Чи варто робити з куща деревце — про штамбові ягідники
Що це таке
Коли кущів аґрусу, порічки і чорної смородини розростаються, їхні гілки часто лягають на землю, що ускладнює обробку ґрунту і боротьбу з бур’янами, ягоди забруднюються, дозрівають пізніше, збирання врожаю ускладнюється. Щоб підняти такі гілки, використовують різні прийоми — встановлюють під них підставки, у центр куща забивають кілок, до якого їх підв’язують тощо. Разом з тим існує інший, принципово відмінний спосіб вирощування ягідних культур, який усуває цю проблему. Сутність його полягає в тому, що кущі вирощують у штамбовій і напівштамбовій формі, як таке собі маленьке деревце. Цей спосіб давно і широко застосовують в Західній Європі, а у нас його стали використовувати в останні десятиліття лише окремі садівники-любителі. А втім, дослідження показали, що вирощування аґрусу і смородини у штамбової формі є навіть економічно вигіднішим, ніж у звичайній кущовий. Додаткові витрати з догляду окупаються підвищенням урожаю і його високою якістю.
Звісно, як і будь-який агроприйом, цей має свої чесноти й недоліки.
Плюси
Спочатку — про мінуси і про те, фатальні вони чи переборні. Отже, недоліки штамбового способу вирощування ягідників:
– штамбові форми менш зимостійкі;
– сильні вітри можуть зламати деревце.
Щодо першого, то сніг, який узимку вкриває рослини, захищає їх від морозів. А на високих кущах-деревцях урожай порічки без укриття снігом зменшувався на 40–50 %, чорної смородини — на 40–80 %, аґрусу — ще більше. Тому, зважаючи на нинішні непередбачувані зими, штамбові форми кущів необхідно вкривати або пригинати для укриття снігом. А ще — вибирати морозостійкі сорти.
Крім того, є ще один показник, який у штамбових кущів не те щоб поганий, а просто потребує пояснення. Підземна частина кущів смородини в добрих умовах може рости до 30–40 років, у аґрусу ще довше. При цьому максимальний вік надземної значно менший: у чорної смородини скелетні гілки можуть жити 6–10 років (з максимумом плодоношення на 4–5-й рік), у порічки – до 7–12 років (з максимумом плодоношення на 5–7-й рік), у золотистої смородини — до 12–18 років (з максимумом плодоношення на 6–8-й рік). У рослин з природною кущовою формою зростання скелетні гілки, що відмирають, постійно оновлюються, і щорічно від основи куща відростають нові пагони. Завдяки цьому рослина набагато подовжує період свого життя. У кущів, які вирощують у штамбової формі (деревцем) через постійне видалення нових прикореневих пагонів термін життя обмежиться наведеними термінами.
Мінуси
Але ці недоліки цілком компенсуються перевагами. Немає навіть потреби детально їх характеризувати, вистачить короткого переліку плюсів:
— плодоносні пагони і ягідні грона не лягають на землю, тож плоди менше псуються;
— кущі менше піддаються нападу шкідників;
— крона добре і рівномірно освітлена, що покращує формування врожаю;
— збирання плодів і догляд за рослиною суттєво спрощується;
— можна робити більш компактні посадки, завдяки чому раціональніше використовувати площу ділянки;
— полегшується догляд за пристовбурним кругом;
— штамбові форми ягідників набагато декоративніші за кущові форми.
Зважаючи на надану інформацію, вирішуйте, чи цікавий для вас штамбовий метод вирощування ягідників. І не забувайте: такі рослини потребують дещо інших агротехнічних прийомів, ніж звичні кущі. Але це тема для іншої розмови.