Що робити, якщо ви не можете прийти до суду особисто
Як розповіла головний спеціаліст Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Анастасія Кушнір, Цивільний процесуальний кодекс України та Кодекс адміністративного судочинства України передбачають участь сторін, інших учасників судового процесу в судових засіданнях у режимі відеоконференції. Він передбачає, що особа бере участь у судовому процесі за місцем свого знаходження, без необхідності долати велику відстань до суду, який розглядає справу. Проведення судового засідання в режимі відеоконференції можливе за ініціативою суду, сторони у справі або іншого учасника судового процесу.
Дії зацікавленої сторони
«Для того щоб було організовано участь одного з учасників процесу в режимі відеоконференції, зацікавлена сторона або інший учасник процесу подає клопотання про участь у судовому засіданні в такому режимі, за результатами розгляду якого суд постановляє ухвалу, що оскарженню не підлягає. Заяву потрібно подати не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання та обов’язково зазначити суд, у якому необхідно забезпечити її проведення. Копія заяви в той самий термін надсилається іншим учасникам справи», – розповідає юрист.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. «Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву», – наголошує Анастасія Кушнір.
Дії суду
Юрист зазначила також, що суд може постановити ухвалу про участь учасника справи в судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні суду, визначеному судом. Копія ухвали про участь особи в судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні суду негайно надсилається до суду, який зобов’язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Суд, який забезпечує проведення відеоконференції, перевіряє явку і встановлює особи тих, хто з’явився, а також перевіряє повноваження представників.
Використовувані судом і учасниками судового процесу технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку, а також інформаційну безпеку. «Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання та отримувати відповіді, здійснювати інші процесуальні права та обов’язки», – каже Анастасія Кушнір.
Увага, все фіксується
Спеціаліст наголошує, що відеоконференція, у якій беруть участь учасники справи, фіксується судом, який розглядає справу, за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису, які надалі зберігаються в матеріалах справи.
Подання особою клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції не позбавляє її можливості з’явитися до зали судового засідання. Тоді така особа бере участь у судовому засіданні в загальному порядку.
Слід зазначити, що проведення засідання в режимі відеоконференції сприяє своєчасному розгляду справи в розумні строки, адже, приміром, розгляд справи про розірвання шлюбу, у разі неможливості однієї зі сторін з’явитися на засідання, не буде переноситися.
Читайте також: Як відмовитись від спадщини
У Харкові любителька «руського миру» отримала вирок суду
На Харківщині судитимуть жінку, яка працювала на окупантів
Старосалтівський селищний голова ховав військових «днр» у ліцеї: вирок суду
Президент України підписав указ про призначення 20 нових суддів на Харківщині