Національний карантин: хроніки Харківщини
У ніч на 17 березня Кабмін підтримав карантинні заходи щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції, які запропонував Президент України Володимир Зеленський (про звернення Президента ми писали в минулому номері). Постановою введено заборону залізничного, авіа- та автобусного міжміських та міжобласних пасажирських перевезень, а також заборонено роботу метрополітенів.
Зокрема, у документі зазначалося, що із 17 березня по 3 квітня заборонено перевезення пасажирів метрополітеном у Києві, Харкові та Дніпрі. Проте зранку 17 березня харківська підземка працювала у звичайному режимі. Спочатку очільник Харківської міськради Геннадій Кернес був категорично проти закриття метрополітену. У коментарі «Українській правді» харківський мер зазначав, що недоцільно закривати метро в місті, де не було жодного випадку зараження. У той час в ефірі програми «Свобода слова» (ICTV) Президент Володимир Зеленський підкреслив, що в разі незакриття метро очільник міста нестиме кримінальну відповідальність. Близько 17 години 17 березня на сайті Харківської мерії з’явилася інформація, що підземка працюватиме до 20.00 вівторка, 17 березня, і закривається до 3 квітня.
Також на Харківщині було скасовано всі пасажирські поїзди та електрички. Обмеження стосується всіх видів внутрішнього сполучення – приміського, міського, регіонального та дальнього.
– Починаючи з 18 березня, поїзди курсувати не будуть. Компанія компенсує пасажирам повну вартість проїзних документів на всі скасовані через введення карантину рейси, – заявив під час позачергового засідання Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у Харківській області перший заступник директора філії «Південна залізниця» Сергій Клименко.
У той же час «Укрзалізниці» дозволено здійснювати окремі пасажирські рейси у внутрішньому залізничному сполученні, рішення щодо яких прийматиметься в кожному окремому випадку за погодженням з Мінінфраструктури та МОЗ, або ж у міжнародному залізничному сполученні за погодженням Мінінфраструктури, МЗС та Держприкордонслужби.
Зупинилося в області і приміське автобусне сполучення. Як повідомив голова Харківської облдержадміністрації Олексій Кучер, з 12.00 середи, 18 березня, у регіоні припиняються регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні. Винятком є перевезення людей легковими авто, автобусами та електричним громадським транспортом (до 10 пасажирів у салоні). Такі обмеження також діятимуть до 3 квітня.
17 березня голова Харківської облдержадміністрації Олексій Кучер закликав роботодавців перевести на дистанційний режим роботи співробітників.
– Ми просимо перевести в дистанційний режим усіх тих, хто може працювати вдома, щоб якомога менше людей переміщалось, – зазначив Олексій Кучер. – Ми маємо нетипову ситуацію. Тому ми повинні розуміти, що певні дії та певна відповідальність лежить на кожному з нас.
Зранку 18 березня для багатьох харків’ян стало справжнім випробуванням дістатися громадським транспортом на роботу. Метро не працювало, залишився наземний електротранспорт і автобуси. Через закриття метро деякі маршрути наземного електротранспорту Харкова змінилися. Відповідно до урядової постанови, одночасно в громадському транспорті може перебувати не більш ніж 10 пасажирів. Стежити за виконанням цієї норми мають поліцейські. Однак зранку 18 березня реальність дещо відрізнялася від вимог – пасажири дуже щільно трамбувалися у вагони трамваїв, тролейбуси та автобуси. Щоправда, були й водії, які дотримувалися норм і не брали багато пасажирів. Також були випадки, коли переповнений транспорт зупиняли поліцейські та висаджували пасажирів.
Медицина готова?
Карантинні заходи обмежилися не тільки змінами в пасажироперевезенні. Згідно з постановою Кабміну, із 17 березня заклади громадського харчування (ресторани, кафе), торговельно-розважальні центри, інші заклади розважальної діяльності, фітнес-центри, заклади культури повинні тимчасово припинити свою роботу. Водночас заклади громадського харчування можуть працювати, якщо налагодять адресну доставку (за умови забезпечення персоналу засобами індивідуального захисту). Також дозволяється торгівля продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення. Не заборонено банківську та страхову діяльність.
Окрім цього, Міністерству охорони здоров’я доручено тимчасово припинити планову госпіталізацію та планові операції, крім невідкладних і термінових. Медики мають максимально підготувати та перепрофілювати заклади для прийому й лікування інфікованих хворих у тяжких станах.
У зв’язку з цим Харківщина наразі готова придбати 24 апарати штучної вентиляції легенів високого класу та 6 мобільних апаратів для вентиляції легенів. У ХОДА повідомили, що обладнання планують закупити протягом 7–10 днів за скороченою процедурою.
За словами Олексія Кучера, наразі в регіоні (за винятком міста Харкова) є 130 апаратів для штучної вентиляції легенів. Очільник облдержадміністрації визнав, що такої кількості апаратів ШВЛ буде недостатньо в разі виникнення масштабної епідемії COVID-19. Саме тому надважливими є превентивні карантинні заходи.
– Ми максимально мобілізувались. Максимально мобілізували нашу медицину – як у регіоні, так і по всій країні. Водночас нам потрібно визнати, що наша країна відстає від тих країн, де вже вирує цей вірус, де в коридорах просто лежать люди – і обладнання недостатньо. Тому нам усім необхідно бути відповідальними. Якщо сказано – 10 осіб у маршрутці, то 10 осіб. Якщо сказано – потрібно тримати дистанцію, то я вас прошу: давайте це все виконувати. Поки, слава Богу, у нас немає такої ситуації, як в інших країнах, тож давайте ми її й не допустимо. Будьте всі відповідальними, – закликав голова ХОДА.
За його словами, на Харківщині, станом на 17 березня, уже проведено 100 тестів на COVID-19, жоден з них не підтвердив наявність цього вірусу в пацієнта. Також перевіряли лікарів, які контактували з цими пацієнтами.
– Наразі в нас є ще 100 тестів. Уже замовлено та за кілька днів буде ще 300 одиниць. Також країна замовила, і завтра має надійти 10 мільйонів тестів, які будуть роздані по областях. Ще одна партія – 10 мільйонів – має надійти в Україну до кінця цього тижня або на початку наступного, – повідомив Олексій Кучер.
Станом на 17 березня в закладах охорони здоров’я Харківщини було поставлено 740 інфекційних ліжок.
– У закладах охорони здоров’я є в наявності майже 38 тисяч масок, майже 2000 респіраторів, понад 600 окулярів для захисту персоналу. Протягом тижня буде проведено закупівлю додатково дезінфекційних засобів для закладів охорони здоров’я на загальну суму понад 10 мільйонів гривень. Організовано перевірку стану готовності дихальної апаратури в закладах охорони здоров’я області. За потреби буде організовано її передачу до обласної інфекційної лікарні, – повідомив заступник голови ХОДА Михайло Черняк.
Новий закон
17 березня під час позачергового засідання Верховна Рада прийняла закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (Covid-19)». А вже 18 березня закон підписав Президент України.
Будь у курсі
На ранок 18 березня в Україні було зафіксовано 14 випадків COVID-19. 7 випадків інфікування було зафіксовано 17 березня. Один випадок виявлено в Київській області – у 44-річного чоловіка, який приїхав з-за кордону. Шість випадків лікарі зафіксували в Чернівецькій області. Там від ускладнень померла 33-річна жінка. Вік інших інфікованих – 31, 10 та 18 років. Також серед інфікованих є двоє маленьких дітей – 1 рік 10 місяців та піврічне немовля. Усі вони є контактними особами раніше підтвердженого випадку.
Серед 14 офіційно підтверджених інфікованих є народний депутат. За даними МОЗ, йому надається амбулаторне лікування в умовах самоізоляції. Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, хворих з коронавірусною інфекцією при легкому перебігу хвороби можна лікувати амбулаторно. У разі необхідності пацієнта буде госпіталізовано. Народний депутат на засіданні Погоджувальної ради депутатських фракцій 16 березня та на позачерговому засіданні Верховної Ради України 17 березня 2020 року був відсутній.
Читайте ткож: У восьми районах Харківщини перевищено епідпоріг на грип та ГРВІ
На Харківщині з’явилась африканська чума свиней: які села увійшли у карантинну зону
На Харківщині погіршилася ситуація із ГРВІ та COVID-19: що відомо
Грип та ГРВІ у Харкові: скільки людей захворіли за тиждень
У Харкові зросла кількість хворих на COVID-19