Куди стрибне долар. Валюта може знову здивувати
Так, ще наприкінці грудня в харківських обмінниках долар можна було купити по 25–25,1 грн. Поступово курс підвищувався. Майже щодня зелений додавав по 10–20 коп. Свого піку валюта досягла в середині минулого тижня. Тоді долар продавали по 27,7 грн. У понеділок, 25 січня, гривня дещо укріпилася. За американську валюту в обмінниках просили вже 26,4 грн, а офіційний курс НБУ склав 24,79 грн. У кулуарах уже ходять чутки про долар по 30 грн, а в НБУ обвал гривні традиційно пояснюють спекуляціями.
Винуваті бюджетники, пенсіонери й туристи
У Держбюджеті на 2016 рік депутати заклали курс 24 грн за долар. Попри те, що вже на початку року валютні прогнози вийшли з-під контролю, у Нацбанку такий курс усе ще називають реалістичним. Зростання же долара пояснюють просто: паніка серед населення та надлишковий попит на іноземну валюту.
Як прокоментувала телеканалу «1+1» глава НБУ Валерія Гонтарєва, зараз дійсно збільшуються ризики, які тиснуть на курс. Так, у січні ризики в першу чергу були викликані сезонними факторами – великою кількістю святкових днів, коли попит на валютному ринку перевищив пропозицію. Чимало людей поїхали відпочивати й витрачали валюту зі своїх карткових рахунків. Крім того, у кінці року бюджетники й пенсіонери достроково отримали належні їм виплати. До цього додався панічний попит, і гривня подешевшала. Нацбанк, щоб виправити цей дисбаланс, за перші тижні січня продав комерційним банкам 128 млн дол.
Серед інших причин знецінення гривні в НБУ називають подешевшання світової валюти щодо долара, зокрема, російського рубля. На тлі зниження ціни на нафту рубль різко пішов униз. 25 січня в Москві за долар просили 79 рублів, а минулого тижня курс досягав 83–85 рублів. Як в ефірі «Радио Вести» пояснив директор Департаменту відкритих ринків НБУ Сергій Пономаренко, курс рубля наразі все ще впливає на торговий баланс України.
– Логічно, що за такої серйозної девальвації наших усе ще торгових партнерів Україні буде складніше продавати свої товари в Росію, а російська продукція на інших ринках світу буде більш конкурентоспроможною, – сказав Сергій Пономаренко.
Разом із тим, фінансист припустив, що «російський фактор» не матимете моментального ефекту для України. А от що може вже найближчим часом зміцнити гривню, то це підтримка Міжнародного валютного фонду. Третій транш МВФ, який українська влада розраховує отримати в лютому, стане гарантією фінансової стабільності.
– Ще з 2014 року наша країна перейшла на гнучкий валютний курс, тому ніколи не буде фіксованого курсу. Головна проблема – це надлишковий попит, паніка. Тому прошу всіх заспокоїтися, – звернулася глава Нацбанку до всіх українців. – Навіть той курс, що в нас зараз у бюджеті закладено, є реалістичним, але ризики зростають.
Невизначеність МВФ давить на гривню
Лише частково погоджуються з поясненнями НБУ щодо ситуації з гривнею незалежні експерти. Як пояснив в інтерв’ю виданню «Корреспондент» економіст, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, найголовнішою причиною девальвації гривні є невизначеність у питанні співпраці України з МВФ.
– Якщо ми співпрацюємо в активному режимі, то найближчим часом в Україну має прибути технічна місія МФВ і вирішити, чи продовжує Фонд працювати з нашою країною. Якщо рішення буде позитивним, Україна отримає черговий валютний транш у розмірі 1,7 млрд дол., який буде спрямовано в золотовалютний резерв. Таким чином, золотовалютні запаси країни збільшаться з 13,5 до 15 млрд дол., – сказав Олег Устенко. – У тому разі, якщо ми співпрацюємо з МВФ у пасивному режимі, питання, отримуємо ми гроші чи ні, так і залишатиметься в підвішеному стані. І найгірший підсумок розвитку пасивного сценарію – зупинка програми у принципі.
На думку експерта, Україна все ж таки має хороші шанси на успішний сценарій з МВФ. Однак на рішення про виділення чергового траншу розраховувати раніше кінця лютого – березня не варто.
Ще один не менш важливий чинник, який впливає на курс гривні, – стан золотовалютних резервів. Він, начебто, й непоганий і покриває тримісячний український імпорт, але Україна регулярно здійснює цілу низку платежів. Це і виплатити за відсотками за зовнішніми зобов’язаннями держави, які у 2016 році складають близько 1 млрд дол., і регулярні розрахунки за газ. Крім того, залишається невирішеним питання виплати боргу РФ. Якщо Україна погасить заборгованість, це в один момент вимиє з економіки держави 3 млрд дол.
Не можна виключати й фактор погіршення ситуації на світових ринках, уповільнення світового економічного зростання, а також невизначеність з монетарними політиками ЄС і Федеральної резервної системи США. Усе це істотно зменшує попит на товарні групи, з якими працює Україна, – зерно, хімію, метал. Додайте до всього цього недостатнє проведення економічних реформ в Україні і невирішену ситуацію на Донбасі. От вам і причини нестабільного курсу долара, – пояснив експерт.
Прогнози різняться
Який курс вже за кілька місяців матиме Україна, залежатиме в більшій мірі саме від результатів переговорів з МВФ. Також зміцненню гривні сприятиме вирішення питання російського боргу, проведення структурних реформ і деескалація конфлікту на Донбасі. Якщо хоча б один з цих пунктів буде виконаний, курс може цілком реально відкататися до того, який був у грудні 2015 року.
– Якщо цього не станеться, українці будуть приречені жити два – три місяці в умовах постійних валютних стрибків. Це не означає, що гривня буде постійно девальвувати. Просто курс буде дуже мінливим, – додав Олег Устенко.
Відповідаючи на запитання, який курс долара є реальним уже найближчим часом, експерт дав розмиті прогнози. За його словами, залежно від ситуації зелений може сягати від 25 до 30 грн.
На думку підприємців – членів Європейської Бізнес Асоціації, за кращого сценарію курс гривні до долара найближчим часом встановиться на рівні 27 грн. Якщо ж Україна не отримає нових кредитів, то долар може сягнути 30 грн.
– На мою думку, очікуваний курс – 30 грн за долар. Але багато чого буде залежати від відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом, макрофінансовими організаціями. Якщо ми отримаємо кредитні транші, ситуація буде більш керованою, – прокоментував глава інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіал, пишуть «УНІАН».
У свою чергу, представник Nestle Ukraine Ансгар Борнеманн підкреслив, що, за їхніми прогнозами, середній курс гривні за підсумками року складе близько 27 грн за долар.
Більш оптимістичний прогноз має голова Об’єднання організацій роботодавців Харківщини, заслужений економіст України Леонід Рубаненко. Як він прокоментував «СК», усе, що зараз відбувається на фінансовому ринку, інакше як спекуляціями назвати не можна. Закладений у Держбюджеті курс є реальним, а стрибки долара пояснюються лише панікою населення та бажанням певних структур на цьому заробити.
– Подивіться, що робиться на банківському ринку. Готівковий курс від безготівкового відрізняється на 25 %, – сказав Леонід Рубаненко. – До речі, у Києві такого ажіотажу з валютою немає. У Харкові ж на чорному ринку люди масово скуповують долари.
Ірина Гудзь, кореспондент