Маракуя, хурма, інжир: які шанси виростити екзотичні фрукти на Харківщині
Зважаючи на зміни клімату, Харківщина може стати одним із регіонів, де вирощування субтропічних культур набуде популярності.
Про це медіа «Слобідський край» розповів головний спеціаліст та науковий співробітник Інституту рослинництва ім. Юр’єва НААН Сергій Авраменко.
Авраменко — досвідчений садівник, який понад 10 років займається вирощуванням екзотичних рослин на своїй присадибній ділянці. У його колекції можна знайти інжир, гранат, хурму, зизифус, азиміну та інші рослини, деякі з яких виявились перспективними для акліматизації та адаптації до місцевих умов.
Вирощування субтропічних рослин на Харківщині: виклики та можливості
Клімат Харківщини — з його сухою континентальною зимою та спекотним літом — створює певні труднощі для вирощування екзотичних рослин. Більшість таких культур не витримують морозів та потребують спеціального укриття. Це допомагає уникнути пошкодження кореневої системи чи пагонів. Однак, за словами Сергія Авраменка, завдяки правильному догляду деякі рослини здатні адаптуватися навіть до таких суворих умов.
— У межах міста, завдяки будівлям, парканам та іншим об’єктам, створюються тепліші мікросередовища, що дозволяє вирощувати чутливіші до холоду культури, такі як хурма, інжир, маракуя або гранат, навіть без теплиць, — пояснює Сергій Авраменко.
Як вирощувати хурму, інжир та маракую?
Культури, які не витримують жорстких зимових холодів, можливо вирощувати в контейнерах. З настанням морозів рослини заносять у прохолодні, але захищені від вітру приміщення на зиму. Це важливо особливо у перші роки після висаджування, згодом вони приживаються у відкритому ґрунті. Цей метод є оптимальним для віргінської та гібридної хурми.
Що стосується морозостійкості, то різні рослини мають різні межі адаптації до низьких температур. Віргінська хурма, наприклад, витримує морози до -30°C, а інжир — до -17°C. Укриття взимку – обов’язкове, бо захищає рослину від вітру, морозів та гризунів. Важливо також убезпечити верхні частини рослин, оскільки навіть короткочасне замерзання пагонів може призвести до їхньої загибелі.
— Плоди інжиру чи хурми, вирощені у таких умовах, можуть бути дрібнішими. Проте це відкриває нові можливості для садівників, — зазначає науковець.
Плоди інжиру та хурми, вирощені на Харківщині / Фото: Сергій Авраменко
Правильний вибір сортів
Важливим аспектом для вирощування екзотичних рослин є правильний вибір сортів. Наприклад, для нашого регіону краще обирати самозапильні сорти інжиру, які здатні плодоносити без участі комах-запилювачів, які живуть у субтропіках та тропіках. Такі сорти, хоча й менші за розміром, добре адаптовані до кліматичних умов Харківщини. Хурму можна вирощувати й у відкритому ґрунті, але на ранніх етапах її обов'язково потрібно вкривати на зиму.
— У моїй колекції — близько 100 сортів інжиру, і лише три з них ранні. Такі сорти дають плоди, які можуть досягти стиглості навіть у наших умовах. Вони не потребують особливого укриття, але важливо, щоб гілки були прикопані, як лоза винограду, із захистом від гризунів, — розповідає Сергій Авраменко.
Зизифус та маракуя: чи підходять для Харківщини?
Що стосується інших культур, то зизифус (китайський фінік), популярний у Криму та на півдні України, також може рости на Харківщині. Його плоди нагадують фінік, а сама рослина швидко росте. Однак, перші три роки її потрібно захищати від холоду, хоча згодом вона швидко відновлюється. Зизифус успішно вирощує і Сергій Авраменко на своїй ділянці в Ізюмському районі.
Тропічна рослина маракуя (Passiflora edulis) потребує високої вологості та пониженої температури для цвітіння. Отже, її краще вирощувати в парниках. Водночас пасифлора інкарнатна, відома як «північна маракуя», легко вирощується як однорічна культура і може радувати красивими квітами та смачними плодами.
Зизифус та маракуя, які виросли в Ізюмському районі Харківської області / Фото: Авраменко Сергій
Гранат та інші екзотичні культури
Гранат, хоча й витримує низькі температури, не завжди родить у нашому регіоні. Для його плодоношення необхідно не менше трьох років, а інколи й більше — чотири-п’ять. Важливо постійно вкривати рослину на зиму, але гранат можна вирощувати й у великих місткостях, де він також може плодоносити.
Гранат / Фото: Сергій Авраменко
Цікавий варіант агрокультури – азиміна, або «мексиканський банан» чи «пау пау». Це рослина, що здатна зростати поза межами тропічного клімату, навіть у відкритому ґрунті і витримує великі морози. Однак для того, щоб її вирощувати, потрібно оберігати від сонця в перші роки та уникати пересадок. Горіх пекан, хоча й чутливий до морозів, також набирає популярності на Харківщині. Він вимагає особливої уваги та догляду, але при правильному підході, може дати гарний врожай.
Квітка азиміни / Фото: Сергій Авраменко
Перспективи вирощування субтропічних рослин на Харківщині
Для успішного вирощування субтропічних культур важливо враховувати кліматичні умови та потреби кожного сорту, а також застосовувати різноманітні методи захисту. Як радить Сергій Авраменко, перш ніж розпочати вирощування екзотичних культур, слід ретельно вивчити місцеві умови та консультуватися з іншими садівниками. Важливо мати терпіння і коригувати стратегію вирощування залежно від результатів.
— Не всі рослини можуть прижитися одразу, але з кожним роком, завдяки адаптації та правильному догляду, можливості для вирощування екзотичних культур на Харківщині зростають, — резюмує Авраменко.
Отже, навіть в умовах Харківщини вирощування тропічних рослин стає можливим. З правильним підходом і терпінням садівники можуть отримати екзотичні плоди у своєму саду.
Екзотичні рослини у саду Сергія Авраменка / Фото: Сергій Авраменко
Раніше ми писали, що 2025 рік може стати кризовим для аграріїв Харківської області через дефіцит опадів.
Для ВПО у Валківській громаді відкрили сучасний інфопростір
Ситуація на Куп’янщині: обмеження електропостачання, проблеми з водою та продовження евакуації
Військовим на Куп'янщині передали техніку та обладнання на п'ять мільйонів гривень
Без газу та світла: як виживають в умовах небезпеки мешканці Дворічанської громади