Побутова хімія: як не помилитися у виборі
Основними товарами побутової хімії, які застосовуються в повсякденному житті, є: засоби для прання (пральні порошки, засоби для замочування, полоскання, пом’якшення та відбілювання тканин, зокрема господарське мило), мийні засоби та засоби для чищення. Розібратися з ними допомагав генеральний директор ДП «Харківстандартметрологія» Володимир Величко.
Чим перемо?
Усі синтетичні засоби для прання залежно від призначення поділяються на основні групи:
– універсального призначення;
– засоби для прання вовняних і шовкових тканин;
– засоби для прання білих тканин (містять у складі оптичні та/або кисневі засоби для відбілювання);
– засоби для прання бавовняних і лляних тканин.
Основу мийних засобів складають поверхнево-активні речовини (ПАР), які відповідають за відділення бруду від волокон тканин. Водночас вони негативно впливають на мозок, печінку, нирки, здатні до накопичення в організмі в значних концентраціях, особливо якщо вони застосовуються разом з фосфатами. Ці речовини погано вимиваються з тканин: можуть залишатися навіть після 10 обполіскувань. Про наявність значної концентрації аніонних ПАР у складі мийних засобів свідчить велика кількість піни.
Другий за значенням компонент – фосфати. Вони пом’якшують воду і підсилюють мийну здатність, але можуть викликати захворювання шкіри і впливати на стан організму загалом. Проникають в організм людини через шкіру і дихальні шляхи під час ручного прання або якщо одяг був недостатньо виполосканий.
Кондиціонери для прання у своєму складі містять катіонні ПАР, які не такі шкідливі, ніж аніонні. Застосовуються кондиціонери наприкінці прання і повністю не вимиваються з тканин.
Засоби для відбілювання поділяються на дві основні групи – з вмістом хлору і кисню.
Переваги та недоліки хлорвмісних засобів
Переваги |
Недоліки |
– працюють навіть за низьких температур; – простота у використанні (не потребують кип’ятіння); – можуть бути використані для дезінфекції різних поверхонь. |
– негативний вплив на тканини: активне використання може призвести до пожовтіння і зносу; – відбілюють тільки бавовняні та лляні тканини; – відносно короткий термін зберігання (за 6 місяців зберігання втрачають від 50 до 75 % початкової активності); – неможливість використовувати в автоматичних пральних машинах; – неприємний запах. |
Кисневі засоби для відбілювання можна використовувати за температури від 40°С. Їх переваги – висока ефективність для всіх видів тканин та можливість використання для кольорових тканин. Такі засоби можна використовувати разом з пральними порошками у пральних машинах. Вони є ефективним дезінфікувальним засобом. Головний недолік – у рідинній формі (або формі гелю) під час зберігання дуже швидко втрачають свою ефективність. У порошку вони зберігають свої властивості до 5 років.
Читайте також: Домашні рецепти миючих засобів для кухні
Начищаємо до блиску: чи корисно?
Мийні засоби для посуду у своїй основі мають аніонні ПАР, мінеральні солі, консерванти, барвники, ароматизатори, екстракти рослин, гліцерин (для захисту шкіри рук). Вони містять ПАРи, які є потенційно небезпечними і можуть бути джерелом потрапляння хімічних часток до стравоходу. Головним компонентом засобів для чищення є абразивні речовини. Можуть бути у вигляді порошку (добре очищають бруд, але водночас можуть пошкодити поверхню), пасти, гелю або рідини (абразивні речовини там не такі агресивні або відсутні). Основними складовими таких засобів є аніонні ПАРи, сода, гідроксид натрію, кислоти, органічні розчинники, спирти.
Основним компонентом господарського мила є солі вищих жирних кислот. Сировиною можуть бути не тільки рослинні й тваринні жири, але і синтетичні жирні кислоти, тому його використання знижує ризик виникнення алергії, але не унеможливлює. Сучасне господарське мило, яке випускається з відхиленнями від національного стандарту, за складом уже наближається до мийних засобів: до його складу можуть входити і фосфати, і засоби для відбілювання.
Як не зашкодити
На що слід звертати увагу у виборі засобів для прання, миючих або засобів для чищення та як з ними поводитися, радить Володимир Величко:
– головне, звертайте увагу на попереджувальну інформацію, яка застерігає про небезпечність таких товарів і містить правила поводження з ними;
– використовуйте всі засоби тільки відповідно до призначення;
– ретельно обполіскуйте речі та посуд у гарячій воді, щоб не допустити потрапляння шкідливих речовин в організм;
– зберігайте мийні засоби в щільно закритих ємностях;
– вибираючи мийні засоби, уважно вивчайте їх склад та рекомендації щодо застосування; особливу увагу приділяйте кількісному складу ПАР і фосфатів; якщо вона відсутня – не купляйте;
– вибирайте безфосфатні пральні порошки: в них вміст ПАР значно знижений, а фосфати відсутні;
– обов’язково застосовуйте гумові рукавички, щоб уникнути контакту із шкірою;
– беріть для прання ту кількість засобу, яку встановив виробник;
– вибирайте товари побутової хімії без яскраво вираженого аромату;
– для прання дитячих речей використовуйте спеціальні дитячі порошки;
– обмежуйте використання засобів побутової хімії в аерозольній упаковці (балонах) під тиском;
– використовуйте засоби тільки тоді, коли це дійсно необхідно;
– ціна та відома торгова марка світових лідерів-виробників не завжди є гарантією високої якості та безпечності. Товари під однією назвою, які вироблені для країн з різним рівнем розвитку, можуть відрізнятися за своїм складом і, як наслідок, безпечністю.
Особливості та переваги співпраці з прямим постачальником побутової хімії
PromoПитні вершки: що показала експертиза
У Чугуєві маленька дитина отруїлася «Білизною»
Дитяче харчування за європейськими нормами: чекаємо на зміни в законодавстві