Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Рецепти на Святвечір: готуємо кутю та узвар

04.01.2020 08:00
фото lviv1256.com/
фото lviv1256.com/
Різдво Христове — одне з головних православних свят, яке відзначається на початку січня. За традицією на стіл обов’язково подають кутю — страву, з якої заведено починати вечерю в Святий вечір, 6 січня.

Різдвяні традиції

У цього свята є обов'язкові  традиції. Діти ходять по домівках, розповідають колядки і бажають господарям благополуччя і процвітання, розсипаючи зерна пшениці або ячменю. У відповідь господарі будинку пригощають дітей цукерками і дають дрібні монетки, які, за деякими повір’ями, приносять удачу на весь рік.
Увечері 6 січня, у Святий вечір, закінчується один з найсуворіших постів для православних, який триває 40 днів. На стіл зазвичай готують 12 пісних страв (за кількістю апостолів) і запалюють свічку. Головна страва на святковому столі — кутя, і її завжди готують із запасом, щоб пригощати хресних та тих, хто загляне в гості. 

Історія куті

Кутя  є одночасно частиною обрядів народження і поминання в деяких народів Східної Європи і має кілька назв: кутя, сочиво, коливо (зазвичай подається на поминальний обід), сить. Відомо, що ця страва була обов’язковою в культі поклоніння душам померлих ще у Стародавній Греції та Римі, і вва­жається, що на територію Київ­ської Русі вона потрапила саме звідти. 
Всі головні складові цієї страви (зерно, мед і мак) мають подвійний сенс: зерно означає родючість і постійний кругообіг життя, мед — солодкість і задоволення від смертної та вічної особистості, а мак є символ достатку.
Взимку, за церковними традиціями,  кутю готують тричі, і залежно від свята вона має різні назви. «Багата кутя» го­тується у Святий вечір з великою кількістю інгредієнтів. З давніх-давен вважалося, що чим смачніша й ситніша різдвяна кутя, тим більш урожайним буде рік і більший достаток у родині, тому в кутю обов’язково додатково додавалися сушені фрукти, горіхи й родзинки. «Щедра» готується в переддень Нового року за старим стилем, з додаванням вершкового масла, вершків або молока. «Голодна» готується зазвичай на Хрещення і складається тільки із зерен і меду.
І хоча традиційна кутя завжди варилася з пшениці, але зустрічаються рецепти куті з  перловки й рису.

Пшенична кутя

Знадобляться: зерна пшениці – 1 склянка, мак – 100 г, волоські горіхи – 100 г, мед – 1–3 ст. л.

Зерна пшениці потовкти в ступі дерев’яним товкачем, періодично підливаючи небагато теплої води, щоб відокремити оболонку, просіюючи і промиваючи потім зерна чистою водою. На воді зварити звичайну розсипчасту пісну кашу, охолодити і підсолодити медом до смаку. Окремо розтерти мак до отримання молочка, покласти мед, усе перемішати й додати до пшениці. Густу кашу можна трохи розвести кип’яченою водою. Потім додати товчені волоські горіхи.

Кутя з перловки

Знадобляться: перлова крупа – 200 г, мак – 150 г, волоські горіхи чищені – 50 г, родзинки – 50 г, вершки – 0,5 склянки, мед і цукор – за смаком.

Перлову крупу промити і залити водою у співвідношенні 1:3. Відварити до готовності, остудити. Мак заварити окропом і варити доти, доки не буде легко розтирати між пальцями. Процідити, перекрутити на м’ясорубку або ж перетерти в ступці. Родзинки запарити в окропі, щоб стали м’якими, і додати до каші, туди ж покласти вершки, мак, подрібнені волоські горіхи, мед і цукор за смаком. Перед подачею на стіл остудити.

Кутя з рису

Знадобляться: рис (круглий) – 1,5 склянки; мак – 1 склянка; горіхи (волоські) – 0,5 склянки; родзинки – 0,5 склянки; мед – 120 г.

Рис промити, залити водою у співвідношенні 1:2 і варити до готовності. Мак промити, залити окропом на 2 години, потім процідити через марлю. Розтерти його товкачем у ступці або перекрутити за допомогою м'ясорубки. Родзинки залити гарячою водою і залишити на півгодини, потім просушити. Рис висипати в миску, додати туди мак, родзинки, горіхи й мед. Готову різдвяну страву поставити в холодне місце.

Узвар — традиційний напій різдвяного столу. До його складу входять сухофрукти та ягоди, а також мед.


фото lastday.club

Різдвяний узвар із сухофруктів

Знадобляться: сушені яблука – 100 г, сушені груші – 100 г, чорнослив – 100 г, родзинки – 50 г, мед – 3–4 ст. л., вода – 5 л.

Сухофрукти помити, висипати в каструлю, додати родзинки, мед, перемішати і залити водою. Довести до кипіння, накрити кришкою і варити на середньому вогні протягом години. Дати готовому узвару настоятися 2–3 години.

 

Автор:
Олеся Скачко

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися