Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Фіндопомога та ППО: що обіцяють надати у 2025 році Україні

01.01.2025 16:21
Пускові зенітно-ракетні комплекси IRIS-T SLS та IRIS-T SLM
Пускові зенітно-ракетні комплекси IRIS-T SLS та IRIS-T SLM

Наприкінці 2024 року країни-партнери оголосили про масштабні пакети допомоги. У них, зокрема, входять додаткові системи ППО, боєприпаси, танки. Крім того, міжнародні партнери продовжують підтримувати постраждалу енергосистему України та закликають посилювати військову допомогу. 

ППО та боєприпаси

23 грудня Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги на суму 650 мільйонів євро. Як зазначив канцлер Німеччини Олаф Шольц на пресконференції з Президентом України Володимиром Зеленським 2 грудня, підтримка протиповітряної оборони України залишається для Німеччини основною.

Тож до нового пакета допомоги ввійшли:

●    15 танків Leopard 1 A5; 
●    дві зенітні самохідні установки Gepard із запчастинами; 
●    30 броньовиків MRAP з протимінним захистом; 
●    самохідна гаубиця PzH 2000; 
●    12 броньовиків із системами кінетичної оборони; 
●    сім десантних джипів Caracal; 
●    зенітно-ракетний комплекс IRIS-T SLM з ракетами; 
●    зенітно-ракетний комплекс IRIS-T SLS; 
●    дві пускові установки Patriot; 
●    два радари TRML-4D; 
●    боєприпаси для танків Leopard 1 і Leopard 2; 
●    30 безпілотників Vector, 
●    24 дрони RQ-35 Heidrun, 
●    14 дронів Hornet XR; 
●    п’ять систем самозахисту вертольотів AMPS; 
●    45 дайвінг-скутерів; 
●    12 вантажівок Zetros і вісім паливозаправників Zetros; 
●    120 гранатометів GMW;
●    200 кулеметів MG4; 
●    420 гвинтівок MK 556; 
●    80 снайперських гвинтівок HLR 338; 
●    100 гвинтівок CR 308; 
●    52 000 снарядів 155 мм;
●    керовані ракети AIM-9L/I-1 Sidewinde;
●    65 тисяч боєприпасів до установок Gepard.

Окрім того, пакет доповнили: генератори, намети, турнікети, набої для стрілецької зброї, мінометні боєприпаси 120 мм, міни та обладнання для розміновування.

– Наступного, 2025 року, ми продовжимо передавати ППО, гаубиці, розвідувальні дрони, артилерію, шість озброєних гелікоптерів-пошуковиків, – наголосив Олаф Шольц.

Володимир Зеленський і Олаф Шольц

Володимир Зеленський і Олаф Шольц оглянули «розумні» безпілотні системи вітчизняного та спільного з Німеччиною виробництва/president.gov.ua

Загалом Німеччина вже надала Україні військової допомоги на 28 мільярдів євро.

Також у першій половині 2025 року в Україну надійдуть ще 20 БМП Marder від німецького збройового концерну Rheinmetall. Цю допомогу фінансує Німеччина. 17 грудня в компанії зазначили, що вже передали для ЗСУ сотні БМП Marder. Модель Marder 1A3 оснащена лазерним далекоміром, який забезпечує підвищену точність наведення та ураження цілей. Перші 20 одиниць цієї моделі передали Україні в березні 2023 року, після чого постачання продовжувалися.

Про новий пакет військової допомоги Україні на суму 225 мільйонів фунтів оголосив й Уряд Великої Британії. Про це стало відомо 18 грудня. Гроші будуть розподілені таким чином: 92 мільйони фунтів на допомогу українським морським силам – катери, морські дрони, розвідувальні та ударні дрони. 68 мільйонів фунтів у новому пакеті піде на протиповітряну оборону – радари, системи радіоелектронної боротьби та хибні наземні цілі. 29 мільйонів фунтів – це вартість понад тисячі польових систем РЕБ та закупівлі захисного спорядження. Ще 26 мільйонів фунтів підуть на запчастини та обслуговування вже поставленої в Україну техніки.

11 грудня Канада затвердила виділення 764 мільйонів канадських доларів на військову допомогу Україні. Ці кошти будуть використані на боєприпаси, навчання й інші засоби, конче необхідні українцям для перемоги.

У документ також включено 400 мільйонів канадських доларів на фінансову допомогу Україні, яка виділяється зі спеціального рахунку МВФ. Окрім цього, парламент затвердив 45 мільйонів канадських доларів на гуманітарне розмінування та зміцнення кібернетичної стійкості в Україні.

72-й пакет допомоги США

У США оголосили про новий пакет військової допомоги для України на 500 мільйонів доларів. До пакета увійдуть боєприпаси для реактивних систем залпового вогню HIMARS, протитанкові озброєння, засоби проти безпілотників, позашляховики HMMWV, легкові тактичні автомобілі, хімічне, біологічне, радіологічне, ядерне захисне обладнання, ракети TOW, гранати й навчальне спорядження та допоміжне обладнання. Це 72-й пакет військової допомоги.

Військова допомога від США

155-мм снаряди на заводі боєприпасів у США, 2023 р. /REUTERS

Данія виділила 2,1 мільярда данських крон на пакет допомоги для України. Його мета – посилити українську протиповітряну оборону.

– У рамках 23-го пакета пожертвувань Данія виділяє 2,1 мільярда данських крон, зокрема, на зміцнення української протиповітряної оборони, які передають через міжнародних партнерів Данії, – сказано в повідомленні Міністерства оборони Данії.

Також у рамках пакета Данія надає фінансовий внесок у функціонування українських винищувачів F-16.

– Одна з найнагальніших потреб України зараз – мати можливість захищатися від російських повітряних ударів. Тому ми віддали пріоритет збільшенню підтримки протиповітряної оборони, – наголосив міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен.

Понад 4 мільярди євро від ЄС

18 грудня ще 4,1 мільярда євро фінансової допомоги Україна отримала від Європейського Союзу за програмою Ukraine Facility. Це вже другий регулярний платіж, виділений Європейською комісією в межах цього інструменту. Черговий транш став результатом виконання нашою державою всіх заходів, визначених Планом України.

За словами Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, загальна цьогорічна допомога за ініціативою Ukraine Facility становить 16,1 мільярда євро. Загалом у її межах передбачено надання Україні 50 мільярдів євро. Програма діятиме з 2024 до 2027 року.

– Дякуємо ЄС за непохитну підтримку України, яка має велике значення для зміцнення економічної стійкості країни та трансформації на шляху до повноправного членства в ЄС, – сказав Прем’єр-міністр.

Перша фіндопомога від Кореї

У квітні 2024 року Уряди України та Південної Кореї уклали Рамкову угоду, яка надає можливість Україні залучати кредити на суму до 2,1 мільярда доларів США протягом 2024–2029 років. 29 листопада до Державного бюджету України надійшло перше пільгове фінансування на суму 100 мільйонів доларів.

– Це перша бюджетна допомога від наших корейських партнерів, яка буде спрямована на підтримку соціальної сфери. Вдячний Республіці Корея за підтримку України в умовах повномасштабної війни, – зазначив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Також українська та корейська сторони напрацювали спільні ініціативи, які допоможуть закласти підвалини для подальшого економічного зростання та відновлення.

Підтримка енергетики

Велика Британія виділила 35 мільйонів фунтів стерлінгів на термінову підтримку енергосистеми та найбільш вразливих категорій населення. З них 20 мільйонів фунтів призначені для ремонту пошкодженої інфраструктури, створення додаткових потужностей генерації та захисту об’єктів енергетичної інфраструктури.

Інші 15 мільйонів фунтів призначені на гуманітарну допомогу для найбільш вразливих категорій населення. П’ять мільйонів фунтів нададуть через проєкти ЮНІСЕФ, а ще 10 – через Управління Верховного комісара ООН у справах біженців на зимове облаштування місць колективного проживання для вимушених переселенців та «зимову» грошову підтримку.

Також до відновлення енергетичної інфраструктури долучилася Швейцарія. Країна вирішила виділити майже 45 мільйонів швейцарських франків протягом зимового періоду. Новий пакет допомоги буде спрямований на відновлення енергетичної інфраструктури України, ремонт пошкодженого житла та задоволення нагальних гуманітарних потреб. До речі, під час зим 2022 та 2023 років Швейцарія виділила 84,5 мільйона швейцарських франків на відповідну підтримку України, а також загалом понад 477 мільйонів швейцарських франків допомоги людям, які постраждали від війни в Україні.

Наростити військову підтримку

19 грудня лідери ЄС обговорювали війну росії проти України, включаючи останні події. За останніми офіційними даними, його країни – члени Євросоюзу надали нам понад 130 мільярдів євро підтримки.
На саміті лідери Європейського Союзу закликали терміново наростити військову підтримку України.

– Європейська Рада закликає до термінової активізації зусиль, зокрема, щодо постачання систем ППО, боєприпасів і ракет, а також щодо забезпечення необхідної підготовки та обладнання для українських бригад. Рада підкреслює важливість активізації роботи з подальшої підтримки та розвитку оборонної промисловості України та поглиблення її співпраці з оборонною промисловістю ЄС, – ідеться у заяві Європейської ради після саміту ЄС.

засідання Європейської ради в штаб-квартирі ЄС у Брюсселі 19 грудня 2024 року

Засідання Європейської ради 19 грудня 2024 року/AFP

У заяві сказано, що Європейська рада підтримує мир, який базується на Статуті ООН і міжнародному праві, а також відповідає принципам «формули миру» України. Також зазначено, що всі ініціативи щодо України повинні узгоджуватися з нею.

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися