Атакують колектори: що робити
«Перевірте, чи не викрали Ваш паспорт. Вірогідно, шахраї за даними вашого паспорта оформили на вас кредит чи позику, адже оформлення кредиту на вкрадений паспорт сьогодні найпоширеніший вид шахрайства», – радить фахівчиня Старобільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Аліна Заїка.
Згідно зі ст. 190 Кримінального кодексу України шахрайство – це заволодіння чужим майном або придбання права на нього шляхом обману або зловживання довірою. Під дію цієї статті підпадають, зокрема, й дії з використання чужих документів з метою отримання кредиту (грошових коштів), що належить фінансовій установі.
Читайте також: Паління: що змінилося в законі
Оформлюючи кредити-позики до 3 тис. грн, мікрофінансові організації (МФО) можуть здійснювати спрощену ідентифікацію. Зазвичай пропонують надати до МФО паспорт або його скан-копію, або фотографію з паспортом у руках. Банки ж перевіряють особу позичальника. Коли кредит оформляють в офісі, клієнту пропонують надати паспорт, звіряють зовнішність клієнта з фото і особисті підписи. Буває, що у використанні чужих документів для взяття кредитів шахраї підбирають візуально схожу людину.
Якщо ваш паспорт зник
«Як тільки виявите зникнення паспорта, негайно зверніться в найближче відділення поліції. Пишіть заяву про викрадення паспорта і обов’язково запросіть довідку про втрату паспорта з вказівкою дати (витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань), – говорить Аліна Заїка. – У разі виникнення ситуації щодо шахрайства з паспортом ця довідка буде вашим головним доказом, що кредит або позику брали не ви».
Після дзвінків з банків або МФО з вимогою погасити взятий шахраями кредит потрібно письмово їх повідомити про те, що борг не ваш, і надати документ з поліції про крадіжку (втрату) паспорта. Те ж саме зробити, якщо будуть телефонувати колектори.
Після інформування поліції про крадіжку або втрату паспорта документ потрапляє в базу загублених і вкрадених паспортів МВС. Перед тим як видати гроші, банки і МФО перевіряють документи, користуючись цією базою.
Увага! З метою мінімізацію майбутніх ризиків продовження використання викраденого (втраченого) паспорта можна пересвідчитися про його внесення до бази викрадених та втрачених документів за посиланням: https://wanted.mvs.gov.ua/passport/. У випадку, якщо інформація про викрадений (втрачений) паспорт відсутня в цій базі, необхідно запросити відповідну інформацію в територіальному органі Державної міграційної служби України.
Перевіряємо кредитний рейтинг
Кредитний рейтинг у будь-який момент можна безкоштовно перевірити на сайті Finance.ua. Знайти свою кредитну історію можна онлайн на веб-сторінках:
Українського бюро кредитних історій (УБКІ);
Міжнародного бюро кредитних історій;
Першого українського бюро кредитних історій;
Українського кредитного бюро.
Така інформація (довідка) може надаватися безкоштовно раз на рік, повторно – від 25 до 50 гривень. Якщо в ній є інформація про кредит, який ви не оформляли, потрібно повідомити про це співробітників бюро.
Увага! Сьогодні з УБКІ, наприклад, оскаржити свою історію можна через онлайн-чат або через сервіс прийому звернень на сайті «Оскаржити кредитну історію». Бюро зробить запит до кредитора – донора інформації. Процес оскарження може зайняти до 20 робочих днів. У випадку, якщо кредитори відмовляться видаляти інформацію про фіктивний кредит, потрібно звертатися до суду.
Контролюємо кредитну історію
Прокоментуйте свою кредитну історію і підключіть послугу її смс-контролю.
Кожен позичальник має право залишити до своєї кредитної історії коментар. Можна коротко (до 100 слів) описати ситуацію з тим чи іншим простроченням.
Читайте також: Військовий обов’язок для жінок: що змінилося в законодавстві
А смс-контроль буде вас повідомляти про кожне звернення до вашої історії з боку кредиторів. Так ви будете знати, хто і коли запитував ваше кредитне досьє.
На майбутнє юристка радить дотримуватися простих правил:
- Контролювати паспорт і дані, що містяться в ньому, в жодному разі не передавати та не відправляти скан-копії паспорта стороннім особам.
- Не дозволяти копіювати його без вагомого приводу.
- Користуватися захищеними сайтами, де в адресному рядку є значок закритого замка.
- Установити смс-контроль за кредитною історією.
Читайте також:
Надання щомісячної адресної допомоги ВПО: застосовуємо «Дію»