Як виписати родича з квартири – консультація юриста
За словами адвоката Романа Чумака, перший шлях є найшвидшим та найпростішим. Для зняття з місця реєстрації особа має самостійно (або через представника) подати відповідну заяву, паспорт, військовий квиток або посвідчення про приписку (для військовозобов’язаних) та квитанцію про сплату адміністративного збору (13,6 гривні) до виконавчого комітету сільської, селищної чи міської ради або до центру надання адміністративних послуг. Заява може подаватись як за місцем реєстрації, так і за місцем, де людина збирається зареєструватися.
У день звернення із заявою або в день надходження заяви посадова особа органу реєстрації приймає рішення про зняття з місця реєстрації проживання, вносить відповідні відомості до Єдиного державного демографічного реєстру, реєстру територіальної громади та в паспорт заявника.
– Але інколи виникають проблеми з добровільним способом зняття з місця реєстрації особи – ви не знаєте, наприклад, де вона перебуває, або ця особа просто відмовляється самостійно виписуватись із вашої квартири. У цьому разі потрібно звертатися до суду та знімати цю особу з місця реєстрації проживання у примусовому порядку, – зауважив Роман Чумак.
Як пояснив адвокат, власник або орендар (наймач) має звернутися до місцевого суду за місцем розташування квартири (будинку), з якої він хоче виселити особу, із позовом «про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, та зняття її з реєстрації». До позовної заяви треба додати квитанцію про сплату судового збору за подання позову (768,4 гривні) та докази непроживання особи у квартирі (будинку). Такими доказами можуть бути відповідні акти, складені ЖЕКом, та пояснення свідків – сусідів або інших законних мешканців квартири (будинку), з якої виселяють особу.
– Законодавство містить деякі нюанси по строках, зі спливом яких можна у примусовому порядку виселити особу з житла. Для розуміння цих нюансів потрібно з’ясувати, хто підпадає під законодавче визначення членів сім’ї. Отже, згідно з чинним Житловим кодексом, члени сім’ї – це дружина (чоловік) власника житлового приміщення (або орендаря/наймача), їх діти, батьки та особи, які постійно проживають разом і ведуть спільне господарство, – пояснив Роман Чумак. – Відтак, примусово зняти з місця реєстрації проживання члена сім’ї власника можна в тому разі, якщо він не проживає в ньому більш ніж один рік без поважних причин. Цей строк складає шість місяців щодо орендарів (наймачів) житлового приміщення та членів їх сім’ї.
Адвокат додав, що, не чекаючи спливу цих строків, особу можна виселити за умови, якщо вона систематично руйнує чи псує жиле приміщення, використовує його не за призначенням або своєю поведінкою робить неможливим проживання з нею в одній квартирі (будинку). Але, відповідно, доказів у такому разі знадобиться набагато більше, ніж у попередньому випадку.
Після спливу 30 днів з дня, у якому судом винесено рішення про примусове зняття з місця реєстрації, воно набирає законної сили. З цим рішенням та заявою про виселення треба звернутися до місцевого центру надання адміністративних послуг або до виконавчого комітету сільської, селищної чи міської ради.
Тільки після цих процедур ви зможете офіційно виписати особу з житлового приміщення.
Читайте також: Чи потрібен військовий квиток у РАЦСі