Де та коли насправді народилася Клавдія Шульженко
До 110-річчя Клавдії Шульженко в різних ЗМІ виходила маса матеріалів, присвячених відомій співачці. І тоді спливла інформація, що з’явилася на світ вона не в Харкові, як було заведено вважати, а в селі Гущівка Чигиринського повіту. Ба більше, були різні думки й щодо самої дати народження – називали і 11 березня, і 26, і традиційно встановлене 24. Така ж різномаста інформація досі кочує із сайта на сайт. За роз’ясненнями ми звернулися в єдиний меморіальний музей, де зберігається все, що пов’язано з ім’ям знаменитої співачки, – у Музей знаменитих харків’ян імені Клавдії Шульженко в Харкові.
«Я досі не можу зрозуміти, звідки взялася інформація про те, що Клавдія Шульженко не харків’янка, – розповідає директор музею Олена Гроссу. – Більш того, у день ювілею Клавдії Іванівни я це почула в новинах на одному з центральних українських каналів. Я намагалася туди додзвонитися і з’ясувати джерело цієї інформації, але мені не вдалося це зробити».
Свою книгу мемуарів під назвою «Коли ви запитаєте мене» Клавдія Іванівна починає словами: «Народилася я в Харкові, на вулиці Володимирській, 45». Але працівники музею, не вдовольнившись цим, вирішили провести архівні дослідження. Три роки тому співробітник музею Микола Шемет виявив у Державному архіві Харківської області метричну книгу, яку вели в церкві Федора Стратилата. У ній у березні 1906 року було зроблено такий запис: у графі звання, ім’я, по батькові батьків і якого віросповідання – «Харківського повіту Бабаївської волості селянин Іван Іванович Шульженко і законна дружина його Віра Олександрівна дочка; обидва православного віросповідання», у графі ім’я стоїть «Клавдія», а у графах місяць і день народження та хрещення – відповідно 11 і 16 березня (за старим стилем). 11 березня 1906 року за новим стилем дає 24 березня.
Фото надано Музеєм знаменитих харків`ян
«Ми почали створювати музей відразу після смерті Клавдії Іванівни, – каже Олена Гроссу. – І в Харкові тоді ще маса родичів жила, і в Бабаях. У нас є маса документів і фотографій сім’ї – у тому числі й у тій хаті на Москалівці, в якій, як вважається, народилася співачка. Більш того, ми знаємо ті харківські адреси, де вона потім жила і де було її весілля. Ми склали й родовідне древо сім’ї Шульженко».
У ході підготовки цього матеріалу з’ясувалась і ще одна маленька, але цікава деталь: точно встановлено місце народження Клавдії Іванівни. Це – Олександрівська лікарня міста Харкова; церква Федора Стратилата була лікарняною церквою цієї установи. Сама лікарня розташована на розі Благовіщенської та Оружейної (нині Малиновського).
Зіставляючи дату народження (11 березня), дату хрещення (16 березня) та відстань від лікарні до будинку на Москалівці, можна дійти висновку, що Клавдія Шульженко народилася в цій самій лікарні – не будуть же батьки тягти немовля чотирьох днів від народження за тридев’ять земель.
Довідка
На початку ХХ століття Олександрівська лікарня, заснована ще в 1869 році, була однією з найбільш солідних у місті – в її клініці було 240 ліжок. Поруч було зведено госпітальну клініку університету – таким чином тут практикували кращі лікарі міста. Крім стаціонару, тут діяли лабораторії для хіміко-мікроскопічних і біологічних досліджень, рентгенівський, світлолікувальний, електричний і гідроелектричний кабінети. Послуги тут були платними; батько Клавдії Шульженко, будучи людиною доволі заможною, міг оплатити своїй дружині пологи в лікарні з хорошим медперсоналом.
До 1913 року на території Олександрівської лікарні, яка займала близько півтора гектара, за проектом архітектора Олексія Бекетова було споруджено будинок акушерсько-гінекологічного відділення на 92 ліжка. Лікарня працює і донині, нинішнім харків’янам вона відома як 5-й пологовий будинок, хоча його офіційна назва тепер – Харківський обласний клінічний перинатальний центр. У бекетовській будівлі, як і колись, чутні крики новонароджених, от тільки назву «Олександрівська» знають лише корінні харків’яни.
Читайте також: Ювілей першого та єдиного: 25 грудня виповнилось 50 років Центральному державному науково-технічному архіву України
ХНАТОБ відкрив віртуальний музей для збереження архіву під час обстрілів Харкова
У Золочівській громаді з’явиться нова туристична екостежка
Ніч Музеїв 2024: у Харкові відбудеться презентація проекту «Іменем Міста»
Харківські музеї під час війни: як рятували унікальні колекції