АПК України: від сталого до просторового розвитку
PromoНапередодні офіційного відкриття АГРОПОРТ Захід Львів 2018 у Києві у прес-центрі компанії AgroGeneration відбувся круглий стіл «АПК України: від сталого до просторового розвитку», який можна вважати першим заходом у рамках форуму.
— Ми вирішили обговорити тему, яка є дуже важливою для усіх регіонів. Особливої актуальності вона набула у зв’язку з процесами децентралізації, що відбуваються у країні. Наразі необхідно визначити, якими ресурсами володіє кожна громада, які в неї можливості та проблеми. Усе це — питання просторового розвитку, — наголосив, відкриваючи круглий стіл, Дмитро Титаренко, генеральний менеджер AGROPORT Ukraine.
Традиційно велике значення питанням територіального розвитку приділяють у ФАО — Продовольчій та сільськогосподарській організації ООН. Координатор програм розвитку ФАО в Україні Михайло Малков підкреслив, що сталий розвиток територій має на увазі: зростання економічної активності, вирішення соціальних питань, покращення екологічного стану. Планування цих процесів та управління ними (англійською мовою це має назву spatial planning) й забезпечує територіальний розвиток.
— АГРОПОРТ вчергове порушує надзвичайно актуальну тему, особливо з точки зору процесу децентралізації, який змінює життя на місцях. Важливо, що під час обговорення цього питання на різних заходах у рамках виставки з’являється більше можливостей впливати на процес розвитку територій. Звичайно, що ФАО теж буде підтримувати такі ініціативи, — зазначив Михайло Малков.
Важливим інструментом сталого розвитку сільських територій є стратегічне планування на локальному рівні. Підходи можуть бути різні. Так, Кирило Криволап, strategic group member Agrohub, associate partner CIVITTA, розробник концепції розвитку ВДНГ вважає, що спочатку треба продумати соціальну модель, потім, відповідно до неї, економічну складову, і лише тоді розробляти структурний план розвитку території.
Учасники круглого столу відзначили, що сільські території — це не тільки місце життєдіяльності майже третини населення України, а й просторовий та ресурсний базис виробництва. Тому їх розвиток залежить від ефективної системи управління ресурсами, у першу чергу земельними. На цей аспект звернула увагу Наталія Хмиз, директор Департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації. В минулому році в області провели аудит земельних ресурсів.
В ОДА зробили ставку на підтримку невеликих фермерських господарств. Саме АГРОПОРТ є тією площадкою, де фермери можуть отримати знання, обмінятися досвідом, познайомитися зі зразками сучасної техніки, новітніх технологій тощо, додала Наталія Хмиз.
Безумовно, важливий вплив на розвиток сільських територій мають великі агрокомпанії. Сьогодні багато з них дотримуються принципів відповідального бізнесу: роблять акцент не лише на отриманні прибутку, а й на економічному, соціальному, екологічному внеску компанії в розвиток територіальної громади, переконаний генеральний директор Carlsberg Ukraine Євген Шевченко. Саме за таким принципом працюють заводи компанії. А ще пивовари не словами, а справою підтримують національного виробника, використовуючи у роботі практично 100 % української сировини.
Комплексний підхід до розвитку сільських територій — головна запорука виживання села. На думку заступника міністра аграрної політики і продовольства України з питань євроінтеграції Ольги Трофімцевої, просторовий розвиток забезпечують, як мінімум, чотири складові: економічна, соціальна, інноваційна та екологічна. Вона відзначила, що зараз на рівні бізнесу все більше відбувається розуміння принципу соціальної відповідальності, причому у широкому сенсі цього поняття. Що стосується дрібних і середніх фермерів, важливо, аби вони могли постачати свою продукцію як на вітчизняний, так і на європейський ринок. Але без об’єднання їм буде дуже важко досягти цього.
На цьому питанні зробив наголос й керівник проекту «Агроторгівля України» Андре Піллінг, який вважає, що українські аграрії мають величезний потенціал на світовому ринку, але сьогодні не повною мірою використовують можливості експорту. Проект «Агроторгівля України» не тільки візьме активну участь у заходах АГРОПОРТУ, а й запросив до Львова німецьких спеціалістів, аби вони як експортери подивилися на досягнення українських аграріїв.
Учасники круглого столу, підсумовуючи його висновки, підкреслили важливий внесок, який робить АГРОПОРТ у розвиток агропромислового комплексу, сільських територій, а також у зміцнення економічних позицій України на міжнародному рівні.
Довідкова інформація
АГРОПОРТ™ – щорічний масштабний захід з підтримки фермерства та сільгоспвиробників України і Східної Європи. Проходить з 2015 року за підтримки ФАО і входить в календар ООН. Традиційно тематика заходу корелюється з генеральною лінією ФАО і підтримує тематику Міжнародних років, які приймає Генеральна асамблея ООН. З 2016-го АГРОПОРТ об'єднав фермерів всієї України і проводиться в форматі Захід-Схід. Форум є комплексним і складається з виставки техніки і технологій для фермерства, інвестиційної конференції та серії семінарів, круглих столів та зустрічей бізнесу. З моменту заснування проходить на майданчиках Міжнародних аеропортів. З 2018 року АГРОПОРТ проходить у трьох містах та охоплює інтереси індивідуально західних, південних та східних агровиробників.
Організатори форуму: Департаменти агропромислового розвитку Львівської, Херсонської та Харківської облдержадміністрацій та консалтингова компанія ТОВ «Авіабренд».
Щоб урятувати врожай Харківщини, треба швидше його перевозити, – експерт Євген Іванов
Харківська область на першому місці в Україні за збором пшениці
День аграрія: свято тих, хто забезпечує економічну незалежність країни
Зернова логістика України: що потрібно знати власникам с/г ділянок?
Promo