетарів захлинулася в крові – відбулося зіткнення робітників із місцевою поліцією. І в пам’ять про загиблих демонстрантів у 1889 році Паризький конгрес II Інтернаціоналу прийняв рішення про проведення першого травня щорічних акцій. Уперше це свято відзначили в 1890 році Австро-Угорщина, Бельгія, Німеччина, Данія, США, Франція, Італія, Швеція та інші. Російська імперія не стала винятком – тут Першотравень як день міжнародної солідарності також відсвяткували у Варшаві того ж 1890 року. Тоді на демонстрацію вийшло близько 10 тисяч робітників. Після Варшави був Петербург – там у 1891 році влаштували першу маївку робітників.
Тоді Перше травня носило політичний характер і супроводжувалося масовими акціями протесту самодержавній політиці царської Росії. А от уже після Жовтневої революції 1917 року це свято стало символічним і знаковим для радянської епохи.
Перше травня у Радянському Союзі мало особливий присмак. Люди виходили на головні вулиці міст, щоб привітати одне одного зі святом. Помпезні паради вражали своєю масштабністю – складалося враження, що багатотисячний натовп вимальовує живу картину. Радянський Першотравень неможливо уявити без гучного оркестру, повітряних кульок, параду республік, і, звісно, без гасла «Мир! Труд! Май!». Важливий атрибутом свята також були виступи політичної еліти.
Олена Красько, матеріал з газети "Слобідський край" № 52-53 від 03.05.2014