«Страшнувато виходити на вулицю»: харків’яни – про коронавірус у Європі
Вікторія П’ятенко
Місто Брешія, регіон Ломбардія, Італія
Станом на 16:00 16 березня в Італії було зареєстровано 24 тисячі 747 випадків зараження COVID-19.
– Наразі в Ломбардії найбільша кількість захворювань, абсолютно всі госпіталі зайняті. Я народжувала 4 березня, так біля госпіталю не пройти, купа людей, усі біжать здавати аналізи. У мене були складні пологи, тривали 28 годин, підвищилася температура через шви. Паніці не було меж. Мені відразу принесли маску, купу апаратури, крапельниці. Просили не годувати дитину кілька годин, поки не спаде температура, хотіли подивитися реакцію на крапельницю. З переймами теж лежала в масці. Скажу чесно, складно дихати. Дихання допомагає перетерпіти біль, а тут ця маска.
10 березня сестра мого чоловіка потрапила в ДТП, вона отримала травми середньої тяжкості. З такими пошкодженнями в Харкові обов’язково поклали б у травматологію, а тут відправили додому – немає місць у госпіталі.
Ситуація в Брешії вкрай важка, тому що практично немає людей на вулиці. Ніхто нікуди не виходить. Бари і все інше закрито. Дуже рідко зустрінеш перехожого, а якщо й побачиш, то на ньому буде маска та одноразові рукавички. Така картина трохи наганяє жах. Навіть страшнувато виходити надвір. З дитиною ми майже не гуляємо. Кілька днів тому виходили в парк, у якому завжди було дуже багато людей, зараз там абсолютно порожньо.
Маску, антисептики та інші антибактеріальні засоби неможливо купити. В аптеках усе закінчилося, нічого немає. Якщо ви знайдете відкриту аптеку, вам дуже пощастить, утім не факт, що там будуть маски та інше.
Від 13 березня в нас – нововведення. Можна виходити тільки в аптеку, у магазин за продуктами чи в лікарню. Інакше – штраф 300 євро.
Читайте також: Кабмін заборонив роботу харківської підземки
Ярослав Зінченко
Місто Аліканте, провінція Аліканте, Валенсійська громада, Іспанія. Адміністратор групи «Українці в Іспанії» у Facebook
Станом на 16:00 16 березня в Іспанії було зареєстровано 7 тисяч 753 випадки зараження COVID-19.
– До 11 березня обстановка в нас була нормальною, паніки в місті не було. Тільки люди почали активніше купляти продукти. Заходив в один з магазинів і побачив повністю порожні полиці, де мали бути хліб, м’ясо, крупи, практично були відсутні риба та морепродукти, овочі, фрукти, серветки й туалетний папір. Протягом кількох днів на полицях були відсутні антисептичні гелі та медичний спирт. Не було навіть перекису. Працівникам магазину не подобається, коли знімають порожні полиці, вони їх буквально «захищають грудьми» від зйомки. Ця ситуація створилася саме через коронавірус, оскільки до цього такого не було.
Скасовують масові заходи, зокрема футбольні матчі та одне з найграндіозніших свят Фальяс, яке проводиться у Валенсії. На цьому місто втратило близько 600 мільйонів євро прибутку, але здоров’я людей дорожче.
А от з 14 березня уряд Іспанії ввів у країні режим надзвичайного стану на 15 днів і оголосив про мобілізацію армії. У рамках режиму надзвичайного стану буде запроваджено регулювання пересування людей і транспорту, тимчасовий дозвіл на використання в державних потребах усіх видів майна, включаючи транспорт. Вводиться контроль за підприємствами, фабриками, громадськими організаціями. Введено обмеження і нормування послуг, їжі та предметів першої необхідності. Закриті всі навчальні заклади, бари, кафе, ресторани, театри, кінотеатри, магазини (крім продуктових). Людей на вулицях дуже мало, усі сидять по домівках.
Ми намагаємося дотримуватися рекомендацій МОЗ: п’ємо більше води, провітрюємо приміщення, миємо часто руки, обробляємо антисептичним гелем.
Читайте також: У Києві зафіксовано двоє хворих на коронавірус
Євгенія Дудінова
Місто Барселона, регіон Каталонія, Іспанія
Станом на 16:00 16 березня в Іспанії було зареєстровано 7 тисяч 753 випадки зараження COVID-19.
Станом на 16:00 16 березня в Іспанії було зареєстровано 7 тисяч 753 випадки зараження COVID-19.
– До 10 березня нічого особливо в житті не змінювалося. Такі ж інструкції, як скрізь: мити руки, користуватися антисептиками. Коли почалися спалахи, з 12 березня, вирішили всі школи й дитячі садки закрити на карантин до 29 березня. Також почали закривати торговельні центри, масові заходи скасовано. У кого є можливість – працюють віддалено. Транспорт працював у штатному режимі, у магазинах і аптеках люди працюють здебільшого в масках.
А коли з 14 березня ввели «тривожний стан», то ситуація кардинально змінилася – з’явилися обмеження пересувань по країні, є зміни в роботі громадського транспорту (метро вночі не працює, на 50 % скорочується робота автобусів, які дозволено заповнювати тільки на третину, щоб забезпечити безпечну дистанцію пасажирам).
За відчуттями – останні кілька днів людей стало менше на вулицях, але не зовсім порожньо.
Читайте також: Країна на карантині: найважливіше про ситуацію з коронавірусом в Україні
Анна Огер
Місто Вільнев д’Аск, регіон Норд па де Кале, Франція
Станом на 16:00 16 березня у Франції було зареєстровано 5 тисяч 380 випадків зараження COVID-19.
Станом на 16:00 16 березня у Франції було зареєстровано 5 тисяч 380 випадків зараження COVID-19.
– Минулого тижня ситуація була ще спокійною. Я навчаюся в аспірантурі в університеті Лілля – навчальний заклад працював у звичайному режимі. Однак студентів і працівників вишу закликали відмовитися від будь-яких відряджень, якщо можливо. Коли ж ні, треба було перевіритися в університетському медпункті після повернення, заповнити форму і два тижні сидіти вдома. Серед студентів, звичайно, багато панікерів, але це тільки розмови між ними. Хоча одноденний страйк був, щоб у виші ввели карантин, але цього добитися не вдалося.
Я живу в гуртожитку, там на вході поставили антисептики – це, мабуть, був єдиний запобіжний засіб на той момент.
А от з 16 березня ситуація змінилася – ввели карантин. Закрили університети, школи, тренажерні зали, бутики з одягом, косметикою тощо. Супермаркет з їжею працює, але розмели всі консерви, каші, мило, воду, молоко, туалетний папір. Людям рекомендують працювати дистанційно.
Паніка і в моєму гуртожитку – закрили всі приміщення, де збиралися студенти (кімнати для роботи, тренажерний зал тощо). Студенти роз’їхалися по домівках, але аспіранти і працівники в університет ходять. Якщо в когось є дитина до 16 років, то він під час карантину може взяти двотижневий оплачуваний лікарняний.
Читайте також: Понад 20 мільйонів гривень Харків виділить на боротьбу з коронавірусом
Крістіна Авдієнко
Громада Ебельсбах, район Гасберге, адміністративний округ Нижня Франконія, земля Баварія, Німеччина
Станом на 16:00 16 березня в Німеччині було зареєстровано 4 тисячі 838 випадків зараження COVID-19.
– У нашому районі Гасберге зафіксовано один випадок захворювання, викликаного коронавірусом. Побутові умови в нашому будинку ніяк особливо не змінилися. Ми не впадаємо в паніку, тобто не закуповуємо продукти на випадок карантину, не тремо руки з ранку до вечора дезінфікувальними засобами, не носимо маски й загалом ніяк не змінювали своє життя.
У нас двоє дітей, яких ми давно вже навчили мити руки після вулиці, пере їдою тощо. Може, тепер частіше нагадуємо, щоб вони це зробили, і самі миємо. У мене на роботі взагалі нічого не відбувається і навіть не обговорюється тема коронавірусу, хоча я раз на тиждень в офісі. У чоловіка на роботі розіслали листи з описом превентивних заходів: не вітатися за руку й максимально виключити відрядження, якщо можливо вирішити справи дистанційно, за допомогою Інтернету.
У дітей у дитячому садку поставили кілька пляшок з дезінфікувальним засобом для рук і табличкою на кшталт «Користуйтеся на здоров’я». Ще діти тепер не вітаються і не прощаються за руку з вихователями, просто махають рукою. Також з дітьми провели бесіди на тему превентивних заходів – мити руки, не цілуватися з іншими, не подавати руку тощо.
Із 10 березня заборонили всі заходи з кількістю учасників понад 1000. Гроші за квитки буде повернено.
Звичайно, серед німців є панікери, які скупили товари тривалого зберігання на випадок карантину. Бувало, зайдеш у супермаркет, а деякі полиці порожні, де раніше були консерви, крупи тощо. Вельми складно купити дезінфікувальні гелі, серветки та інше, однак це зрозуміло. 60-річна сусідка сказала, що за її роки жодного разу не було карантину й такої паніки в Німеччині. Вона дивується, але нічим не запасається.
Мене більше за все дивує, чому люди розкуповують і запасаються туалетним папером? Або чому ЗМІ публікують списки того, що потрібно купити на випадок карантину, зокрема «свічки на випадок відключення електрики»? А де зв’язок між коронавірусом і електрикою?
Усю інформацію щодо коронавірусу, яка публікується у ЗМІ, я намагаюся обходити десятою дорогою. Про це захворювання я читаю винятково на сайті Федерального міністерства охорони здоров’я Німеччини.
А ще з’явилося багато інтернет-підприємців, які, наприклад, за 18 євро продають набір проти коронавірусу: дезінфектор для рук (100 мл), дезінфектор для поверхонь (100 мл), маска-респіратор і гумові рукавички.
Наприкінці минулого тижня стало відомо, що садки та школи закривають з 16 березня по 20 квітня. У мене була сесія в університеті, однак минулого тижня оголосили про скасування іспитів.
Батькам, щоб залишитися вдома з дитиною, треба самим домовлятися з роботодавцем. Якоїсь державної стратегії щодо вирішення цього питання немає і не передбачається. Хіба що міністр-президент Баварії сказав про створення, так би мовити, невідкладних груп з догляду за школярами. Але в такому разі батьки мають довести, що вони ніяк не можуть на цей час піти з роботи. Також міністр-президент Баварії дав рекомендації не відводити онуків до бабусь і дідусів, адже останні перебувають у зоні ризику.
Незважаючи на коронавірус, 15 березня в нас пройшли місцеві вибори. У когось із кандидатів на сторінці в соцмережах бачила допис «Візьміть свою ручку, утримайтеся від контактів на кшталт рукостискання і обіймів». Також можна було проголосувати листом. Думаю, що особливо перелякані так і зробили.
А на початку цього тижня стало відомо, що з 18 березня закривається все, крім супермаркетів, аптек, банків і автозаправок.
Крім цього, можуть працювати кафе та ресторани, якщо схочуть, але тільки за двох умов: до 15.00, і щоб у закладі було не більш ніж 30 осіб одночасно. Зате супермаркети тепер працюватимуть довше і весь тиждень. До цього з понеділка по суботу вони були відкриті із 7.00 до 20.00, а в неділю взагалі не працювали. А тепер вони продовжать свою роботу на дві години, до 22.00, а в неділю працюватимуть до 18.00.
Читайте також: Харків збирається закупити апарати для штучної вентиляції легенів
Анна Олійник
Місто Колчестер, Велика Британія
Станом на 16:00 16 березня у Великій Британії було зареєстровано 1 тисячу 395 випадків зараження COVID-19.
– Скільки випадків захворювання в моєму місті, я не знаю, але думаю, що жодного. Люди, звичайно, непокоються, обговорюють цю тему, але паніки немає.
Жодні карантинні заходи не вводилися – у звичайному режимі працюють громадський транспорт, навчальні заклади, кафе, паби, кінотеатри тощо. Днями гуляла в парку, бачила групу школярів, яку привели на екскурсію в музей. У школах усе у звичайному режимі, проте учні тепер вітаються, торкаючись ліктями або ступнями.
Минулого тижня їздили за покупками в супермаркет, на полицях усього вистачає, люди закуповують товар у звичайному режимі. Але, до речі, дезінфектори для рук невеликого обсягу в магазинах не знайти. Маски не купувала, ніхто не ходить у них.
Я відвідую інститут, вивчаю мову. Біля туалетів повісили контейнери з дезінфікувальним розчином для рук і оголошення про заходи профілактики коронавірусної інфекції.
По телебаченню крутять ролик про профілактику інфекції. Загалом у нас усе спокійно, оскільки, думаю, на відміну від України, тут є впевненість у медицині, наявна достатня кількість медичних препаратів і апаратів штучної вентиляції легенів.
Читайте також: Які пункти пропуску державного контролю тимчасово закрито на Харківщині — КАРТА