Фітофтороз легше попередити, ніж потім лікувати
Тим, хто не знає, пропонуємо, а тим, хто обізнаний — нагадуємо перевірені часом народні засоби попередження фітофторозу на помідорах (підкреслюємо — попередження, а не лікування).
Вважається, що розмноженню шкідливих спор запобігає достатній вміст міді в рослині. Тому як запобіжний захід проти фітофторозу використовують мідний дріт: нарізають його відрізок на шматочки завдовжки 3-5 см (залежно від товщини стебла), кожний з яких ретельно зачищають наждачним папером. Після чого нижню частину стебла кожної рослини проколюють дротом, його кінці загинаються вниз, але не закручують навколо стебла. Вважається, що так рослина насичується міддю, мікродози якої, крім іншого, стабілізують хлорофіл, стимулюють дихання рослин і підсилюють окислювальні процеси.
Фото: tam.com.ua
Увага! Таку процедуру роблять тільки тоді, коли стебло томата стане міцним!
Ще один засіб, з використанням кисломолочних продуктів. Молочну сироватку або кефір додають у воду (1:1), добре перемішують. Розчином можна обробляти кущі щодня, починаючи з липня.
Поширеним засобом проти фітофторозу є дріжджі. Змішайте 100 г дріжджів (живих) з 10 л води. Приготовленою сумішшю обприскуйте томати.
Можна приготувати розчин з часнику та марганцю. Листя, стебла і власне часник подрібніть і залийте окропом, на 100 г зеленої маси — 1 склянка рідини. Через добу суміш процідіть і розведіть у 10 л води, попередньо додавши туди стільки марганцю, скільки потрібно, щоб вода набула блідо-рожевого кольору. Отриманим засобом обробляйте кожну рослину, але зважте, що проводити таку процедуру можна не частіше ніж чотири рази за сезон.
Сольові обприскування створять на листках захисну плівку, яка стримуватиме потрапляння інфекції. Розведіть 1 склянку кухонної харчової солі у 10 л води і обприскуйте рослини.