Пільги на сплату земельного податку: хто має право
Про порядок сплати земельного податку і про наявність пільг розповідає наш юридичний консультант.
Нарахування фізичним особам сум податку на землю проводиться контролюючими органами (за місцем розташування земельної ділянки), які надсилають платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення – рішення про внесення податку. Ця сума громадянами сплачується в термін 60 днів з дня вручення рішення.
Фізичними особами в сільській і селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад або рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про приймання податкових платежів.
Як розповіла начальник Кегичівського бюро правової допомоги Вікторія Зінченко, щодо пільг зі сплати земельного податку, то, відповідно до п. 1 ст. 281 Податкового кодексу України, від сплати податку звільняються: особи з інвалідністю першої та другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
При цьому звільнення від сплати земельного податку, передбачене для такої категорії фізичних осіб, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання в межах граничних норм, а саме: для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більш як 0,25 гектара, у селищах – не більш як 0,15 гектара, у містах – не більш як 0,10 гектара; для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара; для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара; для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.
«Якщо фізична особа належить до названих категорій і має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, то така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву в довільній формі до контролюючого органу за місцем розташування земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельної ділянки для застосування пільги. Пільга починає застосовуватися до обраної земельної ділянки з базового податкового (звітного) періоду, в якому подано таку заяву», – говорить спеціаліст. Вона додала також, що відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов’язання несуть фізичні особи, тому якщо вони протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення не сплачують узгоджену суму грошового зобов’язання з плати за землю, такі платники податків притягуються до відповідальності у вигляді штрафу та пені в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів (включно), наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – 10 % від погашеної суми податкового боргу; при затримці більш ніж на 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – 20 % від погашеної суми податкового боргу.
Фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої Податковим кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання у разі, якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове (податкові) повідомлення-рішення у встановлені строки (ст. 287 ПКУ).
Читайте також: Як малозабезпечена родина може отримати фінансову допомогу