Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Біопсія шийки матки: види, ризики та процедура

Promo
04.12.2023 16:12

Біопсія — це метод діагностики, вивчення в лабораторних умовах зразка тканини, взятого з підозрілої ділянки будь-якого органу. Біопсія шийки матки — це дослідження зразка слизової оболонки шийки матки. Біопсія може бути не лише діагностичною процедурою, а й лікувальною. У цьому випадку лікар повністю видаляє патологічно змінену тканину слизової оболонки шийки матки, після чого відправляє до лабораторії.

Навіщо потрібна біопсія шийки матки?

Біопсію шийки матки виконують, коли є підстави підозрювати рак. Завданням діагностичної процедури є виявлення пухлинних клітин. Річ у тім, що на початкових стадіях рак шийки матки візуально не відрізняється від дисплазії. Дисплазія — це передракове захворювання, яке за певних умов може переродитися на рак. Лише біопсія може з повною вірогідністю відповісти, чи з'явилися у ділянці дисплазії злоякісні клітини. Це важливо для створення правильної стратегії лікування.

Біопсію не проводять під час менструації, а також за будь-яких запальних захворювань. Тоді її відкладають на кілька днів доки закінчиться менструація чи буде вилікувано запалення. Що стосується вагітності, то в деяких випадках біопсія допустима. Якщо гострої потреби немає, її відкладають на післяпологовий період.

Види біопсії шийки матки

Біопсію шийки матки виконують кількома методами, залежно від типу патології та розташування зміненої тканини. Ціна залежить від методу. 

  • Пункційна біопсія — зразок тканини отримують за допомогою пункційної голки, інструменту, що діє подібно діркопробивачу. Пункційна біопсія дає змогу за один раз отримати образи тканини відразу з кількох вогнищ.
  • Конусна біопсія — беруть ділянку тканини у вигляді конуса з вершиною у цервікальному каналі. Конусну біопсію виконують також із лікувальною метою, її друга назва — конізація шийки матки.
  • Ендоцервікальне вишкрібання — дає змогу взяти зразок тканини з цервікального каналу, який з'єднує піхву з порожниною матки. Для вишкрібання використовують кюретку — вузький інструмент, робоча частина якого схожа на ложку з гострими краями.

біопсія шийки матки

Чи є ризики біопсії шийки матки?

Біопсія — дуже обмежене втручання. Навіть у разі конусної біопсії витягується невеликий об’єм тканини. Проте це інвазивна процедура, тож неможливо цілком виключити ризики.

Можливі ризики включають:

  • Інфекцію — біопсію виконують стерильними інструментами, проте інфекція може бути занесена пізніше, коли слизова оболонка ще не зажила; пацієнтку мають попередити про ризик, у зв'язку з чим до повного загоєння неприпустиме ані спринцювання, ані введення у піхву тампонів та свічок, ані вагінальний статевий акт.
  • Кровотечу — після біопсії є незначна кровотеча, але рясні червоні виділення, особливо якщо вони посилюються, говорять про проблему й про потребу невідкладно зв'язатися з лікарем.
  • Травмування з подальшим утворенням рубця, що може вплинути на функцію шийки матки; це стосується конусної біопсії та ендоцервікального вишкрібання, які з часом можуть призвести до блокування цервікального каналу.

Що відбувається під час біопсії шийки матки?

Біопсію виконують в амбулаторних умовах. Деякі види потребують загального або регіонарного знеболення (епідуральна анестезія), для інших достатньо місцевого. Тип біопсії вибирає лікар. Процедуру проводять у гінекологічному кріслі під контролем кольпоскопії. Якщо знеболювання місцеве, жінка може відчувати дискомфорт або незначний біль спастичного характеру, що нагадує менструальний. Отримання зразка тканини триває приблизно пів години. Після завершення слизову оболонку шийки обробляють, щоб зупинити кровотечу. Жінка якийсь час залишається під наглядом медичного персоналу, а тоді вирушає додому. Результат біопсії буде готовий за два тижні.

Автор: Сендзюк Наталія Євгеніївна — акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗ діагностики.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися