Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

«єВідновлення»: як використати компенсацію за пошкоджене житло на Харківщині (відео)

26.02.2024 13:19
Пошкоджене житло внаслідок обстрілу Чугуєва
Пошкоджене житло внаслідок обстрілу Чугуєва

Харківщина – одна з найбільш постраждалих від ворожих обстрілів областей. Жителі регіону продовжують отримувати компенсації за пошкоджене та знищене майно. Всі нюанси про оформлення заяви та подальше використання компенсації – читайте в нашому матеріалі.

Про це розповідає медіа «Слобідський край».

Половина заявників отримала гроші

Жителі Харківської області з початку реалізації програми «єВідновлення» подали 28 133 заяви про пошкодження майна внаслідок бойових дій. Найбільше їх надходить від мешканців Ізюмського, Харківського та Чугуївського районів. За цей час компенсації отримав уже 14 321 заявник, половина тих, хто звернувся. Компенсації видані на загальну суму 1 мільярд 352 мільйони гривень.

Заяви про знищене житло на даний час подали 3 868 людей.

– У 24 громадах комісіями вже сформовано 811 сертифікатів з надання компенсації за знищене майно на загальну суму 1 мільярд 146 мільйонів гривень. На сьогодні 51 людина, яка отримала житловий сертифікат, придбала нове житло на території Харківської області на суму 86 мільйонів 70 тисяч гривень. З них оплачено житловими сертифікатами 83 мільйони 853 тисячі гривень, – прокоментував директор Департаменту містобудування та архітектури ХОВА Антон Коротовських.

Ще 29 жителів області придбали нове житло в інших регіонах України.

Хто може отримати гроші та сертифікат

На отримання компенсації за програмою «єВідновлення» можна подати дві різні заяви. Перша – на компенсацію за пошкоджене житло, яке має відповідати таким критеріям:

      воно пошкоджене через бойові дії після 24 лютого 2022 року;

      розміщене на неокупованій території, де не ведуться активні бойові дії;

      підлягає відновленню;

      не було відремонтоване самостійно.

Грошову компенсацію можна витратити на придбання будівельних матеріалів та замовлення ремонтних послуг.

Наслідки обстрілу Чугуєва

Пошкодження стелі внаслідок обстрілу Чугуєва/«Слобідський край»

Якщо ж житло повністю знищене, подається другий вид заяви – на сертифікат, який потім можна обміняти на нове житло. Також розробляється механізм обміну сертифіката на гроші для відбудови знищеного житла. Щоб подати заяву на сертифікат, житло має відповідати таким вимогам:

● воно зруйновано внаслідок бойових дій після 24 лютого 2022 року;

● розміщено на території, яка не була окупованою росією до 24 лютого 2022 року;

● визнане не придатним для життя, повністю знищене та не підлягає ремонту;

● його власник не перебуває в санкційних списках та не має судимості за злочини проти держави.

Як подати заяву

Обидві заяви можна подати в електронній формі через застосунок «Дія», у паперовій формі через Центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або через нотаріуса. Слід зазначити, що це безкоштовна послуга.

Аби подати заяву через «Дію», необхідно зареєструватися в застосунку за допомогою чипа біометричних документів або через застосунок банку. Далі в розділі «Сервіси» треба обрати «єВідновлення», «Повідомити про пошкоджене майно» та подати заяву.

У заяві, за наявності, треба вибрати пільгову категорію, надати контактні дані, а також замовити довідку про несудимість у «Дії». Після цього заява перейде на розгляд спеціальної комісії органів місцевого самоврядування, яка розрахує суму для ремонтних робіт або сертифіката. Такі комісії створені в кожній громаді.

Які проблеми виникають

Серед заяв, які жителі Харківщини подають про пошкоджене та знищене житло, є відмови у компенсації. Комусь відмовляють через відсутність пошкоджень, а комусь – через невідповідність або нестачу документів.

– Основна проблематика на території Харківської області – це відсутність правовстановлюючих документів у власників пошкодженого житла. Саме це необхідно для отримання компенсації, щоб у людини був витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, – зазначив директор Департаменту містобудування та архітектури ХОВА Антон Коротовських.

Як розповів секретар комісії з «єВідновлення» Шевченківської селищної військової адміністрації Сергій Барибін, у цій громаді жителі подали 200 заяв про пошкоджене майно, 17 заявникам було відмовлено саме через відсутність потрібних правовстановлюючих документів. Така ж сама ситуація була в Малинівській громаді влітку минулого року. Тоді у 75 % жителів були проблеми з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. Заявникам доводилося спочатку розбиратися зі своїми документами, а вже потім подавати заяви на компенсацію.

Наслідки обстрілу Харкова

Пошкоджений будинок у Харкові/«Слобідський край»

Якщо з 2014 року з житлом вчинялися будь-які нотаріальні або реєстраційні дії, то потрібні дані точно будуть у Державному реєстрі. Якщо ні, то необхідно мати всі паперові документи на будинок та звернутися до ЦНАПу або до нотаріуса, який має повноваження державного реєстратора, щоб внести дані до реєстру. Ситуація ускладнюється, якщо паперові документи втрачені – тоді доведеться розв’язувати проблему через суд.

Також проблеми з подачею документів на «єВідновлення» виникають, коли заявник знаходиться за кордоном або в іншій точці України та не присутній під час огляду житла.

– Комісія робить обстеження житла лише у присутності власника-заявника або уповноваженої людини, – зауважив Антон Коротовських.

До речі, у Малинівській громаді вже є досвід роботи не з власником пошкодженого будинку, а з його представником. Як розповіла начальниця відділу містобудування та архітектури Малинівської СВА Тетяна Сидорчук, представниця власника пошкодженого будинку в Малинівці вже пройшла верифікацію проведених ремонтних робіт з відновлення будинку.

Нюанси використання компенсації

Якщо людина має всі потрібні документи, подала заяву про пошкоджене/знищене майно та отримала компенсацію, починається новий важливий етап. Є дві категорії компенсації за пошкоджене житло – А та Б. Категорія А передбачає виплату до 200 тисяч гривень на поточний ремонт житла. Ті, хто отримав ці гроші, мають відзвітувати про виконання фінальних ремонтних робіт.

Категорія Б передбачає виплату до 500 тисяч гривень на капітальний ремонт майна. За квартири виплати сягають до 350 тисяч гривень, за приватні будинки – до 500 тисяч гривень. Отримувачі такого виду державної компенсації подають звіти двічі – проміжний та фінальний.

Тож спочатку заявник отримує 70 % від загальної суми компенсації. На них необхідно не тільки придбати будівельні матеріали, а й здійснити ремонтні роботи. Далі людина має подати повідомлення про зроблений проміжний ремонт. Це можна зробити:

      через застосунок «Дія» в розділі «єВідновлення»;

      на порталі «Дія» в розділі «Компенсація за пошкоджене майно»;

      у ЦНАПі чи в нотаріуса.

Лише після того, як профільна комісія громади зафіксує вже відремонтоване та складе відповідний акт, надійде друга частина коштів компенсації.

Як придбати житло за сертифікат

Тут є декілька нюансів – сертифікат можна використати на купівлю майна на первинному чи вторинному ринку та на будівництво нового житла. Спочатку необхідно визначитися з житлом, яке ви хочете придбати – квартира, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок, інше житлове приміщення або інвестиція в нерухомість. Важливо, що не можна придбати житло, яке розташоване на небезпечних та близьких до фронту територіях.

Після домовленості з продавцем нового житла необхідно подати заявку в «Дії» на бронювання коштів за сертифікатом. Після підтвердження можна укладати угоду купівлі за допомогою нотаріуса, в якій сертифікат визначатиметься як спосіб оплати. До оформлення купівлі житла власник має відмовитися від права на зруйноване житло.

До речі, заброньовані кошти надходять не на рахунок власника знищеного житла, а одразу продавцю майна. Оплату проводитиме Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури за наявності коштів на небюджетному рахунку. Також важливо, що придбане за сертифікат житло не можна буде відчужувати протягом п’яти років.

Якщо вам не підходить сертифікат, ви можете отримати грошову виплату на будівництво. Її даватимуть власникам зруйнованих приватних будинків, які планують самостійну відбудову. Щоб подати заяву про виплати за знищене майно та розпочати будівництво, необхідно:

• увійти в застосунок «Дія» та оновити його;

• вибрати «єВідновлення» в розділі «Сервіси»;

• повідомити про знищене майно;

• вибрати «Заяви про виплату» – «Тип компенсації» – «Грошова виплата»;

• заповнити заяву.

– Жителі нашої громади подали шість заяв про знищене житло. Там середня сума сертифіката становить десь мільйон чи півтора мільйона гривень. Люди повинні самі визначитися, що вони хочуть – сертифікат або будуть відновлюватися. Поки що лише один виявив бажання про сертифікат, решта чекають на виплату та планують відновлюватися, – розповів секретар комісії з «єВідновлення» Шевченківської СВА Сергій Барибін.

Полегшили процедуру

До речі, тепер реалізувати житловий сертифікат «єВідновлення» стало набагато легше. Раніше найбільше часу в отримувачів ішло на припинення права власності на знищений об’єкт. У Міністерстві цифрової трансформації України повідомили, що ця процедура була спрощена.

– Для припинення права власності на знищений об’єкт нерухомості достатньо витягу з Реєстру пошкодженого та знищеного майна, який можна отримати в нотаріуса чи у місцевій раді. Цей документ потрібен, якщо після обстеження зруйнованого житла комісія не видала вам копію акта, – зазначили в Мінцифрі.

Утім, слід запам’ятати, що припиняти право власності на знищене житло треба лише тоді, коли ви бронюєте кошти по житловому сертифікату, але до того, як буде укладено угоду купівлі-продажу.

– З усіма питаннями, за консультаціями щодо програми «єВідновлення» можна звертатися на урядову гарячу лінію. Усього з початку реалізації програми до Уряду надійшло 631 звернення від жителів Харківської області. Найбільше – з Балаклійської, Дергачівської та Ізюмської громад, – сказав Антон Коротовських.

Звернутися за консультативною підтримкою заявники програми «єВідновлення» можуть на урядову гарячу лінію за номером: 1545 (з 08:00 до 21:00).

«Публікація створена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю медіа «СЛОБІДСЬКИЙ КРАЙ»  і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу»

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися