Починали з 600 гектарів та 20 корів: як змінилася агрофірма з Олексіївської громади за 20 років

07.03.2025 16:20
В агрофірмі «Киселі» розвивають тваринницво
В агрофірмі «Киселі» розвивають тваринницво

ТОВ «Агрофірма «Киселі» працює вже два десятиліття. Підприємство займається рослинництвом та розвиває тваринництво, забезпечуючи робочі місця та підтримуючи місцеву економіку.

20 років роботи

Урочистості з нагоди 20-літнього ювілею агрофірми «Киселі» зібрали працівників господарства, колег із сусідніх агрофірм та фермерських господарств, партнерів і мешканців громади. Адже це не просто свято, це результат важкої праці та доказ віри в майбутнє. 

Святкування проходило в теплій атмосфері. Коли вшановували роботу колективу, згадували початок діяльності агрофірми, її досягнення та ділилися здобутками і планами. Згадали й 2022 рік, коли Киселі були прифронтовим селом, а агрофірма активно допомагала ЗСУ та підтримувала мешканців громади. Сюди по молоко йшли не тільки зі всієї округи, а й з Харкова та Чугуєва. Близько шести тонн молока щодня роздавали безкоштовно всім бажаючим.

Працівників агрофірми привітали начальник Лозівської районної військової адміністрації Володимир Ромах та очільник Олексіївської громади Анатолій Страхов.

Особливим моментом стало нагородження кращих працівників, які працюють із самого початку. Святковий настрій гостям подарували гурти «Отрадівські дівчата» та «Киселяночки».

Святкування ювілею агрофірми

З чого все починалось

Історія агрофірми «Киселі» почалася у 2005 році. За цей час агрофірма пройшла шлях від невеликого фермерського господарства до потужного агропромислового комплексу, який став невід’ємною складовою життя місцевої громади.

– Фірму зареєстрували у День закоханих, 14 лютого. Все життя я присвячував розвиткові господарства. Це як дитина, яку ти народив і стараєшся, щоб вона росла і розвивалася, – каже керівник агрофірми «Киселі» Сергій Лобас. 

Перші роки були непростими. Господарювати починали на 600 гектарах порослої бур’янами землі.

– Добре пам’ятаю, як усе починалося. Бур’яни були вищими за зріст людини. Сьогодні агрофірма є одним з базових господарств та платників податків нашої громади. Незважаючи на війну, Сергій Вікторович Лобас не скоротив господарство, не скоротив тваринництво, це круглий рік забезпечення селян роботою, – зазначає очільник Олексіївської громади Анатолій Страхов.

Працівники АФ»Киселі» чистять місцеві дороги/фото: Сергій Лобас

Працівники агрофірми «Киселі» чистять місцеві дороги 

Секрет успіху

Сьогодні агрофірма «Киселі» – це сучасне підприємство, яке обробляє 2500 гектарів землі. Тут вирощують зернові та технічні культури, багаторічні трави. Також ТОВ активно розвиває тваринництво.

Сільгосппідприємство постійно впроваджує новітні технології в галузі сільського господарства, що дозволяє підвищувати врожайність та ефективність виробництва.

У "АФ"Киселі" перевіряють стан озимини/фото:Сергій Лобас

Перевіряють стан озимини

Кожну зароблену копійку вкладають у сучасну техніку, що забезпечує своєчасне та якісне виконання всіх робіт.

– Але секрет успіху нашого господарства полягає в людях, справжніх ентузіастах обраної справи. Якими б не були технології і скільки б не було сучасної техніки, без людей вони нічого не варті. Мені важко навіть виділити когось. Усі працюють добре. Наприклад, тваринники працюють без святкових та вихідних днів. Годувати худобу та доїти корів потрібно кожен день – і не один раз, – розповідає керівник агрофірми Сергій Лобас.

Слід також зазначити, що агрофірма «Киселі» активно підтримує розвиток місцевої громади та від початку повномасштабного вторгнення допомагає ЗСУ. Днями разом з іншими сільгоспвиробниками передали для потреб ЗСУ пікап Mitsubishi L 200.

Агрофірми «Киселі» допомагає ЗСУ/фото: Сергій Лобас

Разом із сільгоспвиробниками громади передали пікап для потреб ЗСУ

Тваринництво – важлива складова

«Киселі» – єдине господарство в Олексіївській громаді та одне з чотирьох у Лозівському районі, що займається тваринництвом. І хоча ця галузь не завжди прибуткова, проте керівник агрофірми добре розуміє, що ця стратегічна для села галузь цілий рік дає селянам роботу. А разом і з нею – зарплату і стабільність.

– Успіх у тваринництві значною мірою залежить від правильної організації відтворення стада та племінної роботи. Ми закупилаи перше поголів’я великої рогатої худоби у 2007 році. Це були 60 телиць симентальської породи. За 18 років розведення маємо 300 голів корів і 300 – молодняку, з них 250 телиць різних вікових груп. Більше тварин не закуповували, тільки розводили, – каже Сергій Лобас.

 За його словами, агрофірма має позитивну динаміку з виробництва тваринницької продукції, порівняно із січнем 2024 року. Зокрема, на 35,8 тонни більше вироблено молока. Середньодобова продуктивність у розрахунку на дійну корову зросла на 2,9 кг, кількість корів збільшилася на 18 голів. Зросло і поголів’я телиць усіх вікових груп – на 31 голову. 

– В розрахунку на 100 корів маємо 85 телиць, а це доволі непоганий показник з відтворення стада, – підсумовує очільник «Киселів».

В агрофірмі «Киселі» розвивають тваринницво

В агрофірмі утримують 300 корів і 300 голів молодняку

Випробування війною

Повномасштабне вторгнення росії в Україну стало серйозним випробуванням для агрофірми. У лютому – травні 2022 року землі господарства були фактично на лінії фронту. Проте навіть за таких складних умов працівники господарства не припинили роботу. Сіяли й жнивували, навіть ризикуючи життям.

– Ми розуміли, що наша робота важлива не лише для нас, але й для всієї країни. Тому продовжували працювати, незважаючи на обстріли та ризик для життя. Також допомагали нашим воїнам. На захист країни стали і наші працівники, – розповідає Сергій Лобас.

Через зруйновані мости та дороги господарство не мало можливості реалізувати свою продукцію. Загалом через російську агресію агрофірма тільки на молочній продукції втратила близько шести мільйонів гривень. 

Потрібна підтримка держави

2024 рік став черговим випробуванням для аграріїв, зокрема й для «Киселів». Основні проблеми для зимівлі худоби – це зростання собівартості. Значно зросли витрати на електроенергію, дизельне паливо на генератори, основні види кормів (силос, концентрати, макуха, шрот, меляса), здорожчали ветеринарні препарати та мінеральні добавки. На підвищення собівартості кормів вплинула й небачена минулорічна посуха.

Засуха на полях Агрофірми «Киселі»/фото: Сергій Лобас

Минулорічна посуха на полях агрофірми

– За все своє життя я такого не пам’ятаю. На метровій глибині не було ні крапельки вологи. Посуху особливо відчули ті, хто займається тваринництвом. Усьому агропромисловому комплексу велику біду принесла та посуха. Основні складові кормової тваринницької бази – сіно й солома. А через посуху їх заготовили набагато менше. Сіна – втричі менше, ніж торік, соломи – 70 % до потреби. А вона ж необхідна і в раціоні, і на підстилку, – ділиться Сергій Лобас.

Керівник агрофірми впевнений, що в такій ситуації потрібна активна допомога держави.

– Зараз розробляється програма, яка передбачає тисячу гривень допомоги на один гектар, але тільки для господарств, які мають до 200 гектарів. Ми також невелике господарство – 2500 гектарів, і потребуємо підтримки, бо рік дуже важкий. Незрозумілою є й державна позиція щодо підтримки середнього товаровиробника у тваринництві (до 500 голів корів). Маєш 100 корів – дотація 7000 на корову, а якщо поголів’я більше, то нічого не дадуть. Але ж саме середній виробник дає левову частку молока державі. Попри всі ці проблеми, ми віримо у перспективи розвитку молочної галузі України, – говорить керівник «Киселів».

Плани на майбутнє

Агрофірма з Олексіївської громади не збирається зупинятися на досягнутому. У планах підприємства – подальший розвиток та розширення виробництва, впровадження нових технологій.

– Планів громаддя. Ще до війни хотіли побудувати новий доїльний зал. Сподіваюся, що це здійсниться. Але найзаповітніша мрія – перемога. У нас розірвані сім’ї. Хочеться, щоб усі воїни повернулися додому. Країну і виробництво ми, українці, обов’язково піднімемо, найголовніше – мир і перемога, – зазначає керівник агрофірми «Киселі» Сергій Лобас.

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися