Коли і як проводити зелене живцювання
Коли живцювати
Для нашої смуги кращий період живцювання — 10–25 червня. Залежно від погодних умов і початку весняної вегетації ці терміни можуть зрушуватися. У живців, які легко вкоріняються, період живцювання більш тривалий, у таких, що вкоріняються важко, — коротший, і важливо точно визначити його. Наведемо рекомендації щодо деяких культур.
Аґрус — коли ріст пагонів у довжину припинився, кінець червня – початок липня.
Жимолость — початок дозрівання перших ягід, перша половина червня.
Обліпиха — найбільш активний ріст пагонів у довжину, кінець червня.
Смородина — протягом усього вегетаційного періоду, кінець травня — початок серпня.
Малина — у період масового відростання молодої порослі.
Калина — у період масового цвітіння.
Фото: boleznisada.ru
Актинідія, лимонник — після того як стовбур напівзадеревеніє.
Що різати
Живці нарізають з бічних відгалужень (неприродньо потужні стебла й такі, що виросли з ґрунту, не використовують — вони занадто пухкі всередині). Живці, заготовлені з пагонів нижнього ярусу крони, з вовчків або порослевих пагонів, вкорінюються краще, ніж отримані з пагонів верхнього ярусу.
Живці з вегетативних пагонів вкорінюються легше, ніж з квіткових, з осьових пагонів слабкіше, ніж з бічних.
Фото: malina.co.ua
Довжина живців — близько 15–20 см. Бічні пагони відповідної довжини можна не зрізати, а виламувати зі шматочком основи — так званою п’ятою. Два-три нижні листки зрізують (при контакті з ґрунтом вони гнитимуть). Підготовку потрібно проводити в тіні, за необхідності зволожуючи листя.
Висаджувати підготовлені живці слід якомога швидше. Але практика показує, що можна відстрочити ці роботи на термін до 48 годин. У такому разі живці потрібно вільно скласти в міцний поліетиленовий пакет, додавши туди ж зволожену й віджату вату або стрічку туалетного паперу. Потім пакет злегка надути на манер повітряної кульки, скропити вміст водою і щільно зав’язати.
Куди встромлюємо
Найкраще зробити для живців спеціальний парничок у півтіні. Щоб забезпечити доступ повітря, ґрунт замінюють або хоча б розбавляють сумішшю нейтралізованого торфу чи перегною з чистим річковим піском або перлітом у співвідношенні 3:1. Готовий ґрунт корисно закрити шаром піску товщиною 2–3 см. Перед посадкою його просочують водою і ще раз розрівнюють. А щоб убезпечити живці від загнивання, ґрунт перед посадкою варто двічі полити: розчином марганцівки й аптечних антигрибкових таблеток.
Фото: iskysstvoetiketa.com
Над грядкою встановлюють низький каркас для укриття. Зручно вкривати живці двома «покривалами» — тканинним усередині і плівковим зовні. Останнє має надійно ізолювати парник від зовнішнього повітря, але відкриватися за необхідності.
Процес пішов…
Живці встромляють на глибину близько 2 см на відстані приблизно в 5–10 см. Негайно рясно обприскують з пульверизатора або з лійки з дрібним ситом, накидають вологу тканину та щільно закривають плівкою.
Після посадки стежать за тканиною — вона має залишатися вологою. Поливають у міру необхідності прямо поверх неї. Залежно від конструкції парника й погоди роблять це двічі на тиждень до 5 разів на день. Кожні 10–14 днів доцільно обприскувати висаджені живці розчином фунгіциду.
Фото: ogoferma.pp.ua
Періодично проводять ревізію, видаляючи опале й потемніле листя. Приблизно через 5 тижнів парник починають провітрювати — у перші дні відкривають на 15 хвилин, потім поступово збільшують цей період.