Обприскуємо виноград восени
Найпростіше обприскати листя винограду (повністю, від кореня до самих верхівок) содо-сольовим розчином. Для його приготування слід додати 5 ст. л. харчової соди та 10 ст. л. кухонної солі в 10 л води. Отриманий засіб слід теплим розпилити пульверизатором.
Від зараження грибковими спорами та цвіллю виноград восени захищають розчинами залізного і мідного купоросу (щодо останнього, його рекомендують не всі спеціалісти, але й категорично проти нього не заперечують). Перед початком обробки лозу обрізають і пришпилюють до ґрунту.
Для осінньої обробки використовують розчин залізного, а дехто — й мідного, купоросу. Концентрація розчину залізного купоросу (3–5 %, тобто 300–500 г на 10 л води) залежить від того, у якому стані був кущ протягом року. Якщо він хворів, але не дуже — брати розчин 5 % (500 г на 10 л). Якщо захворювання і шкідники протягом сезону практично не дошкуляли — то 3 % (300 г на 10 л). Для молодих рослин краще використовувати розчин концентрацією 1 % (100 г на 10 літрів). Щоб прибрати личинки, які відклали різні комахи, можна додати до розчину 100–300 г сечовини на 10 л води (100 г — якщо виноград не хворів, 300 г — якщо хворів). Річ у тому, що сечовина має властивості печіння, тому личинки просто згорять після такого обприскування.
Для приготування розчину мідного купоросу беруть 100 г порошку на 10 л теплої (40–50 °C) води. Отриманим препаратом обприскують лозу знизу доверху. Обробляти потрібно не тільки сам кущ (причому якомога ретельніше по всій поверхні), а й землю під ним. Лоза через деякий час після такої процедури потемніє (почорніє), але так і має бути.
Від виникнення цвілі під укриттям можна провести обприскування лози 1 % содовим розчином (100 г на 10 л води).
З оїдіумом (борошнистою росою) або мілдью (несправжньою борошнистою росою), якщо вони значно уразили виноград цього сезону, рекомендується боротися, обробивши рослини спеціалізованими засобами саме проти цих захворювань. Це унеможливить спалах хвороби в новому сезоні. Крім того, при підозрі на оїдіум кущі, на яких ще дозрівають грона, обробляють колоїдною сіркою або розчином марганцю.
Щоб унеможливити ураження цвіллю на наступний сезон допоможе також ще одна осіння обробка (так, це не обприскування, але теж допоможе) — побілити виноградну лозу вапном. Для приготування розчину слід розвести 1 кг вапна у 2 л води. Коли маса припинить шипіти, додати ще 7 л води. Отриманою білою рідиною обприскати все листя.
Як подбати про імунітет восени: даємо поради та розвінчуємо міфи
Агресивна дрібнота: що робити, якщо покусала мошка
Фітофтора томатів: як боротися підручними засобами
Попелиця на городі: як позбутися небажаної гості підручними засобами