Як погонич з Валківщини став керівником області
У Харкові, на будинку № 17 по вулиці Гіршмана висить меморіальна дошка: тут з 1968 по 2000 рік жив видатний державний діяч, почесний громадянин Харкова... Насправді пам’ятників цій людині на Харківщині набагато більше: будівля ХНАТОБу, Печенізьке та Краснопавлівське водосховище, а ще – нові села, дороги, будинки культури, школи, будинки побуту… Усі вони так чи інакше пов’язані з ім’ям Андрія Павловича Бездітка – людини, яка очолювала область у 1968–1983 роках.
Від сохи
Коли в селянській родині Павла й Анни Бездітків з глухого села Різуненкове, що на Валківщині, народився другий син, ніхто і припустити не міг, що в нього буде інша доля, крім як орати землю. Щоправда, серед його предків по батькові були запорожці, але його дід осів на харківській землі. Сім’я, всупереч прізвищу, була великою – три сини й дочка – і дружною. Батьки були неписьменними, але виховували дітей чесними та працьовитими. У шість років Андрій уже пас овець, чистив стійло корови й водив коня як погонич на ріллі. У тринадцять – пережив голодомор і пам’ятав, як відбирали зерно, а «куркулів» з рідного села відправляли в Сибір. Середню школу закінчував у Коломаці – а це вісім кілометрів від Різуненкового в один кінець. Навесні й восени чалапав по грязюці в бездоріжжя, а взимку в люті морози іноді доводилося ночувати у знайомих. Але селянський син Андрій Бездітко розумів, що освіта – це найголовніше. У 1938 році він закінчив школу і вступив на агрономічний факультет Харківського сільгоспінституту. Вчитися було складно: стипендію платили тільки відмінникам, а за навчання доводилося платити 300 карбованців на рік, і літні канікули і вільний час доводилося витрачати на пошук заробітків. Проте Андрій встигав не тільки вчитися, а й грати у студентському оркестрі. У червні 1941 року, здавши сесію, студент третього курсу Бездітко проходив практику в рідному колгоспі – опановував роботу на комбайні. Там дізнався про початок війни. Інститут евакуювали в Ташкент, а Андрій Бездітко відправився добровольцем на фронт. Брав участь у Прохоровській битві, форсуванні Дніпра. Був чотири рази поранений, причому останній раз – під Харковом, під час бою за Козачу Лопань. Дійшов до Берліна, і там 15 травня 1945-го його як фахівця із сільського господарства направили на посаду інспектора-агронома військової комендатури району Тельтов. Трохи більше ніж рік Андрій Бездітко вникав у всі нюанси німецького сільського господарства; він ніколи не приховував, що це було для нього хорошою школою.
Чугуївський лідер
Демобілізувавшись, Андрій Бездітко повернувся в рідне Різуненкове, літо відпрацював агрономом, склав іспит за фахом агроном-рільник і отримав направлення в Шебелинську МТС Балаклійського району. Через два роки йому запропонували очолити сільгоспвідділ Балаклійського райкому, а в 1956 році він очолив Чугуївський район за партійною лінією.
Згодом він згадував: «Спадщина дісталася ще та. Сільське господарство району – у катастрофічному становищі,.. районна казна – порожня... Усюди бруд, бездоріжжя, занедбаність... Особливо катастрофічний вигляд мали справи з будматеріалами, зокрема цеглою. У районі її було так мало, що люди приходили до мене на прийом і просили виділити хоча б 100 штук, щоб зробити в будинку піч для обігріву». Епопея з будівництвом цегельного заводу стала пробним каменем для нового керівника. Було знайдено нетривіальний спосіб: жителі району внесли свої гроші в рахунок майбутнього постачання цегли: 1000 карбованців – 1000 штук. Менш ніж через рік завод було зведено. Наполеглива праця, знання справи й нестандартні рішення зробили свою справу: район, який до цього відставав, тепер демонстрував свої досягнення на ВДНГ, а Андрія Бездітка преміювали мотоциклом «Ковровець». Саме на ньому він цілими днями їздив дорогами району, встигаючи всюди і скрізь і шкодуючи тільки про те, що в добі всього 24 години.
На чолі Харківської області
У лютому 1962 року Андрія Бездітка обрали першим заступником голови Харківського облвиконкому, а в 1968-му він стає його головою – на 15 років.
Фото: mistaua.com
«Ці 15 років були найбільш напруженими в моїй трудовій біографії», – згадував Андрій Павлович. – До того ж я був наймолодшим членом облвиконкому. Але в молодості є своя перевага – у результаті мій робочий день подовжився до 16 годин». Тепер молодий керівник області мотався Харківщиною не на старенькому «Ковровці», а на персональній «Волзі», але, як до цього часу, вникав у всі проблеми. При ньому побудовано три десятки цегельних заводів, які дали будівництвам області мільйони штук цегли, прокладено сотні кілометрів доріг з твердим покриттям, організовано міжколгоспну відгодівлю свиней, створено великі тваринницькі ферми. Під його керівництвом почав працювати в Харкові штаб з будівництва метро, забудовувалися нові житлові мікрорайони Салтівки, Нових Домів, зводилися Роганський м’ясо-молочний комбінат і пивзавод, Палац спорту, оперний театр. Головну увагу Андрій Павлович приділяв забезпеченню міста теплом і водою, домігшись будівництва ТЕЦ-5, Печенізького та Краснопавлівського водосховищ, прокладання двох ниток водоводу з каналу Дніпро – Донбас. У ті роки в Харкові випускали 15 % усіх виготовлених у СРСР тракторів, 20 % великих електромашин, більш ніж половину дизелів для магістральних тепловозів, третину парових і всі турбіни для атомних електростанцій.
Але його особливою турботою був розвиток сільського господарства. Досвід харківських хліборобів і тваринників вивчала вся країна. В області будувалися нові села, збільшувалася зарплата, поліпшувалося соціальне обслуговування населення. Тільки в 1971–1975 роках було введено в експлуатацію понад 150 000 квартир та індивідуальних будинків, відкрито десятки лікарень і поліклінік, шкіл, дошкільних установ.
У 1968 році Андрія Бездітка було обрано депутатом Верховної Ради УРСР, у 70–80-ті роки тричі обирався депутатом Верховної Ради СРСР.
Залишається тільки дивуватися, як у цьому калейдоскопі справ у Андрія Бездітка знаходилися час і сили на родину й на дітей. Крім своїх дітей – доньки та сина, він виростив двох дітей померлої сестри й допомагав синам старшого брата, який загинув у боях за Чугуївщину.
Андрія Павловича було нагороджено 39 державними нагородами, серед них і вісім орденів. Але на будь-яке святкування він приходив не з «іконостасом» на піджаку, а зі скромними планками. І вважав, що на будь-якій посаді головне – працювати. А ще – чути й розуміти людей. «Доброті і милосердю навчитися не можна, – казав він. – Це не таблиця множення. Життя вимагає насамперед духовних одкровень, совісності, дару зберігати у своєму серці чужий біль, розуміння прекрасного та необхідності берегти це прекрасне».
Читайте також: Харків`янин, який написав «Весілля в Малинівці»
Шістьом жителям Харківщини присвоєно звання «Почесний громадянин»
Почесними громадянами Харківської області стануть семеро осіб
Лозівська районна рада позбавила ректора московського університету звання почесного громадянина
Сергій Чернов та Людмила Немикіна отримали звання почесних громадян Харківської області