Жнива у розпалі: аграрії нарікають на посуху та ціни на горох
З перших днів липня збирання ранніх зернових розпочали у трьох районах Харківської області: Ізюмському, Близнюківському та Сахновщинському. За прогнозами Департаменту агропромислового розвитку Харківської облдержадміністрації, масово збирання мало розпочатися цими вихідними – 7–10 липня.
Станом на 5 липня ранні зернові та зернобобові культури обмолотили на площі 1900 гектарів, отримавши 3700 тонн зерна за середньої врожайності 19,9 ц/га.
Загалом же площа збирання ранніх зернових і зернобобових культур цього року становитиме 736 100 гектарів, що на 9 % (або 60 000 гектарів) більше за показники минулого року, підрахували в Департаменті. Найбільше площі займає пшениця (озима та яра) – 531 000 га, жито – 1900 га, ячмінь (озимий і ярий) – 146 400 га, овес – 5500 га, горох – 51 400 га.
До збирання ранніх зернових культур цього року в сільгосппідприємствах області планується залучити 3157 зернозбиральних комбайнів. Як уточнили в Департаменті, навантаження на один комбайн складатиме 200 гектарів. За сприятливих погодних умов збирання ранніх зернових та зернобобових культур планується провести за 12 робочих днів. Зберігатиметься ж зерно області у 52 хлібоприймальних підприємствах краю загальною місткістю понад 2,4 млн тонн.
Ця цифра дорівнює половині того, що вже зібрали аграрії 19 областей України, де тривають жнива. За даними Міністерства аграрної політики та продовольства, станом на 4 липня було обмолочено 4,7 млн тонн зерна нового врожаю з 1,6 млн га при врожайності 29,3 ц/га. Традиційно першими в цьому були південні області країни – Одеська та Миколаївська.
І хоч попри заяви аграріїв, зокрема, нашого регіону, що посуха зменшила урожай, у розрізі всієї країни, за даними Міністерства, ситуація не така вже й погана. Так, з початку заготівлі зернових урожаю 2018-го на філії ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» надійшло 71 000 тонн зерна нового врожаю, що майже втричі більше за аналогічний показник минулого року. Найбільша кількість зернових надійшла на філії Херсонщини (58 700 тонн зернових) і Донеччини (3600 тонн).
Райони вийшли в поле
Одними з перших на Харківщині в поле вийшли аграрії Близнюківщини. До прикладу, на території Криштопівської сільської ради зернозбиральні роботи проводять два найбільші підприємства району – ПСП «Тернівка» і ТОВ «Агрофірма «Нікольська».
Сільськогосподарське підприємство «Тернівка», за даними начальника відділу агропромислового розвитку Близнюківської районної державної адміністрації Євгенія Трощини, уже обмолотило озиму пшеницю на понад 140 га, із середньою врожайністю 17,2 ц/га. Окрім цього, господарство на зимівлю худоби вже заготовило більш ніж 100 тонн сіна.
А от у ТОВ «АФ «Нікольська» попри те, що в господарстві не випало жодного продуктивного дощу за квітень-червень, разом з тим, уже зібрали із 76 га озимий ріпак із середньою врожайністю 16 ц/га, зі 160 га горох із середньою врожайністю 5 ц/га, та зі 120 га озиму пшеницю при врожайності 10 ц/га.
Горох – «герой» антирекорду
Напакостила посуха й у Балаклійському районі. Керівник сільськогосподарського підприємства із села Андріївка ФОП «Арутюнян С. А.» Саргіс Арутюнян, який займається агробізнесом уже 21 рік, розповідає, що коли потрібні були дощі, рятівної вологи в полях не було, тому цього року в нього врожай ранніх зернових буде слабшим, аніж торік. Техніка цього господарства вийшла на жнива 5 липня. Збирають озиму пшеницю та ячмінь, згодом візьмуться за кукурудзу, соняшник і просо.
– Бачу вже, що отримаємо зерно не такої високої якості, як торік, однак, можна сказати, середнього рівня. Далася взнаки спека, через яку зерно «погоріло», – говорить господар і пригадує, що минулого року не видалися врожаї соняшнику та кукурудзи, а цього року – пшениці.
Саргіс Арутюнян прогнозує зібраній пшениці 3 клас якості, точніше визначать фахівці в лабораторії.
У господарстві збирають урожай за допомогою трьох сучасних німецьких комбайнів, працює 32 особи з Андріївки та місцевих сіл.
Допомагають шість нових потужних німецьких комбайнів збирати урожай і фермерському господарству «Альфа» із Золочівського району. В «Альфі» вийшли в поле також 5 липня. Розпочали з гороху.
– Урожай іде за 30 ц/га, можливо, далі будуть трохи вищі показники, – прокоментував «СК» 6 липня керівник ФГ «Альфа» Віктор Бєлінський. – Пшениця також уже доходить, і одразу після прибирання гороху візьмемося за неї.
Віктор Бєлінський погоджується з колегою з Балаклійського району, що цього року врожаї ранніх зернових і гороху слід очікувати трохи нижчими.
– Також ми занепокоєні низькою ціною на горох, яка склалася цього року, – додає аграрій, – Такого ще ніколи не було, щоб ціна на горох була нижчою за озиму пшеницю 3 класу і складала 5400 гривень за тонну.
Керівник «Альфи» каже, що заробітна плата працівників підприємства залишається стабільною, однак не виключає, що через результати жнив ранніх зернових доведеться її коригувати.
Жнива на Харківщині: скільки урожаю зібрали
На Харківщині зібрали понад мільйон тонн врожаю: який район лідирує
Жнива на Харківщині: перший мільйон збіжжя у засіках
Що потрібно аграріям Красноградського району, щоб отримати добрий врожай