Рік оновлень: що змінилось у Коломацькій громаді у 2019 році
Об’єднавшись в одну громаду наприкінці 2017-го, селищна й сільські ради Коломацького району наступні два роки вчилися працювати з новими повноваженнями. І якщо у 2018-му молода громада приймала на себе нові зобов’язання, створювала відділи та вирішувала першочергові завдання щодо життєдіяльності населення, то у 2019 році Коломацька ОТГ уже мала можливість спиратися на плоди своєї роботи в новому статусі.
Благоустрій
У році, що минає, громада розпочала системний ремонт дорожнього покриття всіх автошляхів загального користування, які пролягають у межах ОТГ. Для того щоб мати змогу більше доріг полагодити своїми силами, наприкінці 2018 року Коломацька ОТГ придбала регенератор асфальту. І вже з 2019-го всі дрібні пошкодження, ямковість на дорогах швидко ліквідовує силами групи з благоустрою, створеної у штаті відділу ЖКГ селищної ради. Відтак, на території громади капітально відремонтовано частину дороги по вулиці Гетьмана І. Мазепи в Коломаці, проведено поточні ремонти доріг на 22 вулицях центру ОТГ та старостинських округів. Крім того, було придбано близько 1500 тонн щебеневої суміші, якою підсипали проблемні ділянки доріг з твердим покриттям, та 570 куб. м – для облаштування на 4 вулицях та двох провулках старостатів і Коломака доріг з ґрунтовим покриттям. Також цього року укладено нові тротуарні доріжки та обладнано тротуарною плиткою майданчики в Коломаці, Шелестовому та Шляховому.
Ініційований у 2018 році Харківською ОДА проект модернізації вуличного освітлення «Енергія світла» цьогоріч у Коломацькій ОТГ розширив свої межі. У селі Підлісне встановлено перші на Коломаччині вуличні ліхтарі на сонячних батареях. Додаткові LED-світильники з’явилися на віддалених вулицях Коломака, Панасівки, Шелестового, біля двох об’єктів у Новоіванівці.
Одним з кроків, що дозволяють успішно вирішити питання благоустрою, є наявність спеціалізованої техніки для комунальних потреб. У цьому напрямі Коломацька селищна рада повноцінно (заздалегідь готує відповідні проекти) використовує переваги об’єднання – субвенцію з державного бюджету на розвиток інфраструктури об’єднаних територіальних громад. За два роки тут придбали до десяти одиниць багатофункціональної техніки спеціального призначення для благоустрою, серед них – і дорогі: асенізаційний автомобіль, трактор з причіпним обладнанням (тріскоріз, косарка роторна, відвал для відгортання снігу, піскосолерозкидач), регенератор асфальту, екскаватор-навантажувач зі змінними видами обладнання та сміттєвоз.
Читайте також: У Коломацькій громаді з’явилася Молодіжна рада
А ще вперше за роки функціонування Коломацького району у громаді взялися за створення каналізаційних очисних споруд, також модернізують систему водопостачання.
– У нас до цього часу не було централізованого водовідведення. На сьогодні ми маємо відповідний проект на обладнання мережі та інженерних споруд каналізації в Коломаку, а в Новоіванівці завершили прокладання 370 метрів нового каналізаційного трубопроводу, облаштування восьми каналізаційних колодязів і підключили два багатоквартирні будинки до загальної системи водовідведення. Також за два роки було капітально відремонтовано дві з шести діючих свердловин водопостачання, безпосередньо у 2019 році на цей час замінили понад 600 метрів водогону, – розповів Коломацький селищний голова Володимир Гуртовий.
Важливий факт: при тарифі 30,13 грн/куб. м води, що постачається населенню КП «Коломацьке ВУЖКГ», споживачі сплачують 10,68 гривні, решту компенсує селищна рада.
У 2019 році об’єднана громада обзавелася і новими символами: на в’їзді до адміністративного центру ОТГ встановили знак «Я люблю Коломак», а центр селища прикрасив справжній бойовий літак МіГ-21, піднятий із землі на постамент на честь воїнів-інтернаціоналістів Коломаччини.
Опікуються у громаді й чистим довкіллям. У місцях масового проживання людей, біля навчальних закладів установили контейнери для збирання пластику. Кількість сміттєвих контейнерів збільшилася вдвічі. Це звело майже нанівець стихійні сміттєзвалища. При цьому, нагадаємо, ніхто з жителів Коломаччини не отримує рахунки за вивезення сміття: з кожного населеного пункту ТПВ вивозяться за кошти селищної ради.
Чимало встановили у громаді декоративних євроогорож, які створюють у населених пунктах атмосферу захищеності й безпеки. Надали впорядкованого вигляду населеним пунктам, задля запобігання аварійним ситуаціям знесли та кронували сотні дерев, видалили придорожню поросль. Немалу частину робіт з благоустрою на замовлення і коштом селищної ради виконує також КП «Коломацьке ВУЖКГ».
Освіта
Серед головних обнов 2019 року в Коломацькій громаді – шкільний автобус. Із вересня він підвозить учнів Різуненківського ліцею з восьми населених пунктів старостинського округу до закладу й назад.
Разом з новим автобусом у Різуненківському ліцеї цього року завершили капітальний ремонт покрівлі. У Шелестівському ліцеї дах замінили повністю, а до дитсадка уклали пішохідну доріжку. Так само капітальний ремонт частини покрівлі, а ще оновлення системи опалення проведено в Коломацькому ліцеї. На базі цього ж ліцею з метою забезпечення прав дітей з особливими потребами на освіту відкрили Інклюзивно-ресурсний центр. Селищна рада подбала про ремонт приміщень, а на кошти обласного бюджету купили необхідне обладнання.
ЦНАП
Ще одне важливе надбання Коломацької ОТГ у 2019 році – власний Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).
– Його обладнали для зручності жителів громади. Ремонт приміщення для ЦНАПу (колишня аптека, що 30 років не працювала) зайняв півроку – й обійшовся бюджету громади у близько 2 мільйонів гривень, – сказав селищний голова.
За словами начальниці ЦНАПу Дарії Межерицької, сьогодні Центр надає 80 послуг, і їх перелік дедалі розширюватиметься. Серед них – угода з Валківським об’єднаним управлінням ПФУ Харківської області на виїзні послуги їх спеціаліста жителям Коломацької громади (раз на тиждень).
Земля
З початку свого утворення Коломацька ОТГ розуміла, що одними з важливих джерел доходів до бюджету громади є податок на землю та орендна плата за землю. Тому й у 2018, й у 2019 році тут активно займалися наведенням ладу в земельних питаннях. У результаті клопіткої інвентаризаційної роботи протягом трьох – чотирьох місяців, за словами Володимира Гуртового, надали близько 1500 різних дозволів на оформлення вільних і таких земельних ділянок, якими люди користувалися і 15, і 20 років до цього й нічого нікому не платили.
Далі громада привела у відповідність розміри орендної плати за землю та податку на землю (як на території громади, так і за її межами).
Для повноцінного використання кожного квадратного метра з близько 35 000 га загальної території ОТГ і нанесення всіх ділянок на публічну карту громада виборола право серед десяти українських ОТГ заручитися допомогою міжнародних партнерів через проект Програми місцевого системного розвитку «Підтримка аграрного і сільського розвитку» із запровадження ефективного управління земельними та іншими ресурсами. Цей проект проводився Фондом Східна Європа в партнерстві з БломІнфо-Юкрейн, ГО ДЕСПРО та Київським економічним інститутом та фінансувався USAID, саме він і надав можливість упорядкувати достовірний облік земельних ресурсів, чітко визначити межі ОТГ, розробляти єдину документацію із землеустрою, використовувати новітні геоінформаційні комп’ютерні технології на онлайн платформі, тим самим створити умови оптимального використання земель громади із збереженням природних та історико-культурних цінностей, урахуванням інтересів громади й бізнесу. У серпні селищна рада презентувала громаді карти й плани перспективного розвитку земель, які допомогли скласти міжнародні партнери, щоб разом з населенням вирішити, як розвивати ті землі, що залишилися незадіяними.
Молодіжна рада
25 листопада стало черговою важливою датою для Коломацької громади: цього дня відбулися установчі збори з формування складу Молодіжної ради при Коломацькій селищній раді – консультативно-дорадчого органу з питань молодіжної політики, покликаного сприяти взаємодії селищної ради, її виконавчих органів та молоді Коломацької ОТГ.
Сьогодні Молодіжна рада серед іншого готує проекти з наміром подати їх на конкурси різних рівнів фінансування. Зокрема, певні ідеї буде винесено на розгляд депутатів Коломацької селищної ради, інші – спрямують на обласний конкурс міні-проектів «Разом в майбутнє». Є в розробці коломацької молоді навіть проекти, які в перспективі можна подати на конкурс грантів, що фінансуються міжнародними організаціями.
І, звичайно, громада цього року продовжила свої важливі соціальні ініціативи, започатковані в перший рік після об’єднання. Нагадаємо, всі жителі Коломацької ОТГ мають можливість безкоштовно дістатися адміністративного центру громади соціальним автобусом. У 2019 році цю послугу було розширено: депутати встановили для жителів сіл Новоіванівське, Різуненкове та смт Коломак додаткові рейси у п’ятницю – неділю на станцію Коломак до поїздів з Харкова та у зворотному напрямку.
Набули популярності й розвитку ініціативи селищного голови: дошкільна, середня та позашкільна освіта – у пріоритеті; культуру і спорт – у маси. Підтримується сфера охорони здоров’я, мотивується успішна робота педагогів, навчальні досягнення учнів. Використовуються можливості партнерства з бізнесовими, державними структурами на території громади, громадськими об’єднаннями та ініціативами. Як стверджує очільник ОТГ Володимир Гуртовий, його задовольняють лише комплексні, системні та якісні зміни на користь жителів громади.
– Натхненні як власними успіхами, так і бажанням виправити прорахунки, ми не стоїмо на місці, продовжуємо розвиватися, постійно робимо щось нове, корисне для громади і її жителів. Я щиро дякую всім працівникам селищної ради і її структур, депутатам, виконкомівцям, мешканцям нашої Коломацької ОТГ, усім спонсорам, підприємцям, фізичним особам за все, що разом ми вже зуміли зробити і скільки ще зробимо. Кращою оцінкою нашої спільної роботи є позитивні відгуки наших жителів, – зазначив Володимир Гуртовий. – У нас із депутатами, членами виконкому, Молодіжною радою, небайдужими жителями планів дуже багато – на два, три, п’ять років уперед. Ми знаємо, куди йти, і планомірно щодня працюємо для досягнення цілей громади.
Працюють задля Перемоги: Безлюдівська громада будує нові плани
Громади на зв'язкуЗима на Харківщині: яким буде новий опалювальний сезон під обстрілами
Децентралізація у Харківській області: актуальні завдання воєнного часу
«Про розвиток громад Харківщини після війни потрібно думати вже сьогодні» (Подкаст)