Як вижити організму під час психологічного стресу
Для цього «виробництва» потрібні вітаміни С, В, мікроелементи цинк, магній та інші мінеральні речовини. Під час стресу ці елементи екстрено «конфіскуються» зі своїх робочих місць в організмі, де за тим утворюється їх нестача. У результаті, наприклад, брак вітаміну С і цинку не дозволяє виробляти достатню кількість колагену, що відбивається на стані шкіри. Нестача вітаміну В гальмує розумову діяльність. Дефіцит магнію призводить до головного болю й гіпертонії.
Стрес нещадний і до кальцію, який «вимивається» з кісток. Ті стають більш крихкими та вразливими. Починаються проблеми із волоссям, зубами, нігтями. Також організм може втратити велику кількість білку, який іде у стресових ситуаціях на активацію системи імунітету. Організм витягає білок зі стінок шлунка, кишківника, нирок. У результаті вони ж і потерпають.
– Можуть виникнути будь-які загострення ваших хронічних захворювань, – застерігає лікар-дієтолог Ірина Буткевич. – У когось це хронічний панкреатит, у когось хронічний коліт. Можуть виникнути і нові захворювання, починаючи від стресових виразок шлунка й кишковика до гострого панкреатиту й булімії чи анорексії. Нерідко проблеми із ШКТ ускладнюються кровотечами. А передувати цим захворюванням можуть такі симптоми: відрижка повітрям, гикавка, печія, біль у животі, діарея чи запори... Якщо у вас подібні проблеми, треба звертатися не тільки до гастроентеролога, а першочергово до психолога чи психотерапевта. Наприклад, синдром подразненого шлунка напряму пов’язаний із психологічним станом пацієнта.
Нерідко під час стресу хочеться з’їсти чогось солоного, солоденького, або й зовсім незвичного, як-от крейди. Таким чином організм сам сигналізує, чого йому не вистачає.
– Наш організм – велика сила, до якої потрібно прислухатися, – підтверджує думку дієтолог Ірина Буткевич. – Він самостійно регулює себе. Не дивно, коли людина хворіє, у неї температура, їй не хочеться їсти, адже для переварювання їжі не вистачає сил. Тож слід дослуховуватися до його вимог, але розумно. Якщо вам хочеться солоденького, з’їжте один-два квадратики шоколаду, а не одну-дві плитки.
Раціон під час стресових ситуацій, запевняє дієтолог, не має вирізнятися чимось особливим. Їсти треба у звичному режимі, вживати переважно місцеву продукцію.
Якщо у вас тремтять руки й от-от потечуть сльози, спершу заспокойтеся, а вже потім сідайте за обідній стіл. У стані нервового напруження дієтологи радять звернути увагу на ті продукти, що, як прийнято вважати, заспокоюють.
Тетяна Василець, матеріал з газети "Слобідський край" №49-50 від 26.04.2014