Оголошую себе банкрутом: як списати особисті борги за новим законодавством
Тимчасові фінансові труднощі можуть статись через втрату роботи, розлучення і необхідність забезпечення матеріальної допомоги дітям, втрату родичів чи годувальників і, нарешті, свого здоров’я. Як наслідок людина втрачає можливість продовжувати займатись своєю звичайною професійною діяльністю. Крім того, циклічний розвиток ринкової економіки передбачає як підйом виробництва, так і падіння, що іноді прямо впливає на особистий і сімейний бюджети.
– Факт того, що в людини накопичуються борги, які вона ніяким чином не може сплатити, є негативним не лише для такої особи, а й для держави в цілому, – каже Роман Чумак. – Це пояснюється тим, що боржник для того, щоб не сплачувати коштів, звільняється з офіційної роботи, починає працювати «в тіні» або взагалі втрачає інтерес до активного заняття роботою під тягарем боргової кабали. Таким чином держава втрачає податки, банки й інші фінансові установи нагромаджують безперспективні борги тощо.
За словами адвоката, система врегулювання проблем заборгованості громадян – фізичних осіб у всьому світі спрямована на допомогу чесним, але невдалим боржникам шляхом передусім реструктуризації їх боргів, а в разі неможливості в майбутньому погасити борги – заслужити їх списання.
В Україні донедавна не існувало ефективного вирішення даного питання. Отже, згідно з новим Кодексом, ініціювати процедуру банкрутства фізичної особи може лише сама ця особа, якщо вважає, що не може подолати фінансову скруту в якийсь інший спосіб. Кредитори таким правом не наділяються.
Особа може ініціювати власне банкрутство в таких випадках:
– якщо заборгованість перед кредиторами становить не менш ніж 30 мінімальних зарплат (зараз – 111 690 гривень);
– якщо особа припинила погашати борги в розмірі понад половину місячних платежів за кожним з кредитних зобов’язань упродовж двох місяців;
– якщо винесено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у боржника майна, яке можна стягувати для покриття боргів.
Справи про банкрутство фізичної особи відповідно до Кодексу мають розглядатися господарським судом за місцем проживання фізичної особи.
– Звертаючись із заявою до суду, боржник повинен надати інформацію про його нерухоме та рухоме майно, операції з ним впродовж останнього року. Після відкриття провадження суд призначає арбітражного керуючого, який вестиме справу і спілкуватиметься як з боржником, так і з його кредиторами, – пояснює Роман Чумак. – Під час цього може бути досягнута домовленість про реструктуризацію боргу, тривалість якої не може бути довшою ніж 10 років. Якщо ж домовленість не буде досягнуто, то особа визнається банкрутом і складається список майна, на яке звертається стягнення кредиторами.
До такого майна не належить житло, яке є єдиним для боржника та його родини. Це може бути квартира не більша за 60 кв. м або будинок не більше від 120 кв. м.
Якщо після закінчення процедури банкрутства всі борги не вдалося погасити, то вони підлягають списанню.
Особа, яку було визнано банкрутом, протягом наступних трьох років не може вважатися особою з бездоганною діловою репутацією і впродовж п’яти років має повідомляти про своє банкрутство, якщо хоче укласти договір позики, застави чи поруки або взяти кредит.
Читайте також: Якщо виселяють із квартири через договір іпотеки
На Харківщині відновили міст, почастішали обстріли Куп'янська: головні новини
Військові зможуть самі обрати, хто отримуватиме їхні кошти у разі зникнення чи полону – ВР
Старі банкноти 50 та 200 гривень вилучать з обігу: як це відбуватиметься
Національний кешбек: тепер у «Дії» можна перевірити товари на участь у програмі